بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان؛ بهترین راه زیبایی دندان‌ها

دندان ها از مهمترین اجزا برای زیبایی لبخند بشمار می‌روند که اغلب طی گذشت زمان دچار تغییر رنگ شده و نازیبایی شدیدی در چهره ایجاد می‌کنند. قطعا یکی از مهمترین مواردی که هنگام صحبت با فرد مقابل، توجه شما به آن جلب می‌شود، دندان های فرد بوده که اگر رنگ آن ها زرد و کدر باشد، احساس ناخوشایندی برای شما ایجاد می‌کند. یکی از بهترین راه حل هایی که در کوتاه ترین زمان، دندان های شما را بی نهایت تمیز و روشن می‌کند، بلیچینگ دندان است. در ادامه تمامی مزایا و معایب این روش و نحوه انجام آن را برای شما گردآوری کرده ایم.

بلیچینگ دندان چیست؟

روش های نوین دندانپزشکی سبب شده تا افراد بیشتری، لبخند زیبا را تجربه کنند که پرطرفدارترین آن، روش بلیچینگ دندان است. دندان ها معمولا در اثر مصرف نوشیدنی های کافئین دار نظیر قهوه و نوشیدنی پرمصرف ایرانی ها یعنی چای تغییر رنگ می‌دهند. بلیچینگ دندان یکی از روش های سفید کردن دندان ها می‌باشد که در مدت زمانی کوتاه، نتیجه ای رویایی را برای شما حاصل کرده و لبخندی زیبا را تقدیم می‌کند که البته ناگفته نماند این امر موجب افزایش اعتماد به نفس خصوصا در بانوان می‌شود.

بلیچینگ روش موثر برای روشن کردن و سفید کردن رنگ دندانهای زرد و تیره شده که به دو روش در مطب (office) و در خانه انجام می‌شود. راحت است و نتیجه آن به مرور چشمگیر است. اگر می‌خواهید از بلیچینگ برای روشن کردن دندان‌هایتان استفاده کنید بدانید که روشی است که نیاز به تکرار دارد، هیچ آسیبی به دندان‌ها وارد نمی‌شود به شرط آنکه توسط دندانپزشک دندان‌های فرد معاینه شوند و شرایط استفاده از این روش روی فرد بررسی شود. این روش نیاز به همکاری بیمار ندارد و برای رسیدن به نتایج سریع یا بیمارانی که به روش بلیچینگ خانگی(at-home) مشکلاتی دارند، استفاده می شوند. حداقل سه جلسه برای اخذ بهترین نتیجه از بلیچینگ پیشنهاد شده است.

بلیچینگ فوری دندان چیست؟

Office Bleaching با استفاده از هیدروژن پراکساید 35% و به مدت 20 دقیقه با دستگاه لایت و نور آبی که کمی حرارت قابل کنترل تولید می‌کند انجام می‌شود، محافظ لثه برای دندان‌ها بکار می‌رود و دندانپزشک کاملا مراقب اوضاع هست.

مشکلات رنگی دندان ها

تغییر رنگ دندان ها یا لکه های دندانی اغلب به دلایل خارجی یا داخلی ایجاد می‌شوند که در ادامه به توضیح کوتاهی خواهیم پرداخت:

لکه‌های خارجی (Extrinsic)

روی سطح دندان و به راحتی با تمیز کننده‌های خارجی و ساینده (برساژ و جرم گیری) از بین می‌روند، همان روشی که ما به نام جرمگیری و برساژ می‌شناسیم.

دلایل تغییر رنگ خارجی

بهداشت ضعیف دهان، ماده‌های رنگی (رنگ زا) موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها (کافی و قهوه و نوشابه‌ها) و استفاده از سیگار (توتون)، سبب تغییر رنگ خارجی و داخلی می‌شود.

لکه‌های داخلی (Intrinsic)

برطرف کردن لکه‌ها و رنگ‌هایی که داخل ساختار دندان (مینا و عاج) هست فقط با بلیچینگ امکان پذیر است.

دلایل تغییر رنگ داخلی

 • درمان با تتراسایکلین
 • بلع مقادیر زیاد فلوراید
 • زردی شیر در دوران نوزادی
 • افزایش سن
 • غذاها و نوشیدنی‌های رنگی
 • استفاده از سیگار (توتون)
 • میکرو کرک‌های مینا (ترک‌های ریزی روی مینا)

ناگفته نماند علت تغییر رنگ دندان باید حتما مشخص شود زیرا بعضی از تغییر رنگ‌ها به بلیچینگ زودتر پاسخ می‌دهند و برخی دیرتر و مقاومتر هستند. تغییر رنگ زرد رنگ ناشی از سن، زودتر به بلیچینگ پاسخ می‌دهند. ولی رنگدانه‌های تتراسایکلین آبی_خاکستری مقاوم هستند.

درمان های خانگی بلیچینگ دندان چه تاثیری دارد؟

در گذشته برای سفید کردن دندان ها از روش های درمانی خانگی استفاده می‌کردند که این امر با ترکیب بسیاری از ترکیبات گیاهی یا خانگی انجام می‌شد و البته ناگفته نماند که تاثیر چندانی در روند سفید کردن دندان ها نداشت. اغلب این روش ها تاثیر زیادی در تحلیل رفتن لثه ها دارند. به عنوان مثال تمامی این ترکیبات ماهیت اسیدی دارند که در استفاده طولانی مدت موجب از بین رفتن لثه ها می‌شوند. به همین دلیل با پیدایش تکنیک های موثر در زمانی کوتاه، روش های خانگی منسوخ شده و تمامی افراد علاقمند به سفید کردن دندان ها به بلیچینگ دندان و روش هایی نظیر آن روی آوردند.

مهمترین مزایای بلیچینگ دندان این است که در زمانی کوتاه به ساده ترین روند ممکن، دندان ها سفید می‌شوند.

بلیچینگ برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • افرادی که لثه های حساس دارند.
 • افرادی که دچار تحلیل لثه شده اند.
 • بانوان باردار و شیرده نباید از این روش استفاده کنند.
 • بیماران با دندان قروچه و بیماری‌های مفصل گیجگاهی فکی (TMD) نباید از این روش استفاده کنند.

میزان ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟

نتایج بلیچینگ (Bleaching) و ماندگاری آن از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و دوام آن به رعایت بهداشت و رژیم غذایی فرد و سبک زندگی (استعمال دخانیات، توتون و تنباکو) بستگی دارد.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

 • از استعمال دخانیات خودداری نمایید.
 • بهداشت دندان ها را رعایت فرمایید تا از بروز بیماری های باکتریایی جلوگیری شود.
 • از مصرف نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه و … اجتناب کرده و خصوصا در روز های اولیه به این موارد دقت فرمایید.
 • در ساعت های ابتدایی پس از بلیچینگ دندان از برخورد آب داغ یا آب سرد با دندان ها خودداری نمایید و فقط با آب ولرم آن ها را شست و شو دهید.

هزینه بلیچینگ دندان

روش های متعددی مانند لمینیت دندان و کامپوزیت دندان برای زیبایی دندان ها وجود دارد اما معمولا به افرادی که دندان هایی با ظاهر مرتب دارند، توصیه می‌شود که از روش بلیچینگ دندان استفاده کنند. بلیچینگ دندان نسبت به سایر روش ها دارای هزینه معقول و کمتری بوده و همچنین نیاز به تعداد جلسه های زیاد ندارد. قیمت بلیچینک سال 1401 در مجموعه زیبایی ترمه نسبت به تعداد جلسات مورد نیاز برای بلیچینگ محاسبه می‌شود. بنابراین توصیه این است که در جلسه مشاوره ای اطلاع دقیق در رابطه با هزینه های این روش را جویا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط