ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت برای زیبایی دندان

امروزه زیبایی برای بانوان و آقایان بسیار مورد اهمیت بوده و با استفاده از تکنیک های پزشکی نوین و پیشرفته انجام می‌شود. یکی از روش های متداول برای ساختن لبخندی زیبا و زیبایی چهره، کامپوزیت ونیر دندان است. ترمیم دندان ها با کامپوزیت سبب شده تا استقامت دندان ها افزایش یابد و فواصل بین دندانی نیز در مدتی بسیار کوتاه برطرف شود و زیبایی فوق العاده ای برای فرد ایجاد شود. این روش اصلاح دندان دارای مزایا و معایب بسیار مهمی است که افراد با دانستن آن شاید از انجام این تکنیک دست بکشند یا برخی دیگر ترغیب شوند که سریعا دندان های خود را کامپوزیت کنند، بنابراین تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کامپوزیت دندان

آشنایی با کامپوزیت ونیر دندان

ونیر کامپوزیت لایه‌ای است که روی دندان‌ها فرم داده می‌شود و شکل و رنگ آن‌ها را بهبود می‌بخشد. ونیر کامپوزیت یا لمینیت کامپوزیت و یا Facing دندان همه اصطلاحات یکسانی هستند. ونیر کامپوزیت بدون تراش و آسیب به دندان انجام می‌شود. معمولا جهت اصلاح لبه‌های نافرم و شکسته دندان‌ها، لکه‌های ناشی از فلوئوزریس (لکه‌های سفید و قهوه‌ای در ساختار مینای دندان‌ها که در اثر مصرف بالای فلوراید، آب آشامیدنی تا 6 سالگی و دوران کودکی در ساختار مینای دندان‌ها ایجاد می‌شود و درمان آن‌ها با ونیر کامپوزیت و یا لمینیت سرامیک است)، نقایص دندانی هیپوکلسیفیکاسیون (لکه‌های سفید روی مینای دندان‌ها)، اصلاح فرم دندان‌هایی که شکل نامناسبی دارند و بستن فواصل بین دندان‌ها خصوصا اگر کم باشند، ونیر کامپوزیت کاندید مناسبی است.

تعداد جلسات کامپوزیت ونیر دندان

روش ونیر یا لمینیت کامپوزیت در یک جلسه اکثرا و گاهی در دو جلسه انجام می‌شود. معمولا تعداد 8 دندان بر اساس طرح لبخند و ایجاد لبخندی زیبا انجام می‌شود.

چه دندان هایی نیاز به کامپوزیت دارند؟

در صورتی که تعداد 8 دندان یا بیشتر انجام شود، امکان انجام ونیر کامپوزیت با رنگ روشنتر وجود دارد و دست دندانپزشک در طرح لبخند باز است. تعداد دندان‌های مورد نیاز برای ونیر کامپوزیت طی جلسه‌ی مشاوره با دندانپزشک مطرح می‌شود و براساس شکایت اصلی مراجعه کننده، مشکل لبخند و هزینه‌ی موجود تعداد ونیر کامپوزیت‌ها و رنگ نهایی آنها مشخص می‌شود.

کامپوزیت دندان

تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینیت سرامیکی

 • کامپوزیت بیشتر از لمینیت دارای رنگ پذیری است.
 • لمینیت سرامیکی به تراش دندان بیشتری نسبت به کامپوزیت نیاز دارد.
 • لمینیت دندان بسیار شکننده تر از کامپوزیت ونیر است و به مراقبت بسیار زیادی نیاز دارد.
 • لمینیت دندان به حدودا 3 الی 4 جلسه نیاز دارد اما کامپوزیت دندان نهایتا در دو جلسه خاتمه می‌یابد.

‌نکاتی در ارتباط با کامپوزیت ونیر دندان

 • در اصلاح لبخند با ونیر کامپوزیت، اگر توسط دندانپزشک مجرب و متخصص ترمیمی و زیبایی انجام شود، کاملا بدون آسیب و تراش و یا حداقل تغییر خواهد بود
 • روش لمینیت یا ونیر کامپوزیت در یک جلسه اغلب اوقات انجام می‌‍شود و شما بعد از 6 تا 8 ساعت، تغییرات شگرفی در لبخند خود خواهید دید.
 • در این روش دندان‌ها و لبخند بسیار طبیعی و زیبا خواهند شد و انتخاب رنگ تا حدود زیادی در دست شما و دندانپزشک است.
 • تغییرات زیادی را در انجام روش ونیر کامپوزیت می‌توان روی دندان‌ها انجام داد.

ماندگاری کامپوزیت ونیر چقدر است؟

کامپوزیت ونیر دارای کیفیت های متفاوتی است که برخی از آن ها دارای ماندگاری بالایی هستند. اکثریت کامپوزیت های خوب بین 7 الی 0 سال ماندگاری و طول عمر دارند. در واقع آن ها همانند دندان های معمولی، مقاوم هستند و از ساختار بسیار شکننده تشکیل نشده‌اند. روکش های دندان کامپوزیتی اگرچه دارای طول عمر بالا هستند اما در صورت آُیب دیدگی، می‌توانند مورد ترمیم قرار بگیرند.

رنگ کامپوزیت

برای افزایش دوام کامپوزیت ونیر چه کارهایی انجام دهیم؟

 • بهداشت دهان و دندان را کاملا رعایت کنید و به استفاده از مسواک و نخ دندان اهمیت بیشتری دهید.
 • از  مواد غذایی سفت مانند ته دیگ، تخمه و … استفاده نکنید تا هیچ آسیبی به کامپوزیت وارد نشود.
 • بسیاری از مواد غذایی و نوشیدنی های کافئین دار مانند چای، قهوه و … سبب رنگ گرفتن یا همان تغییر رن کامپوزیت دندان می‌شوند. از خوردن و نوشیدن این موارد بپرهیزید تا طول ماندگاری و دوام کامپوزیت به حالت اولیه باقی بماند.

کامپوزیت ونیر دندان چه عوارضی دارد؟

در مواردی مشاهده شده است که بعضی افراد به کامپوزیت ونیر در دهان خود، حساسیت نشان داده اند که البته این مورد بسیار نادر است اما این افراد می‌توانند از سایر روش های زیبایی دندان و اصلاح طرح لبخند استفاده کنند. این نکته را به یاد داشته باشید که اگر عوارض یا علائم غیر معمولی را مشاهده کردید، حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا تمامی عوارض جزئی و کلی رفع گردد.

 • کشیدن سیگار و دخانیات و مصرف غذاهای رنگی و کافئین کم و محدود می‌شود.
 • دوام ونیرهای کامپوزیت در صورت رعایت تمام نکات تکنیکی، 7-5 سال است.
 • این نکته منفی نیست هر چند از دیدگاه بسیاری مثبت قلمداد می‌شود، رعایت بهداشت و مسواک زدن روزی 2 تا 3 بار از ملزومات این روش است که با جزئیات کامل به مراجعه کنندگان آموزش داده می‌شود.

آیا کامپوزیت ونیر باعث بدبویی دهان می‌شود؟

کامپوزیت دندان باید حتما به طرز صحیحی در دندان ها جای گذاری شوند زیرا اگر به صورت پیوسته و به هم چسبیده بر سطح دندان ها قرار بگیرند، موجب بوی بد دهان و پوسیدگی و التهاب دندان ها می‌شود. کامپوزیت های دندان باید دارای فاصله از یکدیگر باشند تا امکان استفاده از نخ دندان وجود داشته باشد.

مراقبت های قبل و بعد کامپوزیت دندان

 • کسانی که ونیر کامپوزیت دارند کافیست رعایت بهداشت دهان و دندان خوبی داشته باشند و از شکستن تخمه و گرفتن میخ و وسایل تیز به صورت عادتی بین دندان‌ها خودداری کنند .
 • رعایت بهداشت به صورت روزی سه بار مسواک زدن بعد از وعده‌های غذایی صبحانه، نهار و شام و نخ کشیدن روزی سه بار می‌باشد.
 • مصرف دخانیات و الکل باعث تغییر رنگ و تیرگی‌های کامپوزیت می‌شوند. نه تنها ونیر کامپوزیت بلکه اگر شما همین مصرف دخانیات را با دندان‌های طبیعی‌تان هم انجام دهید بی شک با تجمع جرم و رنگ‌های خارجی و تغییر رنگ دندان‌ها مواجه می‌شوید. پس توصیه‌ها مسواک زدن و نخ دندان کشیدن هر روز بعد از وعده غذایی هست و اگر مصرف قهوه و شکلات و چای داشتید بعد از آن دهان‌ها را با یک لیوان آب کمی گرم، هم دمای نوشیدنی‌تان بشورید و آب را بنوشید.

جلسه ترمیمی کامپوزیت ونیر

زمانی که کامپوزیت ونیر را برای اصلاح طرح لبخند و تناسب و زیبایی دندان ها مورد استفاده قرار می‌دهند، ممکن است به یک جلسه مراجعه حضوری دیگر برای ترمیم و بررسی کامپوزیت ها نیاز باشد. این جلسه که در واقع برای بررسی و چکاپ کامپوزیت دندان می‌باشد، معمولا یک هفته بعد از اولین جلسه می‌باشد.

روش های جایگزین کامپوزیت

امروزه علاوه بر کامپوزیت دندان، روش های پیشرفته دیگری نیز روی کار آمده اند که طرفداران زیادی را نیز به خود اختصاص داده‌اند. برای مثال، جهت پر کردن جزئی دندان ها از مواد پرکننده رنگ دندان استفاده می‌کنند. لمینیت دندان یکی از روش های پرکاربرد برای اصلاح طرح لبخند است. برای تقویت تاج دندان از یکی از روش های کامپوزیت یا لمینیت استفاده می‌کنند که نتایج بسیار خوبی به همراه دارد زیرا علاوه بر تقویت و بخشیدن استحکام، زیبایی فوق العاده ای برای دندان ها و لبخند فرد ایجاد می‌کند. همچنین اگر کامپوزیت را فقط برای سفید کردن دندان استفاده می‌کنید، می‌توانید از روش بلیچینگ دندان بهره ببرید.

آیا بعد از کامپوزیت می‌توان از نخ دندان استفاده کرد؟

یکی از سوالات متداولی که مراجعین و علاقمندان اسن روش دارند، این است که آیا بعد از اینکه دندان خود را کامپوزیت کنند، میتوانند نخ دندان بکشند؟ درواقع باید تمامی افرادی که از کامپوزیت استفاده کردند، بتوانند از نخ دندان استفاده کنند. کامپوزیت های دندان نباید به یکدیگر چسبیده باشند زیرا در نهایت پوسیدگی شدیدی برای دندان ها ایجاد میکنند. بسیاری از افراد برای انجام کامپوزیت فقط به هزینه آن توجه می‌کنند اما شما باید حتما به انتخاب بهترین دندانپزشک بپردازید تا مشکلات ذکر شده برای دندان ها و لثه شما ایجاد نشود.

میزان هزینه کامپوزیت ونیر سال 1401 چقدر است؟

کامپوزیت دندان دارای انواع مختلفی می‌باشد که برخی از آن ها بسیار معمولی اما برخی دیگر دارای کیفیت بسیار بالایی هستند. میزان هزینه برای کامپوزیت دندان به عواملی چون نوع انتخابی و تعداد دندان های برگزیده برای انجام این تکنیک و همچنین هزینه های دستمزد دندانپزشک نیز بستگی دارد. بسیاری از افراد در ابتدا تصمیم به انجام کامپوزیت دندان دارند اما زمانی که با بهترین دندانپزشک مشورت می‌کنند، به سمت روش لمینیت دندان جذب می‌شوند. توصیه ما این است که برای اطلاع از میزان هزینه ها به صورت حضوری مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط