کرایوتراپی

کرایوتراپی

یکی از آزار دهنده ترین مواردی که ممکن است برای یک شخص به وجود آید، زائده های پوستی است که بر سطح پوست در اندام های مختلف پدیدار می‌شود و ممکن است تی ناشی از تابش آفتاب باشند. این عارضه زیبایی پوست را از بین می‌برد. ضایعاتی نظیر زگیل تناسلی در زمان های گوناگونی خود را به نمایش می‌گذارند. این عارضه ها معمولا به مدت طولانی روی پوست باقی می‌مانند.

کرایوتراپی

کرایوتراپی چیست؟

یکی از این سه ماده متفاوت نیتروژن مایع، یخ دی اکسید کربن و DMEP در این فرآیند به به کار گرفته می‌شود. البته نیتروژن مایع بیشترین کاربرد را در سرما درمانی دارد. در این فرآیند نیتروژن مایع که به دمای منفی ۱۹۶ رسیده است، به صورت اسپری و یا با استفاده از سوآپ بر روی زائده پوست اعمال می‌شود.

سرمایی که از این طریق بر روی زائده مورد نظر اعمال می‌شود، دیواره سلولی را تخریب می‌کند. در نهایت و با اسپری کردن چند باره نیتروژن مایع به بافت عارضه مورد نظر، سلول‌های آن کاملاْ از بین می‌روند. این فرآیند شباهت زیادی به سوزاندن بافت‌های نامطلوب دارد.

روش های انجام کرایوتراپی

کرایوتراپی یا سرما درمانی دارای انواع روش های متعددی است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • استفاده از نیتروژن مایع: یکی از رایج ترین روش هایی که در کرایوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از نیتروژن مایع برای فریز کردن است. این ماده دمای بافت را تا حدود تقریبا 196 درجه سانتی گراد کاهش داده و به عمق زائده های پوستی نفوذ می‌کند. سرعت از بین رفتن زائده ها در این روش از سایر روش ها بیشتر است.
 • استفاده از ماده demp: ماده DEMP ماده ای است که برای سرما درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش دمای بافت تا 57 درجه کاهش می‌یابد.  این ماده برای از بین بردن زائده ها به حدود 40 ثانیه زمان احتیاج دارد. همچنین ناگفته نماند که این ماده بعد از بین بردن زائده های پوستی، کمی التهاب و قرمزی ایجاد خواهد کرد که بعد از گذشت یک ساعت رفع خواهد شد.
 • استفاده از کربن دی اکسید: هنگامی که کربن دی اکسید منجمد باشد، دمای بافت را تا 78 درجه سانتی گراد کاهش می‌دهد و به همین دلیل تاثیر مستقیم آن بر ضایعه های پوستی نمایان خواهند شد.
کرایوتراپی

مزایای کرایوتراپی

 1. هزینه قابل پرداخت برای این فرآیند نسبت به خدماتی که ارائه می‌دهد و البته نسبت به یگر روش‌های درمانی بسیار ناچیز و مقرون به صرفه است.
 2. نتایج به دست آمده از این فرآیند قطعی و غیرقابل بازگشت است. علاوه بر این بر طبق تحقیقات انجام گرفته شده، ۷۵ درصد از بیماران تحت درمان به طور کامل بهبود پیدا کرده و به نتایج مورد نظر خود دست پیدا می‌کنند.
 3. این فرآیند علاوه بر اینکه غیرتهاجمی بوده و هیچ خبری از برش، خونریزی، درد و بخیه در آن نیست، اثرات جانبی چندانی نیز ندارد.

کرایوتراپی چه عارضه‌هایی را درمان می‌کند؟

انواع عارضه‌های پوستی خوش خیم و بدخیم از طریق این فرآیند قابل درمان هستند. اما اگر بخواهیم رایج‌ترین آنها را نام ببریم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • درمان زگیل‌های ویروسی: این عارضه چه از نوع تناسلی باشد و چه در هر بخش دیگری از بدن رشد کند، از طریق سرما درمانی برطرف می‌شود. به علاوه کوکان نیز مانند بزرگسالان می‌توانند از این تکنیک برای درمان زگیل‌های خود استفاده کنند. البته در اینگونه مواقع باید به یک پزشک و البته کلینیک معتبر مراجعه کرد.
 • درمان بواسیر: این عارضه زجر آور که در اثر یبوست مزمن به وجود می‌آید به راحتی از طریق درمان با نیتروژن مایع درمان می‌شود. این نوع درمان علاوه بر برداشتن بواسیر، یبوست را نیز درمان می‌کند.
 • بر طرف کردن عارضه‌های پیش سرطانی: این عارضه که با عنوان اکتینیک کراتوز شناخته می‌شود، در اثر تابش مستقیم نور خورشید ایجاد می‌شود. در واقع با این روش از بروز نوعی از سرطان پوست که مربوط به رنگدانه‌های این بافت از بدن فرد است، جلوگیری می‌شود.
 • از بین بردن کیست‌ها: انواع کیست‌ها از طریق سرما درمانی برطرف می‌شوند. این کیست‌ها در هر بخشی از بدن به وجود می‌آیند و در بیشتر مواقع خطر جدی به همراه ندارند.
 • برداشتن خال: خال‌ها اگر از نوع ملانوسیتیک باشد، از طریق این فرآیند قابل برداشتن است. این خال‌ها چه در صورت و چه در بخش‌های دیگر بدن باشد، فرقی ندارد و کرایو درمانی به راحتی از عهده برداشتن آن برمی‌آید.
 • درمان تومورهای خوش‌خیم: این فرآیند کمک می‌کند که تومورهای خوش خیم به صورت سرپایی و بدون نیاز به عمل جراحی از بین برود.
 • برطرف کردن اسکار پستی: این عارضه ناخوشایند چه از نوع هیپرتروفیک باشد و چه از نوع کلوئیدی از طریق سرما درمانی به راحتی برطرف می‌شود.
 • برطرف کردن تگ‌های پوستی: این زائده‌های ناخوشایند که زیبایی چهره را تحت تأثیر قرار می‌دهد طی چند جلسه کوتاه کرایو درمانی، کاملاً برطرف می‌شود.
 • درمان همانژیوم: درمان این عارضه که انواع مختلفی دارد یکی از کاربردهای سرما درمانی است.

سایر کاربرد های درمانی کرایوتراپی

 • رفع خال های گوشتی
 • از بین بردن کک و مک
 • رفع زائده های زگیل مانند
 • رفع ضایعه ها در دهان
 • برداشتن ضایعه پوستی
 • از بین بردن گوشت اضافه
 • رفع اسکار هیپرتروفیک
 • درمان زائده های سرطانی
 • درمان بیماری ویتیلیگو

عوارض جانبی کرایوتراپی

تنها عارضه جانبی که ممکن است بعد از جلسات مشاهده کنید، ایجاد تاول‌های کوچک بر روی پوست ناحیه تحت درمان است. این تاول‌ها به رنگ قرمز و یا بنفش بوده و در عرض چند روز کوچک شده و از بین می‌رود. گاهی اوقات ناحیه تحت درمان دچار تورم می‌شود. اما جای نگرانی نیست چرا که این عارضه نیز ظرف چند روز برطرف می‌شود.

برای مقایسه روش لیزر درمانی با کرایوتراپی روی دکمه زیر کلیک کنید و مقاله مرتبط را مطالعه نمایید.

در حین جلسات کرایوتراپی چه می‌گذرد؟

ابتدا پزشک مربوطه زائده پوستی شما را به خوبی بررسی می‌کند. قبل از جلسه اصلی کافی است موهای زائد ناحیه تحت درمان را از بین ببرید. سپس از دستگاه اسپری یا سوآپ پنبه‌ای برای اعمال نیتروژن مایع بر روی عارضه مورد نظر استفاده می‌شود. در این جلسه شما تقریباً هیچگونه دردی را احساس نمی‌کنید.

بعد از جلسات کرایوتراپی چه اقداماتی باید انجام داد؟

این فرآیند به مراقبت خاصی نیاز ندارد اما برای اینکه از هرگونه عارضه جلوگیری شود، بهتر است بعد از انجام این عمل از پماد التیام دهنده استفاده کنید. همچنین استفاده از کرم و یا لوسیون ضد آفتاب در ناحیه تحت درمان و پرهیز از به کارگیری تیغ و ژیلت می‌تواند از بروز بسیاری از عارضه‌های احتمالی جلوگیری کند.

چنانچه شما از طریق این فرآیند اقدام به برداشتن زگیل تناسلی خود کرده‌اید، بهتر است تا بهبودی کامل از انجام رابطه جنسی پرهیز کنید. همچنین استفاده از تامپون در این دوران به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

تعداد جلسات کرایوتراپی

این موضوع به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. برای مثال نوع و شدت عارضه و البته عکس‌العمل بدن شما به درمان در تعداد جلسات مورد نیاز نقش دارد. اما به طور کلی این یک فرآیند کوتاه مدت به حساب می‌آید. یعنی هم زمان جلسات بسیار کوتاه است و هم در بدترین حالت ممکن عارضه‌ها طی پنج تا ده جلسه به طور کامل درمان می‌شوند. البته ممکن است پزشک شما تشخیص بدهد که برای ماندگاری نتایج، در فاصله‌های طولانی‌تر این درمان را تکرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط