تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در درجه اول به منظور از بین بردن چین و چروک صورت و جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرآیند همچنین برای درمان بیماری‌هایی مانند اسپاسم گردن، تعریق زیاد (هایپرهیدروز)، مثانه بیش فعال و تنبلی چشم استفاده می‌شود. تزریق بوتاکس در مواردی به جلوگیری از میگرن مزمن نیز کمک می‌کند. از آن جایی که ایجاد خطوط و چین و چروک ها به دلیل حرکات عضلات است، برای از بین بردن آن ها هم نیاز به کار روی عضلات داریم. وقتی بوتاکس تزریق می کنیم در اصل باعث آرام و رها شدن ماهیچه ها می شویم. نتیجه این رهایی یا به اصطلاح فلج شدن عضلات این است که آن ها دیگر حرکتی نخواهند داشت و چین و چروک ها از بین خواهند رفت.

بوتاکس

تزریق بوتاکس در ابتدا تنها به جهت کاهش چین و چروک های صورت و جوانسازی پوست مورد توجه قرار گرفت. همچنین برای رفع مشکلاتی چون اسپاسم گردن ( دیستونی گردن)، تعریق بیش از حد، مثانه بیش فعال و تنبلی چشم  استفاده می شود. روش بوتاکس از سمی به نام بوتولینوم برای جلوگیری موقت از حرکت ماهیچه ها استفاده می کند و از این ماده حتی برای تزریق بوتاکس دور چشم نیز استفاده می‌کنند. . این سم از میکروب مسبب بوتولیسم ، که یک مسمومیت غذایی است، ساخته می شود.بوتاکس نخستین دارویی است که از سم بوتولینوم استفاده کرده است.  

سازوکار تزریق بوتاکس

در تزریق بوتاکس از سمی به نام BotulinumtoxinA استفاده می شود تا به طور موقت از حرکت عضله جلوگیری کند. این سم توسط میکروبی تولید می‌شود که عامل بوتولیسم، نوعی مسمومیت غذایی است. بوتاکس اولین دارویی است که از سم بوتولینوم در تهیه‌اش استفاده شده‌است. داروهای دیگر شامل آبوبوتولینومتوکسین A (Dysport)، ریمابوتولینومتوکسین B (Myobloc) و اینکوبوتولینومتوکسین A (Xeomin) است. هر یک از این داروها کمی با دیگری فرق دارد، به ویژه هنگامی که صحبت از واحدهای دوز می‌شود. بنابراین هیچکدام از این موارد با یکدیگر قابل تعویض نیستند.

بوتاکس به چه منظور استفاده می شود؟

تزریق بوتاکس سیگنال‌های شیمیایی خاص اعصاب، به ویژه سیگنال‌هایی که باعث انقباض ماهیچه‌ها می‌شوند را مسدود می‌کند. رایج ترین استفاده ی این نوع تزریقات، شل کردن موقت ماهیچه هایی است که باعث ایجاد چین و چروک در پیشانی و اطراف چشم می شوند. علاوه بر این تزریق بوتاکس برای درمان شرایطی که بر عملکرد بدن تاثیر می گذارد نیز کاربرد دارد. این شرایط عبارتند از:

 • دیستونی گردن: در این وضعیت دردناک، عضلات گردن به طور غیرارادی منقبض شده و سر بیمار به یک سمت خم شده یا می چرخد و همین امر موجب قرار گرفتن سر در موقعیت ناراحت کننده‌ای می‌شود.

 • تنبلی چشم: شایع ترین علت تنبلی چشم، عدم تعادل در عضلاتی است که مسئولیت بینایی را بر عهده دارند.

 • انقباضات عضلانی: برخی از بیماری های عصبی، مانند فلج مغزی، سبب کشیده شدن دست و پا به سمت عصب ها می شوند. در برخی مواقع این انقباظات ماهیچه ای می توانند با تزریق بوتاکس شل شوند.

 • تعریق بیش از حد یا هایپر: در این موقعیت حتی اگر دمای هوا گرم نباشد و فشاری بر خود وارد نکنید نیز تعریق صورت می گیرد. در این بیماری، بدن شما حتی اگر در شرایط دمایی خیلی گرم قرار ندارید و یا در حال جنب و جوش نیستید هم عرق می‌کند. 

 • میگرن مزمن: در صورتی که بیش از 15 روز در ماه میگرن به سراغتان می آید، تزریق بوتاکس ممکن است به کاهش سردرد شما کمک کند.

 • اختلال عملکرد مثانه: تزریق بوتاکس می تواند به بی اختیاری ادرار در اثر مثانه ی بیش فعال نیز کمک کند.

 • انقباضات پلک: تزریق بوتاکس می تواند به تسکین انقباضات چشم کمک کند.

