بلیچینگ روش موثری است برای روشن کردن و سفید کردن رنگ دندانهای زرد و تیره شده که به دو روش در مطب (office) و در خانه انجام می‌شود. راحت است و نتیجه آن به مرور چشمگیر است.

اگر می‌خواهید از بلیچینگ برای روشن کردن دندان‌هایتان استفاده کنید بدانید که روشی است که نیاز به تکرار دارد، هیچ آسیبی به دندان‌ها وارد نمی‌شود به شرط آنکه توسط دندانپزشک دندان‌های فرد معاینه شوند و شرایط استفاده از این روش روی فرد بررسی شود.

انواع مختلفی از مشکلات رنگی، دندان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. سرعت برطرف سازی آن‌ها متفاوت متغیر است.

لکه‌های خارجی (Extrinsic)

روی سطح دندان و به راحتی با تمیز کننده‌های خارجی و ساینده (برساژ و جرم گیری) از بین می‌روند، همان روشی که ما به نام جرمگیری و برساژ می‌شناسیم.

لکه‌های داخلی (Intrinsic)

برطرف کردن لکه‌ها و رنگ‌هایی که داخل ساختار دندان (مینا و عاج) هست فقط با بلیچینگ امکان پذیر است.

تغییر رنگ خارجی:

بهداشت ضعیف دهان، ماده‌های رنگی (رنگ زا) موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها (کافی و قهوه و نوشابه‌ها) و استفاده از سیگار (توتون)، سبب تغییر رنگ خارجی و داخلی می‌شود.

تغییر رنگ های داخلی:

 • افزایش سن
 • غذاها و نوشیدنی‌های رنگی
 • استفاده از سیگار (توتون)
 • میکرو کرک‌های مینا (ترک‌های ریزی روی مینا)
 • درمان با تتراسایکلین
 • بلع مقادیر زیاد فلوراید
 • زردی شیر در دوران نوزادی

علت تغییر رنگ باید مشخص شود. بعضی از تغییر رنگ‌ها به بلیچینگ زودتر پاسخ می‌دهند و برخی دیرتر و مقاومتر هستند.

تغییر رنگ زرد رنگ ناشی از سن، زودتر به بلیچینگ پاسخ می‌دهند. ولی رنگدانه‌های تتراسایکلین آبی_خاکستری مقاوم هستند.

چه کسانی نباید بلیچینگ انجام دهند؟

 • بیماران با دندان‌های حساس معمولا کاندیدای خوبی نیستند.
 • در زنان حامله و شیرده، بیماران دارای آلرژی، توصیه نمی‌شود.
 • بیماران با تحلیل لثه و ترک زیاد.
 • بیماران با دندان قروچه و بیماری‌های مفصل گیجگاهی فکی (TMD)بلیچینگ دندانبلیچینگ به دو روش انجام می‌شود:
  • بلیچینگ در مطب (Office Bleaching): با استفاده از هیدروژن پراکساید ۳۵% و به مدت ۲۰ دقیقه با دستگاه لایت و نور آبی که کمی حرارت قابل کنترل تولید می‌کند انجام می‌شود، محافظ لثه برای دندان‌ها بکار می‌رود و دندانپزشک کاملا مراقب اوضاع هست.
  • بلیچینگ در خانه (Home Bleaching): با استفاده از تری (Tray) و یا محفظه نگهداری Bleach که ۵_۴ ساعت شب‌ها روی دندان‌ها و داخل دهان قرار داده می‌شود و صبح‌ها تری‌ها شسته می‌شود.

  در بلیچینگ خانگی معمولا هفته اول سه روز انجام می‌شود و تا ۸_۶ هفته حداقل، این روش خانگی ادامه می‌یابد بسته به میزان روشنی مورد انتظار و مقاوم بودن تغییر رنگ‌ها ممکن است بیشتر از ۶-۸ هفته، هم انجام شود و درمان با بلیچ خانگی ادامه یابد در بیشتر موارد بلیچینگ، دندان‌ها به روشنی قابل ملاحظه ای می‌رسند.

  البته نتایج بلیچینگ (Bleaching) و ماندگاری آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بستگی به رعایت بهداشت و رژیم غذایی فرد و سبک زندگی (استعمال دخانیات، توتون و تنباکو) دارد.

  روش سفید کردن در مطب (in-office bleaching)

  این روش نیاز به همکاری بیمار ندارد و برای رسیدن به نتایج سریع یا بیمارانی که به روش بلیچینگ خانگی(at-home) مشکلاتی دارند، استفاده می شوند. حداقل سه جلسه برای بلیچینگ برای مطب پیشنهاد شده است.

  دندان‌های روشن‌تر در هنگام شروع درمان به جلسات ملاقات کمتری نیاز دارند.

  مهم‌ترین عامل محدود کننده منفرد در انجام بلیچینگ دندان‌ها ایجاد حساسیت است که دفعات اعمال ماده را در هر ملاقات محدود می‌کنند. ملاقت‌های بعدی یک هفته با هم فاصله دارند تا حساسیت دندانی کاسته شده و حذف گردد بلیچینگ در مطب توسط نور آبی و یا لیزر هم انجام می‌شود که باعث آغازگر در فرآیند بلیچینگ و سرعت کار می‌شود.

  بلیچینگ در خانه (home bleaching)

  محلول مورد استفاده در بلیچینگ خانگی کاربامید پراکساید (۱۰-۱۲) درجه است که معادل۵/۳ درصد H2O2 است، نتایج قابل قبول و عالی دارد. محصولاتی که بر چسب ADA دارند، استاندارد امنیت  و موثرتر بودن را دارند.

  بیمار باید بداند اگر حساسیت حین انجام بلیچینگ خانگی ایجاد شد، نگران نشود و استفاده از تری را به مدت ۲-۱ روز به تعویق بیندازد و به دندانپزشک خود این موضوع را منعکس کند.

   

 • بلیچینگ دندان

خدمات مرتبط:

امالگام

ونیر کامپوزیت

ترمیم پوسیدگی

ایمپلنت

جرمگیری و برساژ

انواع روکش ها