واژینال تایتنینگ چیست؟

واژینال تایتنینگ همانند لابیاپلاستی از جمله اقداماتی است که در راستای جوان‌سازی دستگاه تناسلی زنان و بطور مشخص جهت رفع شل شدگی ناحیه‌ی واژن مورد استفاده قرار گرفته و به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد.

در طول زندگی زنان بعضی عوامل منجر به تغییر انعطاف پذیری و شل شدگی دیواره‌ی واژن، آسیب عضلات کف لگن، تغییرات در ساختار بافت همبند دیواره و میزان ترشحات لوبریکانت مخاط واژن می‌گردد که در نهایت می‌تواند تغییرات در عملکرد سیستم ادراری_ تناسلی زنان را منجر شود.

این عوامل شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. افزایش سن و تغییرات هورمونی مرتبط با سن و یائسگی
 2. بارداری
 3. زایمان (بخصوص زایمان طبیعی یا NVD)
 4. تغییرات وزن
 5. رادیوتراپی جهت درمان بدخیمی‌ها (عمدتا منجر به خشکی واژن می‌شود.)

واژینال تایتنینگ
علائم شل شدگی دیواره واژن شامل

 1. کاهش رضایت جنسی و کاهش دستیابی به ارگاسم و لذت جنسی
 2. اختلال در خود انگاره مثبت که منجر به اختلال در عملکرد جنسی زنان می‌گردد.
 3. اشکال در عملکرد دستگاه ادراری و بی‌اختیاری استرسی ادرار
 4. خشکی واژن
 5. درد حین نزدیکی (دیسپارونی)
 6. احساس خروج هوا از ناحیه واژن

این شکایت‌ها با وجود اینکه تاثیر بسزایی بر کیفیت زندگی بانوان می‌گذارند، اغلب توسط فرد مطرح نشده و تشخیص داده نمی‌شود.

در حال حاضر درمان‌های مختلفی جهت شل شدگی دیواره واژن، آسیب‌های کف لگن و شرایط ذکر شده وجود دارند.

درمان‌های واژینال تایتنینگ می‌توانند شامل تکنینک‌های تهاجمی از جمله جراحی‌های سنگین و پیچیده کف لگن تا درمان‌های دارویی موضعی مثل انواع ژل‌ها و هورمون‌های واژینال بر حسب مورد باشد.در حال حاضر هم به دلایل COSMETIC و هم درمانی تمایل به بهبود و حفظ الاستیسیتی و هیدراتاسیون و لوبریکاسیون بهتر مخاط و دیواره‌ی واژن  بین خانم‌ها وجود دارد که از طرق واژینال تایتنینگ امکانپذیر است.

واژینال تایتنینگ

یکی از روش‌های درمان غیرتهاجمی که دهه‌های اخیر جهت جوانسازی واژن و واژینال تایتنینگ درحال گسترش می‌باشد متدهای مبتنی بر انرژی (Energy Based Devices) می‌باشد که عمدتا شامل کاربرد انرژی لیزر و آر اف (رادیو فرکوئنسی) است.

در واژینال تایتنینگ با استفاده از لیزر و یا آر اف از امواج جهت افزایش دما در بافت زیر مخاطی تا حدود (42-40) درجه استفاده می‌شود. این انرژی به واسکولاریزاسیون (ساخت عروق جدید) و بهبود خونرسانی، ساخت کلاژن، افزایش انقباض و سفتی رشته‌های کلاژن، گسترش و نفوذ فاکتورهای رشدی (Growth Factor Infiltration) کمک می‌کند که در نهایت منجر به بهبود عملکرد و شرایط بافت‌های مخاطی و زیر مخاطی شده با کاهش شل شدگی (Laxity) دیواره‌ی واژن و بهبود ترشحات همراه است.

واژینال تایتنینگ

استفاده از لیزر در درمان بی‌اختیاری استرسی ادرار

مطالعات اولیه نشان داده است که استفاده از لیزر یا انرژی آر اف می‌تواند به بهبود بی‌اختیاری استرسی خفیف تا متوسط ادراری کمک کند.

بی‌اختیاری استرسی به خروج غیر ارادی ادرار در حین افزایش فشار داخل شکم بر اثر سرفه، عطسه، فعالیت‌های فیزیکی اطلاق می‌گردد که به علت شل شدگی و آسیب بافت حمایتی لگن و عضلات کف لگن در حین بارداری، افزایش سن و یا زایمان می‌تواند باشد که واژینال تایتنینگ در بهبود این معضل بسیار موثر است.

آیا واژینال تایتنینگ با لیزر به اندازه جراحی موثر است؟

در روند جراحی به منظور واژینال تایتنینگ سعی در نزدیک کردن عضلات، فاشیا و بافت‌های آسیب دیده کف لگن می‌شود.

امروزه تمایل بیشتر به استفاده از متدهای جدید مبتنی بر انرژی لیزر برای واژینال تایتنینگ بدلیل غیرتهاجمی بودن در خانم‌هایی که نگرانی از عوارض و خطرات جراحی، دوره‌ی نقاهت و بهبودی دارند دیده می‌شود.

همانطور که گفته شد در این روش‌ها از لیزر و آر اف در جوان‌سازی بافت همبند و مخاط واژن که از طریق بهبود خونرسانی و کلاژن سازی صورت می‌گیرد استفاده می‌شود.

بنابراین واژینال تایتنینگ با لیزر (Energy Based Device) در مقایسه با روشهای جراحی بدلیل عوارض و محدودیت‌های کمتر و نداشتن دوره نقاهت و همینطور عدم نیاز به مراقبت خاص محبوبیت بیشتری دارد.

مشورت و معاینه توسط متخصصین زنان قبل از واژینال تایتنینگ جهت ارزیابی اندیکاسیون‌ها، پاسخ به درمان و اثربخشی و همینطور بررسی بیماری‌های احتمالی همزمان در هر فرد متقاضی لازم می‌باشد.

واژینال تایتنینگ با لیزر بصورت سرپایی قابل انجام است. طول مدت واژینال تایتنینگ حدود ده دقیقه بوده و نیازی به بی‌حسی ندارد. مختصر احساس گرم شدگی در حین انجام واژینال تایتنینگ با لیزر توسط برخی بیماران گزارش شده که غالبا منجر به آزردگی و ناراحتی در بیمار نمی‌شود.

دوره درمان واژینال تایتنینگ با لیزر معمولا 3 تا 4 جلسه با فاصله ماهی یکبار می‌باشد.

استراحت بعد از واژینال تایتنینگ با لیزر لازم نبوده و بلافاصله فرد می‌تواند فعالیت‌های معمولی روزانه خود را از سرگیرد.

پس از طی دوره درمان اولیه جهت حفظ نتایج درمانی اغلب توصیه به تکرار واژینال تایتنینگ بعد از 12-6 ماه می‌شود.

لازم به ذکر است در این مرکز از دستگاه ایتالیایی لیزر لیدی لیفت برای وایتنینگ و واژینال تایتنینگ استفاده می‌شود. این دستگاه دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بوده و نسبت به سایر دستگاه‌های مشابه عمق نفوذ حداقل سه برابر و اثربخشی بیشتر دارد.

واژینال تایتنینگ