لابیا پلاستی

پنج دلیل مهم برای لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...

لابیاپلاستی بر طبق آمار منتشر شده، از جمله فرآیندهای زیبایی و درمانی پرطرفدار است که روز به روز به متقاضیان آن افزوده می‌شود. شاید تصور کنید مهم‌ترین دلیل این افزایش تقاضا، میل خانم‌ها به زیباتر شدن اندام جنسیشان است. اما اینطور نیست. در خیلی از مواقع، این عمل صرفاً جنبه درمانی دارد.

اما شاید جالب باشد بدانید که شکل لابیا در واژن هر زنی، مانند رنگ چشم‌ها منحصر به فرد است. زمانیکه این اندام جنسی بزرگ‌تر از حد معمول خود شود، علاوه بر اینکه باعث ایجاد درد و ناراحتی در آن ناحیه می‌شود، عملکرد طبیعی آن را نیز مختل می‌کند. لابیاپلاستی روشی جهت تغییر شکل، کاهش اندازه و یا تقارن لابیا مینور (لب‌های کوچک داخل واژن) و در بعضی موارد برای لابیای ماژور (لب‌های بیرونی بزرگ واژن) می‌باشد.

لابیا پلاستی

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی از جمله عمل‌های زیبایی و جوان‌سازی در ناحیه واژن خانم‌ها است. در این فرآیند، لبه‌های بیرون زده از واژن یا همان لابیا تغییر شکل می‌دهند. در واقع کاهش سایز لابیا مینور، برطرف کردن عدم تقارن در ژنیتال یا و همچنین اصلاح فرم آن از جمله اقداماتی است که در این عمل انجام می‌شود.  بدین ترتیب ظاهر ناخوشایند واژن اصلاح می‌شود. همچنین در این جراحی به درخواست بیمار گشادی جزئی واژن هم برطرف می‌شود.

در سال های اخیر استفاده از روش‌های مدرن برای کاهش و حذف موهای ناحیه تناسلی باعث شده است که لابیاها بیشتر دیده شوند و بعضی افراد از ظاهر لابیای خود احساس رضایت نداشته که این موضوع در رابطه‌ی جنسی آنها نیز تاثیر گذار است. بعد از زایمان یا با افزایش سن، شکل ظاهری لابیای شما ممکن است دستخوش تغییر شود، امکان دارد بزرگتر شود و فرم اولیه خود را از دست بدهد، در این موارد لابیاپلاستی گزینه‌ی مناسبی جهت بازگرداندن اعتماد به نفس شما می‌باشد.

لابیاپلاستی به شما این امکان را می دهد که با خیال راحت لباس‌های تنگ بپوشید، از فعالیت‌های ورزشی مانند دوچرخه‌سواری، اسب‌سواری لذت ببرید و رابطه‌ی جنسی خوبی را تجربه کنید بدون اینکه احساس ناراحتی یا عدم اعتماد به نفس داشته باشید.

این‌ عمل با به کارگیری دو تکنیک مختلف که به تشخیص پزشک یا مطابق خواسته بیمار انتخاب می‌شود، انجام‌ می‌گیرد:

تکنیک central Wedge Resection Technique: این روش برای برطرف کردن عدم تقارن لابیاها بسیار مناسب است. در این تکنیک بافت اضافه لابیا برداشته شده و چین‌های کلیتوریس نیز از بین می‌روند. لبه‌ها در این عمل با نخ قابل جذب به یکدیگر نزدیک می‌شوند.

تکنیک Trim: در این روش در امتداد طول لابیا برشی به صورت عمودی ایجاد می‌شود. این برش می‌تواند با استفاده از تیغ جراحی و یا لیزر صورت گیرد. استفاده از تکنیک Trim رنگ ناحیه مورد نظر را نیز روشن‌تر می‌کند.

اگر می‌خواهید بدانید چرا به این عمل نیاز دارید، همراهی با ما را ادامه دهید.

لابیا پلاستی

دلیل بروز مشکلات واژن

پس از طی دوران بلوغ، شکل لابیاها یا لبه‌های واژن در برخی از افراد دچار تغییر می‌شود. عوامل مختلفی بر تغییر ظاهر آن‌ها موثرند و ممکن است موجب بروز مشکلات واژن ‌شوند. مشکلات هورمونی، تعداد بارداری‌ها، عوامل ژنتیکی و یائسگی همه در تغییر شکل آن موثرند.

لابیاپلاستی چه فوایدی دارد؟

 1. زیبایی و جوان‌سازی واژن: چه دلیلی مهم‌تر از زیبایی؟ ناحیه تناسلی خانم‌ها بعد از مدتی از فرم طبیعی خود خارج می‌شود و وجود بافت شل و افتاده‌ای که از آن بیرون زده است، شدت این مسئله را بیشتر می‌کند. این عمل جراحی واژن فرم طبیعی این ناحیه را بازسازی کرده و بدین ترتیب زیبایی و جوانی را به آن برمی‌گرداند.
 2. بهبود لذت جنسی: خارج شدن لابیا از فرم طبیعی، لذت جنسی را در خانم‌ها تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین عمل جراحی زیبایی لابیا با از بین بردن بافت‌های اضافه، دسترسی به نقاط ارگاسم خانم‌ها را بهبود بخشیده و لذت جنسی را در آنها به شدت بالا می‌برد.
 3. برطرف شدن عوارض لابیا مینور بزرگ: گاهی بزرگ شدن لابیا مینور (هایپرتروفی) عوارض به دنبال دارد. از جمله این عوارض می‌توان به دیسپارونی یا همان درد در هنگام نزدیکی اشاره کرد. همچنین تحریک پذیری و وجود احساس ناخوشایند در ناحیه ژنیتال، معضلات بهداشتی، بروز عفونت، برخورد لابیاها در هنگام انجام فعالیت‌های سنگین و عفونت مجاری ادراری از دیگر عوارض این مشکل است.
 4. بهبود کیفیت روابط جنسی: این جراحی زیبایی هم اعتماد به نفس خانم‌ها را بالا می‌برد و هم به رابطه جنسی کیفیت می‌بخشد. بنابراین خانم‌هایی که به خاطر فرم ناخوشایند واژن خود میلی به برقراری رابطه جنسی ندارند، بعد از جراحی با اعتماد به نفس کامل رابطه برقرار می‌کنند.

حتماً سؤالات زیادی در مورد شیوه این عمل جراحی برایتان به وجود آمده است. پس به خواندن ادامه دهید!

لابیا پلاستی

قبل از عمل چه اقداماتی باید انجام داد؟

اولین اقدام برای انجام هر عملی مشاوره با متخصص است‌.  عمل لابیاپلاستی نیز ازاین قاعده مستثنی نیست. شما باید در مورد انتظاراتی که از عمل دارید با پزشک صحبت کرده و در این زمینه آگاه شوید.

اقدامات بعدی شامل؛ معاینه‌ی اولیه‌ی ژنیکولوژی جهت ارزیابی عفونت‌های واژن، وولو و دستگاه تناسلی و تست پاپ اسمیر است.

همچنین بهتر است از دو هفته پیش از عمل؛ قرص آسپرین، داروی گیاهی، داروی ضد انعقاد خون، ویتامین ای مصرف نکنید. از سه رو قبل نیز سیگار نکشید.

کاربردهای لابیاپلاستی

کاربردهای لابیاپلاستی بسیار زیادند. زیباسازی ناحیه تناسلی، افزایش کیفیت رابطه جنسی، تحریک آسان‌تر ناحیه کلیتوریس و لذت بیشتر جنسی، ایجاد تقارن در لابیاها، از بین بردن درد و سوزش ناشی از دوچرخه سواری یا پوشیدن لباس تنگ یا رابطه جنسی، از بین بردن بوی بد و جلوگیری از عفونت از مزایای این روش هستند.

در اتاق عمل چه می‌گذرد؟

لابیاپلاستی معمولاً شامل دو روش کلی می‌شود:

 • در روش اول فقط پوست اضافی ناحیه‌ی خارجی لابیا مینور برداشته می‌شود و لبه‌های آن را بخیه ‌می‌زنند، این روش باعث کاهش اندازه‌ی لابیا می‌شود
 • در روش بعدی قسمت‌هایی از لابیا از پهن ترین ناحیه برداشته می‌شود، این روش هم اندازه و هم شکل ظاهری لابیا را تغییر می‌دهد.
 • پس از جراحی محل زخم با بخیه‌های قابل جذب دوخته می‌شود.

در این نوع جراحی، بیمار به جای اینکه بیهوش شود، بی‌حسی موضعی دریافت می‌کند. در نتیجه با وجود حساسیت بالای واژن و رگ‌های عصبی زیادی که در این ناحیه وجود دارد، بیمار هیچ دردی را احساس نمی‌کند. بیش از سه دهه است که این عمل از طریق لیزر انجام می‌شود. بنابراین؛ درد، التهاب و تورم ناچیزی در اثر آن ایجاد می‌شود. به علاوه ترمیم زخم در جراحی با لیزر زودتر اتفاق می‌افتد.

چند ساعت طول می‌کشد؟

نهایت زمانی که برای جراحی لابیاپلاستی تعریف شده، یک ساعت است.

بیمار چه زمانی مرخص می‌شود؟

بیمار یک تا دو ساعت بعد از جراحی مرخص شده و می‌تواند به منزل برود.

عوارض این جراحی کدامند؟

جراحی زیبایی واژن (لابیاپلاستی)چند عارضه دارد که البته تنها در بعضی از افراد بروز پیدا می‌کند. این عارضه‌ها عبارتند از:

 •       احساس سوزش و خارش
 •       متورم شدن
 •       التهاب

این عوارض در هفته اول و در اثر شروع فرآیند ترمیم رخ می‌دهد.اما در هفته‌های بعد همه این عوارض بهبود پیدا می‌کنند. در موارد بسیار نادر نیز عفونت واژن‌ و یا نامتقارن شدن لابیاها رخ می‌دهد. همچنین کیست Epidermoid Inclusion Cys  از عوارض این عمل است که در سال‌های گذشته به ندرت اتفاق افتاده است.

دوران نقاهت این جراحی به چه مدت است؟

بعد از جراحی لابیاپلاستی، پزشک به شما خواهد گفت که چه مدت طول می‌کشد تا بهبود بیابید یا اینکه چه کارهایی را بعد از جراحی باید انجام دهید تا سریعتر بهبود بیابید، اما به طور معمول دوره‌ی نقاهت پس از این جراحی کوتاه بوده و خیلی سریع می‌توانید فعالیت‌های روزانه‌ی خود را شروع نمایید.

پس از انجام جراحی، به محض اینکه حال عمومی شما بهتر شد و تاثیر داروهای بیهوشی از بین رفت، شما می توانید بلند شوید و راه بروید، مهم نیست که تحت بی‌حسی موضعی بوده‌اید یا جراحی عمومی، معمولاً همان شب می‌توانید به منزل بروید و ادامه‌ی استراحت را در منزل داشته باشید.

بعد از جراحی احتمالاً کمی درد، ناراحتی و تورم خواهید داشت. التهابات معمولاً طی چند هفته پس از لابیاپلاستی بهبود می‌یابند و اگر شدت درد شدید بود می‌توانید تحت نظر پزشک از مسکن‌ استفاده نمایید.

قبل از جراحی باید برای یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید، بازگشت به زندگی نرمال و انجام فالیت‌های روزانه به دو تا سه هفته زمان نیاز دارد.

توصیه می‌شود به مدت 4 تا 6 هفته از انجام هرگونه فعالیت سنگین و شدید خودداری نمایید. در طی این مدت پزشک روند بهبود شما را تحت نظر دارد و ممکن است که از شما بخواهد مدت بیشتری را به استراحت بپردازید.

دوران نقاهت برای افرادی که همزمان با لابیاپلاستی، جراحی واژینوپلاستی نیز انجام می‌دهند تغییری نکرده و

توصیه‌های پزشکان برای اقدامات بعد از این جراحی کدامند؟

 •   بهتر است بیمار تا دو هفته پس از جراحی، از انجام ورزش‌های سنگین و دوچرخه سواری و اسب دوانی خودداری کند.
 •       بیمار حداقل برای یک ماه نباید لباس زیر تنگ بپوشد و حتماً باید از تامپون استفاده کند.
 •       بهترین زمان برای انجام این عمل دو‌ ماه پس از زایمان است.

آیا پس از جراحی باید به‌ پزشک مراجعه کرد؟

بله، یک هفته پس از انجام این جراحی، بیمار باید توسط پزشک خود معاینه شود. همچنین یک ماه پس از آن در صورت تشخیص پزشک این معاینه تکرار می‌شود.

ایا لابیاپلاستی موجب کاهش میل جنسی می‌شود؟

ناحیه کلیتوریس اندام تناسلی زنان اثر زیادی بر لذت بردن از رابطه جنسی و ارگاسم آن‌ها دارد. لابیاپلاستی هیچ تاثیری بر کلیتوریس ندارد زیرا تنها هدفش، زیباسازی لابیاها است. به همین دلیل لابیاپلاستی موجب کاهش میل جنسی نمی‌شود بلکه گاهی درد و سوزش ناشی از رابطه جنسی را هم از بین می‌برد و لذت بیشتری ایجاد می‌کند. ناحیه لابیاها قسمت حساسی از بدن هستند که محل انتهایی اعصاب بسیاری می‌باشد. به طور عادی لابیاپلاستی تاثیری بر حساسیت این منطقه نمی‌گذارد اما از عوارض جانبی این عمل، ممکن است آسیب به اعصاب نیز باشد.

چه زمانی پس از این جراحی برقراری روابط جنسی امکان پذیر است؟

در اولین ساعت بعد از این عمل نتایج کاملاً مشهود است و فرم لابیاها به شکل مورد نظر شما درآمده است. طی چهار هفته بعد تا ۸۵ درصد نتایج قابل مشاهده است و شش ماه بعد صد در صد نتایج حاصل می‌شود. التهاب نیز ظرف دو تا سه روز  رو به بهبود می‌گذارد. اما برقراری رابطه جنسی به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. چهار تا شش هفته پس از این عمل جراحی، می‌توان بدون هیچ مشکلی روابط جنسی را از سر گرفت.

تاثیر لابیاپلاستی بر بهبود روابط جنسی

تاثیر لابیاپلاستی بر بهبود روابط جنسی روابط جنسی موثر است. هدف این عمل زیبا سازی ناحیه تناسلی زنان بوده و به همین خاطر باعث افزایش اعتماد به نفس و اشتیاق برای برقراری رابطه می‌شود. همچنین در لابیاپلاستی پوست اضافی ناحیه تناسلی برداشته می‌شود و در نتیجه میل جنسی افزایش پیدا می‌کند.

لابیاپلاستی برای چه کسانی توصیه نمی‌شود؟

افرادی که باردار هستند.

اشخاص دارای اختلال انعقادی.

بانوانی که به تازگی زایمان انجام داده اند.

افرادی که در دوران عادت ماهانه به سر می‌برند.

خانم هایی که کمتر از بیست و یا بیشتر از پنجاه سال سن دارند.

خانم هایی که دارای بیماری زمینه ای دیابت یا مشکلات غلظت خون هستند باید ابتدا این موارد را به حالت کنترل شده درآورند و بعد برای لابیاپلاستی اقدام نمایند.

افرادی که به زگیل تناسلی یا بیماری های عفونی واژن مبتلا هستند نیز باید ابتدا این مورد را درمان کنند و تا زمان بهبود نیز منتظر بمانند.

کاندیدای مناسب برای لابیاپلاستی چه کسانی هستند؟

زنانی که لابیاهای بزرگی دارند، لابیاهای آن‌ها قرینه نیستند، یا لابیاها دچار تیرگی‌اند کاندیدای مناسبی برای لابیاپلاستی به شمار می‌روند. نکته مهم این است که استانداردی برای ظاهر لابیا وجود ندارد و هر سایز و شکلی طبیعی است. تنها در صورت بروز درد، بوی بد واژن، مشکلات ادراری، کاهش اعتماد به نفس و یا عفونت این عمل لازم است.

بهترین کلینیک برای لابیاپلاستی در تهران

انتخاب بهترین کلینیک برای لابیاپلاستی کار آسانی نیست. کسی باید این عمل را انجام دهد که تمام دوره‌های فلوشیپی جراحی زیبایی زنان را طی کرده باشد. یک پزشک خوب باید قبل از عمل، سوابق پزشکی و داروهایی که مصرف می‌کنید را مورد بررسی قرار دهد. پس از آن بهترین روش را متناسب با شرایط شما انتخاب کند و در جلسه مشاوره برایتان تشریح کند. خوشنامی پزشک و نتیجه‌ای که بیماران قبلی وی گرفته‌اند، در این انتخاب موثر خواهد بود.

هزینه عمل لابیاپلاستی

هزینه عمل لابیاپلاستی ثابت و مشخصی نیست و برای هر شخص و جراحی تفاوت دارد. شکل و فرم لابیاهای مینور، تکنیک جراحی بر اساس این که با تیغ انجام شود یا با لیزر، میزان برش مورد نیاز با توجه به وضعیت لابیامینور، کیفیت لیزر یا ابزار جراحی و در نهایت دستمزد جراح همگی در تعیین این نرخ موثرند.

جمع بندی مقاله

به عنوان آخرین نکته همواره در انتخاب پزشک خود دقت کافی داشته باشید، از آنجایی که لابیاپلاستی عمل ظریف و حساسی می‌باشد و به طور مستقیم در اعتماد به نفس جنسی شما تاثیرگذار است، هرگونه خطا و اشتباه ممکن است باعث مشکلات فراوان جسمی و روحی برای شما بشود.

گروه زیبایی ترمه

ارائه دهنده خدمات پوست، زیبایی و تناسب اندام، دندانپزشکی، زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.