ونیر کامپوزیت لایه‌ای است که روی دندان‌ها فرم داده می‌شود و شکل و رنگ آن‌ها را بهبود می‌بخشد. ونیر کامپوزیت یا لمینیت کامپوزیت و یا Facing دندان همه اصطلاحات یکسانی هستند.

ونیر کامپوزیت بدون تراش و آسیب به دندان انجام می‌شود. معمولا جهت اصلاح لبه‌های نافرم و شکسته دندان‌ها، لکه‌های ناشی از فلوئوزریس (لکه‌های سفید و قهوه‌ای در ساختار مینای دندان‌ها که در اثر مصرف بالای فلوراید، آب آشامیدنی تا 6 سالگی و دوران کودکی در ساختار مینای دندان‌ها ایجاد می‌شود و درمان آن‌ها با ونیر کامپوزیت و یا لمینیت سرامیک است)، نقایص دندانی هیپوکلسیفیکاسیون (لکه‌های سفید روی مینای دندان‌ها)، اصلاح فرم دندان‌هایی که شکل نامناسبی دارند و بستن فواصل بین دندان‌ها خصوصا اگر کم باشند، ونیر کامپوزیت کاندید مناسبی است.

روش ونیر یا لمینیت کامپوزیت در یک جلسه اکثرا و گاهی در دو جلسه انجام می‌شود. معمولا تعداد 8 دندان بر اساس طرح لبخند و ایجاد لبخندی زیبا انجام می‌شود.

در صورتی که تعداد 8 دندان یا بیشتر انجام شود، امکان انجام ونیر کامپوزیت با رنگ روشنتر وجود دارد و دست دندانپزشک در طرح لبخند باز است.

تعداد دنداهای مورد نیاز برای ونیر کامپوزیت طی جلسه‌ی مشاوره با دندانپزشک مطرح می‌شود و براساس شکایت اصلی مراجعه کننده، مشکل لبخند و هزینه‌ی موجود تعداد ونیر کامپوزیت‌ها و رنگ نهایی آنها مشخص می‌شود.

‌نکات مثبت در مورد ونیر کامپوزیت:

  • در اصلاح لبخند با ونیر کامپوزیت، اگر توسط دندانپزشک مجرب و متخصص ترمیمی و زیبایی انجام شود، کاملا بدون آسیب و تراش و یا حداقل تغییر خواهد بود.ونیر کامپوزیت
  • روش لمینیت یا ونیر کامپوزیت در یک جلسه اغلب اوقات انجام می‌‍شود و شما بعد از 6 تا 8 ساعت، تغییرات شگرفی در لبخند خود خواهید دید.
  • در این روش دندان‌ها و لبخند بسیار طبیعی و زیبا خواهند شد و انتخاب رنگ تا حدود زیادی در دست شما و دندانپزشک است.
  • تغییرات زیادی را در انجام روش ونیر کامپوزیت می‌توان روی دندان‌ها انجام داد.

نکات منفی در مورد ونیر کامپوزیت:

  • این نکته منفی نیست هر چند از دیدگاه بسیاری مثبت قلمداد می‌شود، رعایت بهداشت و مسواک زدن روزی 2 تا 3 بار از ملزومات این روش است که با جزئیات کامل به مراجعه کنندگان آموزش داده می‌شود.
  • کشیدن سیگار و دخانیات و مصرف غذاهای رنگی و کافئین کم و محدود می‌شود.
  • دوام ونیرهای کامپوزیت در صورت رعایت تمام نکات تکنیکی، 7-5 سال است.

ملاحظات و روش مراقبت از ونیرکامپوزیت :

کسانی که ونیر کامپوزیت دارند کافیست رعایت بهداشت دهان و دندان خوبی داشته باشند و از شکستن تخمه و گرفتن میخ و وسایل تیز به صورت عادتی بین دندان‌ها خودداری کنند .

رعایت بهداشت به صورت روزی سه بار مسواک زدن بعد از وعده‌های غذایی صبحانه، نهار و شام و نخ کشیدن روزی سه بار می‌باشد.

مصرف دخانیات و الکل باعث تغییر رنگ و تیرگی‌های کامپوزیت می‌شوند. نه تنها ونیر کامپوزیت بلکه اگر شما همین مصرف دخانیات را با دندان‌های طبیعی‌تان هم انجام دهید بی شک با تجمع جرم و رنگ‌های خارجی و تغییر رنگ دندان‌ها مواجه می‌شوید. پس توصیه‌ها مسواک زدن و نخ دندان کشیدن هر روز بعد از وعده غذایی هست و اگر مصرف قهوه و شکلات و چای داشتید بعد از آن دهان‌ها را با یک لیوان آب کمی گرم، هم دمای نوشیدنی‌تان بشورید و آب را بنوشید.

ونیر کامپوزیت

امالگام

بلیچینگ دندان

ترمیم پوسیدگی

ایمپلنت

جرمگیری و برساژ

انواع روکش ها