نکات مهم تزریق بوتاکس

چند مورد از نکات مهم تزریق بوتاکس صورت را می دانید؟

داشتن چهره ای بشاش و جوان نیاز به مراقبت هایی دارد که شاید توجه به آن ها برای همه آسان نباشد. تزریق بوتاکس صورت روشی است که به سرعت و بدون زحمت زیاد می تواند در زیبایی اثر خوبی بگذارد.

این درمان برای اکثر افراد قابل اجرا است و عوارض خاصی ندارد. اما با این وجود لازم است نکاتی در مورد آن مطرح شوند تا متقاضیان امکان تصمیم گیری بهتری داشته باشند.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس از سم بوتولینوم که در کنسروها وجود دارد ساخته شده است. اولین شرکتی که از این سم در درمان استفاده برد نام بوتاکس را به عنوان نام تجاری محصول خود انتخاب کرد. از همان زمان به بعد تا کنون این محصول به همین اسم شناخته می شود.

اثرات تزریق بوتاکس صورت

افرادی که بوتاکس تزریق می کنند در اصل روی عضلات صورت خود اثر می گذارند. در هر ناحیه ای که چنین تزریقی انجام شود، عضلات آن قسمت فلج می شوند. این به اصطلاح فلج، شل یا ریلکس شدن عضلات باعث از بین رفتن چین و چروک ها و خطوط صورت می شود.

باید توجه داشت که بعضی از چروک های صورت به دلیل حرکت عضلات ایجاد نمی شوند. این ها چین و چروک های ثابتی هستند که به استایتک معروفند و تزریق بوتاکس روی آن ها اثری ندارد ولی با تزریق ژل و فیلر از بین خواهند رفت.

نکات مهم تزریق بوتاکس

اثر گذاری بهتر بوتاکس

برای آن که از تزریق بوتاکس صورت نتیجه خیلی خوبی گرفته شود، باید چند وقت یک بار آن را تجدید کرد. زیرا بوتاکس معمولا بین3  الی 6 ماه ماندگاری دارد. همچنین موارد دیگری هستند که بیماران با رعایت آن ها نتیجه خیلی بهتر و با دوام تری از درمان می گیرند.

دفعات تجدید بوتاکس

دفعات تجدید بوتاکس و میزان فواصل بین آن ها موردی است که باید با تجویز پزشک و متناسب با شرایط فرد انجام شود. اما 3 ماه حداقل زمانی است که باید بین هر دو تزریق وجود داشته باشد.

در واقع بهتر است هر وقت که نتیجه تزریق بوتاکس قبلی از بین رفت، برای تجدید آن اقدام نمود.

مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس

همان طور که گفتیم، برای آن که بوتاکس نتیجه بهتری داشته باشد نیاز به رعایت مواردی دارد. این مراقبت ها هم قبل از تزریق باید رعایت شوند و هم بعد از آن.

مراقبت های قبل از درمان

  • قبل از تزریق بوتاکس باید از هر چیزی که خون را رقیق می کند دور بود. الکل، داروهای رقیق کننده خون، خوراکی هایی مثل چای سبز، دارچین، روغن ماهی و زنجبیل و مسکن هایی مثل آسپرین و ایبوپروفن از این دسته هستند.
  • عدم مصرف سیگار و قلیان مورد دیگری است که باید به آن توجه کرد.
  • تزریق بوتاکس در اکثر موارد بی خطر است اما لازم است قبل از اقدام به تزریق بوتاکس صورت با پزشک مشورت شود. بیمار باید در این مشاوره ها شرایط جسمی کنونی خود را بگوید و سوابق بیماری هایش را نیز در میان بگذارد.

نکات مهم تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از درمان

  • همان طور که گفتیم آفتاب می تواند به پوست آسیب و ماندگاری بوتاکس را کم میکند. به همین خاطر بعد از تزریق بوتاکس و هنگام بیرون رفتن استفاده از کلاه آفتابی یا کرم ضد آفتاب را نباید فراموش کرد.
  • بعد از تزریق بوتاکس پوست حساس تر خواهد شد. به همین علت ممکن است که بیماران تمایل به لمس یا ماساژ نواحی تزریق شده داشته باشند. این کار بسیار خطرناک است و باعث حرکت بوتاکس خواهد شد.
  • حداقل تا یک هفته بعد از درمان باید از عمل های زیبایی اجتناب کرد. اما استفاده از مرطوب کننده ها و لوسیون های معمول در صورتی که به آرامی انجام شود، ضرری ندارد.
  • سیگار نکشیدن به داشتن پوستی زیبا کمک زیادی می کند و اثرات بوتاکس در افراد غیر سیگاری خیلی بهتر از افرادی است که دخانیات مصرف می کنند.

نقاط مناسب صورت برای درمان با بوتاکس

بوتاکس در نقاط مختلفی از صورت استفاده می شود که چین و چروک ها را از بین می برد و آن نواحی را کشیده تر می کند. اما نقاطی هم هستند که به نقاط ممنوعه معروفند و نباید در آن ها بوتاکس تزریق شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا با نام اختصاری FDA اجازه تزریق بوتاکس را تنها در سه نقطه اطراف هر چشم، پنج نقطه بین ابروها و پنج نقطه در پیشانی می دهد. به همین دلیل است که باید تنها در مراکز مجاز اقدام به این درمان کرد.

مراحل تزریق بوتاکس

قبل از تزریق بوتاکس ناحیه مورد نظر با کیسه یخ سرد می شود و یا با پماد بی حس می گردد. سپس آن ناحیه را با الکل ضد عفونی می کنند. در آخر و طی مدت زمانی مختصر هم با استفاده از سوزن های بسیار کوتاه و باریک، تزریق انجام می شود.

بوتاکس در کل درمان  کم خطری است. با این حال امیدواریم این نکات به شما کمک کنند تا تصمیم مناسب تری در مورد تزریق بوتاکس بگیرید و بتوانید برای این منظور، بهترین مرکز را نیز انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط