آیا لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغل خطرناک است؟

آیا لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغل خطرناک است؟

لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغل جدیدترین و موثرترین روش زدودن موهای زائد است. یکی از عواملی که با کاهش جذابیت ارتباط مستقیم دارد وجود موی زائد در بدن است. این موضوع به ویژه در بانوان باعث کاهش اعتماد به نفس می شود.

یکی از بیشترین مراجعات به پزشک پوست، برای لیزر موهای زائد و پوستی است. این روش از بین بردن مو، نسبت به سایر روش ها مثل ژیلت، وکس، موم و اپیلاسیون پایداری بیشتری داشته و به نوعی دائمی است.

چنانچه شما هم قصد استفاده از این روش را دارید مطالعه مطالب زیر برایتان مفید خواهد بود. همواره بهتر است پیش از هرگونه اقدامی که در ارتباط مستقیم با سلامت شماست تحقیق کنید.ودر این مورد مقاله باید ها و نباید های لیزر موهای زائد را مطالعه کنید

تاریخچه لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغل

جالب توجه است که در زمان های قدیم، مردان و زنان تمایل زیادی به حذف موهای زائد بدن داشته اند. اهالی مصر قدیم برای برداشتن موی زائد از موچین های ساخته شده با صدف دریایی استفاده می کردند. در آن زمان نداشتن مو و کم مویی نشانه جایگاه اجتماعی و ثروت بوده است.

اولین لیزر مو در سال 1960 توسط تئودور اچ میمن اختراع شد. این اختراع اولیه یاقوتی کند بود که رشد مو را به حداقل می رساند و منجر به آسیب پوست و سوختگی می شده است. این لیزر فقط می توانست چند فولیکول مو را از بین ببرد و فرایند لیزر را خسته کننده بکند.

سابقه لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت به سال 1970 برمی گردد. این نوع لیزر بسیار ایمن تر از نوع اولیه خود بود اما گرمای مناسب برای تخریب فولیکول های مو ایجاد نمی کرد. در نتیجه سال ها زمان برد تا نتیجه ای موثر از این دستگاه دیده شد.

پس از آن حدود 40 سال زمان صرف شد که دانشمندان بتوانند لیزرهایی کارآمد برای حذف موهای زائد بدون آسیب رساندن به پوست ایجاد کنند. با پیشرفت علم و فناوری به مرور انواع طول موج لیزرها مثل دایود، الکساندرایت و لیزرهایی با سه طول موج به کار گرفته شد.

آیا لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغل خطرناک است؟

نحوه کار لیزر مو

برای انجام لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغل ، نور با طول موج مشخصی از طریق پوست به فولیکول های مو هدایت می شود. رنگدانه های مو به نام ملانین که به طور طبیعی وجود دارد آن را جذب می کند و به سلول های اطراف منتقل و سپس به انرژی گرمایی تبدیل می کند.

با رسیدن دما به حدود 70 درجه سانتی گراد ریشه مو از بین می رود و این سلول ها دیگر قادر به ترمیم و رویش نیستند در نتیجه موها می ریزند و مانند گذشته قادر به رویش نیستند.

لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغل

زدودن موی این دو ناحیه دارای اهمیت زیادی است چرا که:

  1. تعرق کمتر

با انجام لیزر کمتر عرق خواهید کرد در نتیجه حس بهتری در طول روز خواهید داشت و راحت تر می توانید به فعالیت های خود در طول روز همراه با اعتماد به نفس بیشتری برسید.

  1. کاهش بوی بدن

بوی بدن کمتر خواهد شد. همچنین از گسترش میکروب و باکتری ها در این نواحی جلوگیری می شود.

  1. بهبود در کیفیت روابط و حس لذت و شادابی

لیزر این نواحی منجر به افزایش حس اعتماد به نفس به خصوص در بانوان می شود؛ چرا که زیبایی و سفیدی پوست با این روش دو چندان می شود.

از آنجایی که موضوع این مقاله لیزر است، این سوال پیش می آید که آیا این روش بر این نواحی عوارضی مثل نازایی، ناباروری و سرطان خواهد داشت؟

طبق تحقیق و بررسی که در دانشگاه نیویورک توسط یکی از متخصصین پوست انجام شد، مشخص کرد که لیزرها تنها با نفوذ یک میلی متری به پوست فولیکول ها را هدف قرار داده و از بین می برند. در نتیجه بر روی تخمدان و گره های لنفاوی اثری نگذاشته و تنها بر روی ملانین ها اثر می گذارند.

بنابراین این موضوع که لیزر موجب ناباروری شده و یا باعث سرطان رحم و پستان می شود را کاملا نقض می کند؛ اما باید توجه داشت که برای نتیجه گیری بهتر لازم است به افراد متخصص مراجعه کرد.

ترس از دردناک بودن لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغل

این موضوع دیگری است که تصمیم را برای افراد سخت می کند، ولی باید بدانیم در این روش نسبت به سایر روش ها مثل اپیلاسیون، وکس و موم درد خیلی کم تری احساس می شود؛ و البته بهتر است نگران این موضوع نباشید چرا که با استفاده از ژل های بی حسی و تمرکز بر روی تنفس و همچنین با کوتاهی مو میزان درد به مراتب کم تر می شود. این نکته را به یاد داشته باشید که میزان درد ناشی از لیزر تا حد زیادی به دستگاه لیزری بستگی دارد که توسط کلینیک برای از بین بردن موهای شما استفاده می شود.

سوختگی با لیزر مو

لیزرها طول موج های پر توانی هستند که در صورتی که بدون نظارت پزشک و با تنظیمات و درجات اشتباه انجام شود، سوختگی و عوارض به دنبال خواهد داشت؛ اما اگر این روش با دستگاه معتبر، تنظیمات و درجات صحیح همراه نظارت پزشک انجام گیرد هرگز موجب سوختگی نمی شود.

نکات قابل توجه در لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغل

در مورد لیزر موهای زائد نکاتی وجود دارد که باید به آن ها توجه شود.

اصلاح موهای زائد

این نکته ای مهم در زدودن موهای زائد قبل از شروع فرایند لیزر است چراکه با بلند بودن مو امکان سوختگی در نواحی مختلف بالا می رود. چنانچه از وکس استفاده شده باشد نتیجه موثری وجود نخواهد داشت. به این دلیل که لیزر رنگ دانه های مو را هدف قرار می دهد، لذا باید فولیکول در جای خود وجود داشته باشد.

از این رو استفاده از تیغ بهترین گزینه خواهد بود.

زمان کافی

جالب است که فولیکول های مو هم دارای چرخه رشد هستند. به همین علت با یک مرتبه لیزر موها از بین نمی روند. نتیجه موثر را کسانی شاهد هستند که تداوم در درمان دارند و زمانی بین 6 تا 8 جلسه در روند درمان قرار می دهند. به همین جهت باید صبر کافی داشته و توقع معجزه در یک تا دو جلسه از لیزرها نرود.

فاصله اصلاح تا لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغل

بهتر است سعی شود فاصله ای 24 ساعته از زمان شیو تا لیزر قرار داده شود؛ زیرا این عمل باعث می شود از هر گونه التهاب غیر عادی جلوگیری گردد.

تست لیزر بر ناحیه ای کوچک

متاسفانه در برخی افراد پوست نسبت به لیزر واکنش آلرژیک نشان داده و سبب اختلال در رنگ دانه های پوستی و سوزش و خارش می شود. لذا در چنین افرادی که پزشک مشکوک به این موضوع می شود توصیه می کنند که بر ناحیه ای کوچک لیزر تست شود. البته در تکنولوژی های جدید این مشکل هم نیز رفع شده است. در مواردی نیز ممکن است پس از لیزر شاهد ظاهر شدن جوش هایی روی پوست خود باشید. البته همواره راه هایی برای جلوگیری از جوش زدن پس از لیزر وجود دارد.

آیا لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغل خطرناک است؟
چه کسانی از انجام لیزر مو منع می شوند؟

این افراد بهتر است از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغل خودداری کنند.

  • خانم های باردار
  • افراد دارای مشکلات پوستی
  • کسانی که برای برنزه شدن به تازگی از دستگاه سولار استفاده کرده اند.
  • افرادی که به طور مکرر تبخال می زنند.
  • افراد دارای بیماری خاص مثل لوپوس

لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغل بلی یا خیر

در آخر باید گفت استفاده از لیزر عوارض طولانی مدت و جبران ناپذیر و شناخته شده ای نخواهد داشت. چرا که اثرات لیزرها از اشعه خورشید هم بی خطرتر است. امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید بهترین تصمیم گیری را داشته باشید.فراموش نکنید که بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود که بهترین کلینیک را برای لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و زیربغل در نظر بگیرید. در این صورت دیگر نیازی به نگرانی از بابت شیوه انجام لیزر نخواهید داشت. آیا قصد دارید موهای زائد بغل و ناحیه تناسلی را با استفاده از لیزر از بین ببرید؟ چه سوالی ذهن شما را در مورد لیزر این نواحی در گیر کرده است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط