رابطه های جنسی پر خطر می توانند دردسرهایی را به همراه داشته باشند که یکی از آن ها تشکیل زگیل تناسلی است. زگیل تناسلی یک نوع بیماری ویروسی است که می تواند هم در خانم‌ ها و هم آقایان ایجاد شود. این بیماری به دو نوع کم خطر و پرخطر تقسیم می شود که نوع پر خطر آن می تواند حتی منجر به سرطان گردد.

در رابطه با زگیل تناسلی هم مثل هر بیماری دیگری گفته می شود که پیشگیری بهتر از درمان است. اما اگر به هر دلیل فردی به ویروس hpv که عامل زگیل تناسلی است مبتلا شد، می تواند درمان شود؟

در این مقاله به طور مفصل به این سوال پاسخ خواهیم داد.

انواع زگیل تناسلی

همان طور که اشاره کردیم زگیل تناسلی به دو نوع پر خطر و کم خطر تقسیم می شود.

زگیل تناسلی کم خطر

زگیل تناسلی کم خطر ضایعات پوستی زگیل مانندی هستند که در ناحیه تناسلی یا دهان و حلق دیده می شوند. این ضایعات گوشتی هستند و برای شناخت بهتر آن ها می توان گفت که به گل کلم شباهت دارند.

گاهی بسیار ریز هستند و دیده نمی شوند و گاهی هم به صورت تکی یا متعدد بروز می یابند.

تشخیص این نوع زگیل از طریق آزمایش خون امکان ندارد و تنها با معاینه فیزیکی یا در موارد محدودی با نمونه برداری بافتی امکان پذیر است.

زگیل تناسلی پر خطر

نوع پرخطر زگیل تناسلی مثل نوع کم خطر نیست و نشانه های قابل مشاهده ای ندارد. علت این است که در این مرحله ویروس در سطح مخاطی وجود دارد.

این ویروس باعث ایجاد سرطان در ناحیه تناسلی و حلق و دهان می گردد که در خانم ها معمولا با سرطان دهانه رحم همراه است و در آقایان منجر به سرطان ناحیه تناسلی به ویژه مقعد می شود.

در ادامه در مورد درمان زگیل تناسلی صحبت خواهیم کرد.

آیا زگیل تناسلی قابل درمان است؟

درمان زگیل تناسلی

نمی توان این بیماری را به طور کامل درمان کرد و ویروس آن را ریشه کن ساخت. اما روش های مختلفی وجود دارند که می توانند ضایعات پوستی را کاهش دهند و احتمال انتقال این ویروس را کمتر کنند.

در بعضی از افراد سیستم ایمنی می توان کمک کننده باشد. این بدین معناست که ایمنی طبیعی بدن آن ها طی یک الی دو سال به طور کامل این ویروس را از بین می برد و بیماری خود به خود محو می شود.

در مورد بیمارانی هم که زگیل تناسلی قابل مشاهده دارند، می توانند با روش های مختلفی آن ها را از بین ببرند. به این ترتیب پوستشان از نظر ظاهری مشکلی نخواهد داشت و یا حداقل وضعیت بهتری پیدا می کند.

در صورتی که این زگیل در مراحل اولیه درمان شود، دیگر بزرگ تر نخواهد شد و تعداد آن هم افزایش نخواهد یافت.

روش های درمان زگیل تناسلی

قبل از این که به انواع روش های درمان زگیل تناسلی باید بپردازیم باید بگوییم که شرایط درمان زگیل تناسلی برای هر بیمار فرق دارد.

زگیل تناسلی در بعضی موارد به سرعت از بین می رود. اما بعضی از آن ها مقاوم تر هستند و نیاز به چند جلسه درمانی دارند. همچنین گاهی برای آن که اثرات درمان دیده شود، باید مدت زمانی بگذرد و صبور بود.

در ادامه به معرفی روش هایی می پردازیم که برای درمان زگیل تناسلی به کار می روند و انتخاب هر یک از آن ها باید طبق تجویز پزشک متخصص صورت بگیرد.

درمان زگیل تناسلی مردان

سه روش برای درمان زگیل تناسلی مردان وجود دارد. این روش ها به طور کامل ویروس را از بین نمی برند اما شرایط بیمار را تسکین می دهند.

  • پودوفیلین: در موارد خفیف بیماری از این محلول برای درمان خانگی استفاده می شود.
  • لیزر: نظرات مختلفی در مورد این نوع درمان وجود دارد. برخی از پزشکان آن را تائید می کنند و برخی دیگر آن را عامل پخش زگیل در نواحی دیگر می دانند.
  • جراحی: در مواردی که زگیل تناسلی خیلی بزرگ باشد لازم است بیمار در بیمارستان جراحی گردد.
  • پماد: پماد ایمی کیمود باعث از بین رفتن زگیل های تناسلی نمی شود. اما تولید زگیل های جدید را کنترل می کند.
  • فریز: فریز یا کرایوتراپی روشی غیر تهاجمی و مقرون به صرفه است که برای درمان زگیل تناسلی توصیه می شود.

آیا زگیل تناسلی قابل درمان است؟درمان زگیل تناسلی زنان

در صورتی که این زگیل ها مشکلی برای فرد به وجود نیاورند نیازی به درمان نیست. اما در صورت صلاحدید پزشک علاوه بر پماد، جراحی، کرایوتراپی و لیزر که اشاره کردیم، یکی از روش های زیر استفاده می شود:

  • برش: در این شیوه پس از انجام بی حسی موضعی، زگیل برش داده می شود.
  • الکتروکاتری: در روش الکتروکاتری زگیل با برق سوزانده می شود.

 

در پایان

زگیل تناسلی با این که درمان قطعی ندارد اما مشاوره با یک پزشک متخصص کمک زیادی به بهبود جسمی و روانی بیماران خواهد کرد.

کلینیک ترمه یکی از مراکزی است که با بهره گیری از پزشکان متخصص و دلسوز و درک شرایط بیماران، مشاوره ها و درمان های بسیار با کیفیتی را ارائه می دهد.