وایتنینگ واژن چیست؟

وایتنینگ واژن از جمله اقدامات درمانی و زیبایی در حوزه زنان است که به منظور رفع تیرگی پوست و هیپر پیگمانتاسیون ناحیه ژنیتالیا انجام می‌شود.

تیرگی پوست ناحیه تناسلی و کشاله ران در بانوان مشکلی است که بیشتر تایپ‌های پوستی تیره را متاثر می‌کند اما پوست‌های روشن نیز به مرور با دلایلی که در زیر توضیح داده می‌شود می‌توانند دچار این معضل شوند و نسبت به این روش درمانی (وایتنینگ واژن) احساس نیاز کنند.

این امر می‌تواند مشکلاتی در زمینه‌ی زیبایی و خود انگاره مثبت در بانوان ایجاد کند که در نهایت می‌تواند با کاهش اعتماد به نفس و اخلال در کیفیت عملکرد جنسی همراه باشد.

از جمله عوامل در افزایش پیگمنتیشن و تیرگی پوست ناحیه ژنیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عوامل وراثتی و ژنتیک که با میزان بالاتر تولید ملانین در سلول‌های پوستی در این نواحی همراه است. این امر در خانم‌هایی با پوست‌های تیره تر بیشتر دیده می‌شود.
  • عفونت‌های باکتریال
  • افزایش سن
  • بارداری و زایمان وتغییرات هورمونی
  • (PIH) Post inflammation hyperpigmentation افزایش تولید ملانین و رنگدانه توسط پوست بدنبال التهاب و تحریک مداوم بعنوان مثال در اثر سوختگی، عفونت‌ها، اگزما، تماس سایشی در افراد چاق و کسانی که لباس‌های تنگ استفاده می‌کنند.

جهت روشن کردن پوست ناحیه ژنیتال (وایتنینگ واژن) استفاده ازلیزر، کرم‌های روشن کننده تزریق مزوفیلرها وتزریق چربی  می‌تواند درمان مناسبی باشد.

داروهای موضعی (کرم ها) مورد استفاده در وایتنینگ واژن اغلب حاوی هیدروکینون، کورتون، جیوه و ترکیبات مشتق از ویتامین A مانند رتینول یا اسیدهای میوه هستند.

واژینال وایتنینگمتاسفانه بعضی مواقع خانم‌ها به اشتباه تصور می‌کنند شستشوی زیاد و استفاده مداوم از کرم های لایه بردار موجب روشن شدن (وایتنینگ) پوست ناحیه ژنیتال و کشاله ران می‌شود، اما ممکن است نتیجه معکوس داده و پوست دچار واکنش افزایش حساسیتی (PIH) و آسیب شده که خود  منجر به تیرگی بیشتر و هیپرپیگمانتاسیون می‌شود.

همچنین استفاده طولانی مدت از ترکیبات روشن کننده یا استفاده از این ترکیبات در سطحی وسیع از بدن بویژه در شرایط و بخش‌هایی که رطوبت و گرمای بیشتری وجود دارد، باعث جذب بالاتر داروها می‌شود که خود عوارضی مثل تاخیر در بهبود زخم، آسیب کلیه‌ها (نفروپاتی)، افزایش احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی و باکتریال، سندروم فزونی استروئید (افزایش سطح کورتیزول در خون و بدنبال آن بروز علایم مربوط به افزایش کورتن) و افزایش عوارض اندوکرین مرتبط با مصرف استروئیدها را دنبال دارد.

وایتنینگ واژن با استفاده از لیزر نیز از روش‌های آسان، غیرتهاجمی و بسیار موثر می‌باشد که اثربخشی قابل قبول و رضایت مندی زیادی به همراه دارد.

وایتنینگ واژن  با لیزر به سادگی در مطب قابل انجام بوده و حداکثر حدود 15 دقیقه به طول می‌انجامد و معمولا به سه جلسه درمان نیاز دارد.

اقدامات لازم قبل از وایتنینگ واژن:

  • بهتر است قبل از انجام وایتنینگ واژن اصلاح و برداشتن موهای ژنیتال با روش‌های shaving و یا waxing از سه روز قبل از درمان انجام نشود.
  • در روز مراجعه از لباس‌های آزاد استفاده شود و از پوشیدن لباس‌های تنگ پس از انجام وایتنینگ واژن خودداری شود.
  • قبل از انجام وایتنینگ واژن معاینه دقیق توسط پزشک جهت ارزیابی بیماری‌های پوستی، عفونت‌ها و بررسی نحوه درمان باید انجام شود.

واژینال وایتنینگ
مراقبتهای پس از انجام وایتنینگ واژن:

1) بعد از لیزر پوست جهت واتنینگ واژن ممکن است مختصر التهاب و احساس سوزش طی چند ساعت اول وجود داشته باشد که اغلب آزار دهنده نیست.

2) جهت مراقبت لازم است پوست ژتیتال خشک و تمیز نگهداشته شود، بویژه در 3-2 روز اول.

3) فرد از پوشیدن لباس تنگ خودداری کند.

4) پس از انجام وایتنینگ واژن محدود کردن فعالیت‌های روزانه ضرورتی ندارد و خانم‌ها می‌توانند پس از رفع قرمزی و به محض احساس راحتی فعالیت جنسی را از سر گیرند.

5) اغلب بین 4-1 جلسه جهت رسیدن به نتیجه درمانی نیاز است و فواصل بین جلسات به منظور فرصت دادن به تغییرات پوستی یک ماه می‌باشد.

لازم به ذکر است پس از انجام وایتنینگ واژن با لیزرهای ابلیتیو (تخریبی) مثل لیزر مونالیزا بخصوص در پوست‌های تیره ریسک افزایش التهاب (PIH) و به دنبال آن پررنگتر شدن ناحیه کار شده وجود دارد اما در مرکز ترمه وایتنینگ واژن زیر نظر بهترین متخصصان زنان و با بهره گیری از آخرین متد وایتنینگ در دنیا با استفاده از دستگاه ایتالیایی لیدی لیفت (دارای تاییدیه FDA) بدون هرگونه عارضه جانبی و ریسک سوختگی و هایپرپیگمانتاسیون برای تمام تایپهای پوستی اعم از تیره و روشن طی سه جلسه بدون نیاز به مراقبت و داشتن دوره نقاهت انجام می‌پذیرد.

وایتنینگ واژن با لیزر لیدی لیفت در سایر نواحی تیره مثل ناحیه زیربغل و کشاله ران نیز علاوه بر ناحیه ژنیتال انجام می‌گیرد.
واژینال وایتنینگ