علت سردرد بعد از بوتاکس

علت سردرد بعد از بوتاکس چیست؟

اگرچه تزریق بوتاکس به عنوان یکی از تکنیک‌های کاهش سردردهای میگرنی ​​شناخته می‌شود، اما استفاده از این تکنیک در بعضی از بیماران با سردردهای گاه به گاه و خفیف همراه بوده است.

سردرد بعد از بوتاکس عارضه‌ ناخوشایندی است که علت دقیق آن هنوز مشخص نیست. گاهی مراجعه‌کنندگان با تجربه سردرد بعد از بوتاکس دچار نگرانی می‌شوند، اما در این مورد جای نگرانی نیست.

برای اینکه بتوانیم علت سردرد پس از بوتاکس را برای شما توضیح دهیم، باید در ابتدا مکانیسم این تکنیک جوان‌کننده را برایتان شرح بدهیم. چنانچه سؤالاتی مختلفی در این مورد ذهنتان را به خود مشغول کرده است، با ما باشید تا پاسخ همه آنها را بفهمید.

در تزریق بوتاکس چه اتفاقی می‌افتد؟

بوتاکس در واقع نام یکی از برندهای تولید کننده ماده تزریقی است که بر روی عضلات اعمال می‌شود  که می توانید با انواع بوتاکس در مطلب مربوط به خودش آشنا شوید. یکی از کارکردهای این تکنیک تزریق ماده مورد نظر به عضلات صورت به منظور برطرف کردن چین و چروک پوستی می‌باشد. ماده تزریقی از ترکیب سم بوتولینوم A و چند عنصر دیگر تشکیل شده‌است. کارکرد سم بوتولینوم A در تکنیک‌های زیبایی، ریلکس کردن عضله مورد نظر و رفع چین و چروک پوست است.

در واقع در این تکنیک بوتولینوم A عضله را به طور موقت فلج کرده تا پوست رها شود. این کار با قطع تعاملات بین پروتئین‌ها در عضلات که منجر به انقباض شده‌اند، انجام می‌گیرد. بدین ترتیب خطوط روی پوست به مقدار قابل توجهی محو می‌شوند.

البته این ماده در برطرف کردن اسپاسم عضلات مختلف و درمان عارضه‌های دیگری نیز کاربرد دارد.

علت سردرد بعد از بوتاکس

چرا بعد از بوتاکس سردرد می‌گیریم؟

بعضی از مراجعه‌کنندگان بعد از تزریق در ناحیه پیشانی خود احساس درد می‌کنند. دردهای ناحیه پیشانی و سر بعد از تزریق، معمولاً خفیف رو به متوسط است. این درد ممکن است از چند ساعت تا چند روز ادامه داشته باشد. البته بر طبق نظر محققان تقریباً ۱ درصد از مراجعه‌کنندگان درد پیشانی بعد از بوتاکس را به مدت ۲ تا ۴ هفته تجربه می‌کنند.

این محققان در مورد علت بروز این درد نیز نظرات متفاوتی ارائه داده‌اند. بر این اساس سه دلیل احتمالی برای درد سر بعد از بوتاکس وجود دارد:

 

 • انقباض عضله تحت درمان: گاهی دلیل به وجود آمدن درد در ناحیه پیشانی، واکنش عضله تحت درمان است. در واقع بعضی از اوقات عضله‌ تحت درمان در هنگام استعمال ابزار تزریقی، دچار انقباض ناگهانی می‌شود. این رویداد دردهایی را در ناحیه سر و پیشانی ایجاد می‌کند.
 • خطای تکنیکی: علت بعضی از سردردهای بوتاکس، عدم دقت کافی در تزریق بوتاکس می‌باشد. در این حالت ممکن است ابزار تزریق در حین فرآیند به استخوان جلوی پیشانی بیمار برخورد کرده باشد. چنین رویدادی باعث ایجاد درد در ناحیه پیشانی می‌شود.
 • درجه خلوص ماده تزریقی: وجود کوچکترین ناخالصی در ماده تزریقی، در روند طبیعی تکنیک بوتاکس و البته ایمن بودن آن اختلال ایجاد می‌کند. این هم یکی از دلایل دردهای پیشانی پس از تزریق بوتاکس است.

 

درمان سردردهای پس از بوتاکس چیست؟

اولین اقدامی که لازم است در صورت احساس درد در پیشانی بعد از بوتاکس انجام دهید، در میان گذاشتن این موضوع با درمانگر خود است.

درمانگر شما به احتمال زیاد علت این سردرد را تشخیص داده و راهکاری متناسب با آن به شما ارائه می‌دهد.

در این شرایط یکی از روش‌های درمانی زیر به شما توصیه می‌شود:

 • مصرف دارو: اولین مرحله از درمان این نوع عارضه، تجویز داروهای سر دردی است که نیاز به نسخه پزشک ندارد. رایج‌ترین این داروها عبارتند از؛ استامینوفن و یا ایبوپروفن.
 • کاهش دوز بوتاکس: ممکن است درمان دارویی برای بهبود این درد در شما پاسخ ندهد. در این شرایط گاهی درمانگر شما تشخیص می‌دهد که لازم است در جلسه بعدی تزریق، دوز کمتری از بوتاکس مورد استفاده قرار بگیرد. این اقدام در واقع یک آزمون و خطا به منظور تشخیص تأثیرگذاری این رویکرد در بدن شما می‌باشد.
 • جایگزین کردن ماده تزریقی: اگر شما با استفاده از داروهای مسکن درمان نشدید، ممکن است درمانگرتان به جای بوتاکس از Myobloc )(rima botulinum toxin B استفاده کند.
 • متوقف کردن جلسات تزریق بوتاکس: درصد خیلی کمی از مراجعه کنندگان، با وجود مصرف داروی سر درد، باز هم درگیر این عارضه هستند. در این شرایط و در صورت ادامه دار شدن سر درد به مدت ۲ تا ۴ هفته، درمانگر توصیه می‌کند که تزریق بوتاکس در شما متوقف شود.

 

چند نکته دیگر…

 1. گاهی عامل به وجود آمدن سردرد پس از تزریق بوتاکس، استرس‌های ناشی از انجام این تکنیک است. بنابراین شما می‌توانید با چند اقدام ساده از این عارضه جلوگیری کنید. برای مثال می‌توانید از روشی مانند یوگا برای کنترل اضطراب تان استفاده کرده و با انرژی خوب در کلینیک تزریق بوتاکس حاضر شوید.

چنانچه نتوانستید استرس خود را کنترل کنید، جلسه تزریق را عقب بیندازید.

 1. سیگار کشیدن یکی دیگر از عوامل ایجاد سردرد بعد از تزریق است. بنابراین لازم است با توجه به نظر پزشکتان یک یا چند روز قبل از تزریق، سیگار نکشید.
 2. توجه کنید اگر درد سر و پیشانی را بعد از جلسه تزریق بوتاکس تجربه کردید، ابتدا از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک که برای سردرد کاربرد دارند استفاده کنید. به احتمال زیاد ظرف چند روز سردردتان کاملاً بهبود پیدا می‌کند. اما در صورتی که جزء آن ۱ درصد که پیش از این شرح دادیم بوده و عارضه مورد نظر ادامه پیدا کرد، باید به پزشک مراجعه کنید.
 3. یکی از اقداماتی که می‌تواند سر دردهای خفیف بعد از تزریق را کاهش دهد، استفاده از کمپرس یخ است. البته توجه کنید که شما نباید به هیچ وجه کمپرس یخ را بر روی پوستتان بفشارید یا حرکت دهید. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب مراقبت های بعد از بوتاکس مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط