وایتنینگ واژن چیست؟

وایتنینگ واژن از جمله اقدامات درمانی و زیبایی در حوزه زنان است که به منظور رفع تیرگی پوست و هیپر پیگمانتاسیون ناحیه ژنیتالیا انجام می‌شود.

تیرگی پوست ناحیه تناسلی و کشاله ران در بانوان مشکلی است که بیشتر تایپ‌های پوستی تیره را متاثر می‌کند اما پوست‌های روشن نیز به مرور با دلایلی که در زیر توضیح داده می‌شود می‌توانند دچار این معضل شوند و نسبت به این روش درمانی (وایتنینگ واژن) احساس نیاز کنند.

این امر می‌تواند مشکلاتی در زمینه‌ی زیبایی و خود انگاره مثبت در بانوان ایجاد کند که در نهایت می‌تواند با کاهش اعتماد به نفس و اخلال در کیفیت عملکرد جنسی همراه باشد.

جهت روشن کردن پوست ناحیه ژنیتال (وایتنینگ واژن) استفاده ازلیزر، کرم‌های روشن کننده تزریق مزوفیلرها وتزریق چربی  می‌تواند درمان مناسبی باشد.

داروهای موضعی (کرم ها) مورد استفاده در وایتنینگ واژن اغلب حاوی هیدروکینون، کورتون، جیوه و ترکیبات مشتق از ویتامین A مانند رتینول یا اسیدهای میوه هستند.

واژینال وایتنینگمتاسفانه بعضی مواقع خانم‌ها به اشتباه تصور می‌کنند شستشوی زیاد و استفاده مداوم از کرم های لایه بردار موجب روشن شدن (وایتنینگ) پوست ناحیه ژنیتال و کشاله ران می‌شود، اما ممکن است نتیجه معکوس داده و پوست دچار واکنش افزایش حساسیتی (PIH) و آسیب شده که خود  منجر به تیرگی بیشتر و هیپرپیگمانتاسیون می‌شود.

همچنین استفاده طولانی مدت از ترکیبات روشن کننده یا استفاده از این ترکیبات در سطحی وسیع از بدن بویژه در شرایط و بخش‌هایی که رطوبت و گرمای بیشتری وجود دارد، باعث جذب بالاتر داروها می‌شود که خود عوارضی مثل تاخیر در بهبود زخم، آسیب کلیه‌ها (نفروپاتی)، افزایش احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی و باکتریال، سندروم فزونی استروئید (افزایش سطح کورتیزول در خون و بدنبال آن بروز علایم مربوط به افزایش کورتن) و افزایش عوارض اندوکرین مرتبط با مصرف استروئیدها را دنبال دارد.

وایتنینگ واژن با استفاده از لیزر نیز از روش‌های آسان، غیرتهاجمی و بسیار موثر می‌باشد که اثربخشی قابل قبول و رضایت مندی زیادی به همراه دارد.

وایتنینگ واژن  با لیزر به سادگی در مطب قابل انجام بوده و حداکثر حدود 15 دقیقه به طول می‌انجامد و معمولا به سه جلسه درمان نیاز دارد.

دلايل تيرگي واژن

دلایل زیادی وجود دارد که موجب تیرگی ناحیه تناسلی می شود. افراد بسیاری تمایل دارند برای بهبود روابط جنسی خود اقدام به زیبا سازی این ناحیه کنند. اما قبل از هرکاری بهتر است بدانند چه عواملی باعث می شود که چنین مشکلاتی به وجود آید. در زیر به برخی از این عوامل اشاره می کنیم.

 • بالا رفتن سن
 • اختلالات هورمونی
 • کم بودن ویتامین و مواد معدنی در بدن فرد
 • واژن تعداد زیادی ملانوتین تولید می کند
 • پوشیدن لباس های چسبان و تنگ
 • مرطوب بودن واژن
 • امکان تهویه نداشتن ناحیه تناسلی
 • بارداری
 • داشتن رابطه جنسی زیاد
 • عرق کردن زیاد در این ناحیه
 • اختلالات پوستی
 • داشتن بیماری هایی مثل سرطان معده، کوشینگ، آکرومگالی
 • تیروئید کم کار یا پر کار
 • ساییده شدن واژن بر اثر پیاده روی کردن زیاد
 • استفاده زیاد از تیغ و ژیلت
 • استفاده از تیغ ها مصرف شده
 • کم و زیاد شدن وزن
 • رعایت نکردن بهداشت شخصی
 • عفونت های پوستی و قارچی
 • ژنتیک

اقدامات لازم قبل از وایتنینگ واژن:

 • بهتر است قبل از انجام وایتنینگ واژن اصلاح و برداشتن موهای ژنیتال با روش‌های shaving و یا waxing از سه روز قبل از درمان انجام نشود.
 • در روز مراجعه از لباس‌های آزاد استفاده شود و از پوشیدن لباس‌های تنگ پس از انجام وایتنینگ واژن خودداری شود.
 • قبل از انجام وایتنینگ واژن معاینه دقیق توسط پزشک جهت ارزیابی بیماری‌های پوستی، عفونت‌ها و بررسی نحوه درمان باید انجام شود.

واژینال وایتنینگ

تعداد جلسات وایتنینگ:

موارد مختلفی هستند بر تعداد جلسات وایتنینگ اثر می‌گذارند. اولین مورد این که میزان مطلوب سفید شدن ناحیه تناسلی برای هر شخص متفاوت است. به همین خاطر برخی تنها با یک جلسه به نتیجه مطلوب خود می‌رسند. مورد دیگر این که نوع پوست افراد متفاوت است و تعداد جلسات برای هر کسی فرق دارد. اما معمولا اکثر بیماران بین ۳ تا ۱۰ جلسه درمان می‌شوند.

مراقبتهای پس از انجام وایتنینگ واژن:

1) بعد از لیزر پوست جهت واتنینگ واژن ممکن است مختصر التهاب و احساس سوزش طی چند ساعت اول وجود داشته باشد که اغلب آزار دهنده نیست.

2) جهت مراقبت لازم است پوست ژتیتال خشک و تمیز نگهداشته شود، بویژه در 3-2 روز اول.

3) فرد از پوشیدن لباس تنگ خودداری کند.

4) پس از انجام وایتنینگ واژن محدود کردن فعالیت‌های روزانه ضرورتی ندارد و خانم‌ها می‌توانند پس از رفع قرمزی و به محض احساس راحتی فعالیت جنسی را از سر گیرند.

5) اغلب بین 4-1 جلسه جهت رسیدن به نتیجه درمانی نیاز است و فواصل بین جلسات به منظور فرصت دادن به تغییرات پوستی یک ماه می‌باشد.

لازم به ذکر است پس از انجام وایتنینگ واژن با لیزرهای ابلیتیو (تخریبی) مثل لیزر مونالیزا بخصوص در پوست‌های تیره ریسک افزایش التهاب (PIH) و به دنبال آن پررنگتر شدن ناحیه کار شده وجود دارد اما در مرکز ترمه وایتنینگ و تایتنیگ واژن زیر نظر بهترین متخصصان زنان و با بهره گیری از آخرین متد وایتنینگ در دنیا با استفاده از دستگاه ایتالیایی لیدی لیفت (دارای تاییدیه FDA) بدون هرگونه عارضه جانبی و ریسک سوختگی و هایپرپیگمانتاسیون برای تمام تایپهای پوستی اعم از تیره و روشن طی سه جلسه بدون نیاز به مراقبت و داشتن دوره نقاهت انجام می‌پذیرد.

وایتنینگ واژن با لیزر لیدی لیفت در سایر نواحی تیره مثل ناحیه زیربغل و کشاله ران نیز علاوه بر ناحیه ژنیتال انجام می‌گیرد.
واژینال وایتنینگ

 مزایای وایتنینگ:

وایتنینگ تیرگی ناحیه تناسلی و واژن را از بین می‌برد و روش‌های مختلفی برای آن وجود دارد. بهترین روش، سفید سازی با لیزر است که مزایای وایتنینگ را چند برابر می‌کند. عدم درد، عدم خونریزی، نداشتن دوران نقاهت، مدت کوتاه درمان و امنیت بالا از جمله این ویژگی‌ها هستند.

وایتنینگ برای چه افرادی مناسب است؟

وایتنینگ برای افرادی که از تیرگی ناحیه تناسلی خود ناراحت هستند انجام می‌شود. این تیرگی ممکن است به هر دلیلی ایجاد شده باشد. ژنتیک، افزایش سن، استفاده بیش از حد از ژیلت، پوشیدن لباس‌های تنگ، ورزش‌هایی مثل دوچرخه سواری و اسب سواری، عدم استفاده از لباس زیر نخی، عفونت، داشتن شرکای جنسی مختلف، و برخی بیماری‌ها به وجود بیاید.

سوالات متداول:

ایا استفاده از لیزر وایتنینگ امکان تیره تر شدن واژن را به همراه دارد؟

اگر میزان درجه دستگاه برای سفید کردن واژن به درستی انجام نشود،امکان تیره تر شدن واژن وجود دارد و یا در صورتی که پوست بیمار تیره باشد سبب pih میشود.

تعداد جلسات و روش های وایتنینگ به چه صورت است؟

تعداد جلسات بین سه تا چهار جلسه به صورت ماهی یک بار انجام میشود.در کلینیک ترمه از روش های مختلفی برای این تکنیک استفاده میشود مانند لیزر مونالیزا،فرکشنال،کربوکسی تراپی،نانوفت

خدمات مرتبط:

لابیاپلاستی

لیدی لیفت

پاپ اسمیر

12 معاینه دوره ای  و غربالگری زنان که هر خانومی باید انجام دهد

9 قدم تا رسیدن به یک فرزند سالم

واژینال تایتنینگ

زگیل تناسلی

10 بیماری خوش خیم و بد خیم در زنان،روش تشخیص و درمان

کرایوتراپی