اثرات تزریق بوتاکس صورت

افرادی که بوتاکس تزریق می کنند در اصل روی عضلات صورت خود اثر می گذارند. در هر ناحیه ای که چنین تزریقی انجام شود، عضلات آن قسمت فلج می شوند. این به اصطلاح فلج، شل یا ریلکس شدن عضلات باعث از بین رفتن چین و چروک ها و خطوط صورت می شود. باید توجه داشت که بعضی از چروک های صورت به دلیل حرکت عضلات ایجاد نمی شوند. این ها چین و چروک های ثابتی هستند که به استایتک معروفند و تزریق بوتاکس روی آن ها اثری ندارد ولی با تزریق ژل و فیلر از بین خواهند رفت.

تاثیر تزریق بوتاکس بر رفع چروک

تزریق بوتاکس در ابتدا تنها به جهت کاهش چین و چروک های صورت و جوانسازی پوست مورد توجه قرار گرفت. همچنین برای رفع مشکلاتی چون اسپاسم گردن ( دیستونی گردن)، تعریق بیش از حد، مثانه بیش فعال و تنبلی چشم  استفاده می شود. روش بوتاکس از سمی به نام بوتولینوم برای جلوگیری موقت از حرکت ماهیچه ها استفاده می کند و از این ماده حتی برای تزریق بوتاکس دور چشم نیز استفاده می‌کنند. . این سم از میکروب مسبب بوتولیسم ، که یک مسمومیت غذایی است، ساخته می شود.بوتاکس نخستین دارویی است که از سم بوتولینوم استفاده کرده است.  

مزایا و کاربرد تزریق بوتاکس

 • رفع خطوط پیشانی
 • درمان افتادگی پلک
 • رفع خطوط اخم و لبخند
 • لیفت نوک بینی و گوشه‌های لب
 • درمان پرش پلک و عضلات چشمی
 • برطرف کردن چین و چروک‌های  گردن و صورت
 • رفع خطوط اطراف چشم معروف به پنجه کلاغی

عوارض تزریق بوتاکس

به طور کلی اگر تزریق بوتاکس توسط متخصص های با تجربه انجام شود، روشی بی خطر است. اما با این حال عوارضی را ممکن است به همراه داشته باشد. این عوارض عبارتند از:

 • درد، تورم و کبودی در ناحیه ی تزریق
 • سردرد یا علائم شبیه به آنفولانزا
 • افتادگی پلک یا کجی ابروها
 • لبخند کج یا جاری شدن آب از دهان
 • خشکی چشم یا اشک بیش از حد

اگرچه بسیار دور از ذهن است ، اما ممکن است سم موجود در تزریق در بدن شما پخش شود. اگر ساعت ها تا هفته ها پس از دریافت بوتاکس متوجه هر یک از این علائم شدید فوراً با پزشک خود در میان بگذارید:

 • ضعف ماهیچه ها
 • مشکلات بینایی
 • مشکل در تکلم یا بلع
 • مشکلات تنفسی
 • بی اختیاری ادرار

برندهای معتبر بوتاکس

ساختار اصلی بوتاکس سمی به نام بوتولینوم است. اولین شرکتی که این سم را برای درمان زیبایی استفاده کرد شرکتAllergan  بود که نام بوتاکس را بر برند خود گذاشت. بعد از آن بود که این نوع از درمان کلا به بوتاکس معروف شد. برندهای دیگری مثل آزالور، بوکوتور، دیسپورت، زئومین، مصپورت که ایرانی است و خیلی از برندهای دیگر همگی معتبر هستند. این برندها در مورد میزان اثر گذاری هم تقریبا خیلی تفاوتی با یکدیگر ندارند و اگر نوع اصلی و نه تقلبی آن ها استفاده شود نتایج خوبی خواهد داشت.

بوتاکس در کدام نقاط بدن انجام می شود؟

با توجه به این که بوتاکس هم کاربردهای درمانی دارد و هم زیبایی، در نقاط مختلفی از بدن هم قابلیت تزریق را دارد. از جمله نقاطی از بدن که می توان چین و چروک ها را از بین برد پیشانی، بین ابروها، اطراف چشم، گردن و خط لبخند هستند. از نظر خواص درمانی هم می توان از بوتاکس در درمان تعریق زیاد کف دست و زیر بغل، درمان اسپاسم آرنج و مچ و انگشتان و درمان درد بعضی نقاط گردن استفاده کرد.

آمادگی برای تزریق بوتاکس

چنانچه قبلا تزریق بوتاکس انجام داده اید، با پزشک خود در میان بگذارید.همچنین در صورت مصرف شل کننده های عضلانی، داروهای خواب آور یا داروهای آلرژی به پزشک خود اطلاع دهید. اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، ممکن است لازم باشد چندین روز قبل از تزریق، مصرف آنها را متوقف کنید تا خطر خونریزی یا کبودی کاهش یابد.

مراحل تزریق بوتاکس

 1. پیش از تزریق: بسیاری از افراد در حین انجام تزریق بوتاکس احساس درد ندارند اما برخی افراد تمایل دارند قبل از انجام تزریق از بی حسی استفاده کنند؛ به ویژه اگر برای کاهش تعریق کف دست یا پا تزریق را انجام دهند. روش های مختلفی برای بی حسی وجود دارد. این روش ها عبارتند از:  بی حسی موضعی، بی حسی با یخ و لرزش و بی حسی با ماساژ برای کاهش درد.
 2. حین تزریق: تزریق بوتاکس معمولا در مطب دکتر انجام می شود.پزشک شما از یک سوزن نازک برای تزریق مقدار کمی از سم بوتولینم به پوست یا ماهیچه ها استفاده می کند. تعداد تزریق های مورد نیاز به عوامل زیادی از جمله وسعت ناحیه تزریق بستگی دارد.
 3. پس از تزریق: پس از تزریق بوتاکس به مدت 24 ساعت نواحی تحت درمان را مالش یا ماساژ ندهید. این عمل به جلوگیری از انتشار سم به نواحی دیگر صورت کمک می کند. بلافاصله پس از انجام بوتاکس می توانید به فعالیت های روزمره ی خود ادامه دهید.

مراقبت های بعد از درمان

 • همان طور که گفتیم آفتاب می تواند به پوست آسیب و ماندگاری بوتاکس را کم میکند. به همین خاطر بعد از تزریق بوتاکس و هنگام بیرون رفتن استفاده از کلاه آفتابی یا کرم ضد آفتاب را نباید فراموش کرد.
 • بعد از تزریق بوتاکس پوست حساس تر خواهد شد. به همین علت ممکن است که بیماران تمایل به لمس یا ماساژ نواحی تزریق شده داشته باشند. این کار بسیار خطرناک است و باعث حرکت بوتاکس خواهد شد.
 • حداقل تا یک هفته بعد از درمان باید از عمل های زیبایی اجتناب کرد. اما استفاده از مرطوب کننده ها و لوسیون های معمول در صورتی که به آرامی انجام شود، ضرری ندارد.
 • سیگار نکشیدن به داشتن پوستی زیبا کمک زیادی می کند و اثرات بوتاکس در افراد غیر سیگاری خیلی بهتر از افرادی است که دخانیات مصرف می کنند.

نتیجه تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس معمولاً یک تا سه روز پس از درمان شروع به کار می کند. با توجه به ناحیه ی تزریق اثر بوتاکس می تواند تا 3 ماه یا بیشتر ماندگار باشد اما برای حفظ تاثیر بوتاکس می بایست تزریق آن را به دفعات انجام دهید. گروه پزشکی ترمه تزریق بوتاکس را توسط کادر پزشکان متخصص خود، به عنوان یکی از خدمات زیبایی به متقاضیان ارائه می‌دهد. این فرآیند در کلینک‌های مجهز و توسط ابزار و مواد درجه یک و مطابق با استانداردهای روز جهان انجام می‌شود. 

تزریق مداوم بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثرات آن می ‌شود؟

اثر بوتاکس دائمی نیست و بعد از مدتی از بین می رود اما باید عوامل افزایش ماندگاری بوتاکس را بشناسید. به همین دلیل باید هر چند وقت یک بار بر اساس تجویز پزشک تمدید گردد. این کاملا درست است که تزریق مداوم بوتاکس اثرات آن را بیشتر می کند اما باید بین هر دو تزریق یک زمان بندی مناسب وجود داشته باشد.

بوتاکس برای چه افرادی مناسب نیست؟

تزریق بوتاکس عموما برای خانم های باردار، خانم های شیرده، و کسانی  که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند توصیه نمی شود. توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس باید تحت نظر پزشکان و متخصصان باتجربه صورت بگیرد. همچنین برای جلوگیری از عوارض احتمالی، می بایست با دقت انجام شود. از پزشک خود بخواهید تا شمارا از مراقبت های اولیه آگاه کرده یا پزشکی را انتخاب کنید که در تزریق بوتاکس تجربه داشته باشد.

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس در هر فرد متفاوت است. به همین دلیل نمی توان یک قیمت ثابت را برای همه در نظر گرفت. از آن جایی که میزان و عمق چین و چروک های هر شخصی با دیگری فرق دارد، حجم بوتاکسی هم که باید تزریق شود فرق می کند. مورد دیگر این است که هر پزشک و کلینیکی از یک برند متفاوت استفاده می کند. همین عوامل هستند که هزینه تزریق بوتاکس را متغیر می کنند.

منبع:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/botox/about/pac-20384658

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط