لیزر موهای کرکی

آیا لیزر موهای کرکی را هم از بین می برد؟

آنچه می خوانید...

لیزر موهای کرکی دغدغه بسیاری از افراد در زمینه بهداشت و زیبایی است.  یکی از موثرترین و محبوب ترین روش ها برای رهایی از شر موهای زائد، لیزر موهای زائد بدن است، اما عده ای بر این باورند که این روش درمانی تاثیری روی موهای کرکی ندارد.

تاثیر لیزر بر موهای تیره و پوست های روشن بهتر است .به همین دلیل افراد دارای موهای کرکی هنگام استفاده از این روش درمانی با چالش بزرگی روبه رو هستند. اما لازم نیست نگران باشید! ما اینجاییم تا خیال شما را از بابت موهای کرکی و از بین بردن شان راحت کنیم.

با مطالعه این مقاله از سیر تا پیاز لیزر موهای کرکی را می آموزید. در نهایت می توانید با خیالی آسوده به دنبال پیدا کردن بهترین راه برای از بین بردن این موها باشید.

منظور از کرک در لیزر موهای کرکی چیست؟

به طور کلی دو نوع مو در بدن ما وجود دارد:

 • موهای ضخیم
 • موهای کرکی

موهای ضخیم رنگدانه دار و کاملا قابل مشاهده هستند و در دست ها، پاها، زیر بغل و ناحیه تناسلی دیده می شوند. موهای ضخیم به راحتی با روش لیزر از بین می روند.

موهای کرکی نازک، کوتاه و پرز مانند هستند که تقریبا تمام سطح بدن به جز کف دست ها و پاها را می پوشانند. موهای کرکی قابل مشاهده نیستند و بیشتر مردم متوجه آن نمی شوند.

لیزر موهای کرکی

لیزر موهای کرکی صورت و بدن به چه شکلی انجام می شود؟

لیزر با استفاده از یک پرتو با شدت بالا فولیکول مو را هدف قرار داده و آن را از بین می برد. اما به بافت های دیگر آسیبی نمی رساند. اگر فولیکول کاملا از بین برود، رشد مو هم کاملا متوقف می شود.

اما در مواردی فولیکول کاملا از بین نمی رود، فقط ضعیف شده و رشد مو هم کندتر و ضعیف تر می شود. در این موارد پس از مدتی درمان با لیزر، رشد موها بسیار کمتر و ضخامت آنها نازک تر می شود.

 

چرخه رشد مو

چرخه رشد مو دارای سه مرحله است:

 • آناژن یا فاز فعال: در طول فاز فعال موها همچنان به رشد خود ادامه می دهند و پیازهای جدید مو دائما اضافه می شوند.
 • کاتاژن یا فاز برگشت: در فاز برگشت یا کاتاژن فولیکول های مو در حال مرگ بوده و رشد آن ها کند می شود.
 • تلوژن یا فاز استراحت: در فاز تلوژن رشد مو به اوج رسیده و رشد بیشتر نخواهد داشت.

جلسات درمانی لیزر موهای کرکی

زمان تعیین شده برای جلسات درمانی را به خاطر بسپارید. به یاد داشته باشید که مهمترین عامل در دستیابی به نتیجه دلخواه تکمیل دوره درمانی در زمان مقرر است.

فاصله جلسات

همه موهای بدن مراحل رشد را به طور همزمان و یکسان طی نمی کنند. برای مثال موهای بعضی قسمت ها مانند ساق پا، زیر بغل و بیکینی حدود 4 تا 6 هفته در مرحله فعال هستند.

بنابراین تعداد جلسات درمانی و فواصل زمانی آن با تشخیص پزشک متخصص انجام خواهد گرفت. این تعداد و بازه زمانی به شرایط بدنی هر فرد هم بستگی دارد.

به طور کلی سه درمان اول در فواصل 4 تا 6 هفته ای صورت می گیرد. پس از آن جلسات یادآور به تشخیص متخصص به ترتیب سه ماهه، شش ماهه، یک ساله و بیشتر خواهد بود. اغلب در شش ماه اول آثار بهبودی قابل تشخیص است.

تعداد جلسات

پیش بینی تعداد جلسات درمانی لازم برای رفع کامل موهای زائد کار دشواری است. چرا که این امر به بدن فرد، رنگ پوست و مو و میزان ضخامت فولیکول بستگی دارد. اما حداقل 8 تا 12 جلسه برای لیزر موهای کرکی لازم است که آن هم به تشخیص متخصص ممکن است بیشتر یا کمتر باشد.

آیا همه دستگا ه های لیزر می توانند موهای کرکی را از بین ببرند؟ 

دستگاه های لیزر در انواع گوناگون از جمله دستگاه لیزر الکساندرا کندلا، دستگاه لیزر دایود و دستگاه ND YAG وجود دارند. این دستگاه ها عملکرد بسیار خوبی در از بین بردن موهای تیره و ضخیم دارند. انرژی نوری لیزر به راحتی جذب ملانین شده و فولیکول را می سوزاند.

اما برای موهای کرکی و روشن دستگاه لیزر پیشرفته الکساندرایت که از جدیدترین تکنولوژی برخوردار است، بهترین گزینه است. این دستگاه با تولید پالس های بسیار سریع و کوتاه نور به درون فولیکول ها نفوذ و آنها را مختل می کند.

در این روش لیزر موهای کرکی نیازی به شیو کردن نیست. موها در پس از چند جلسه ممکن است روشن تر شوند اما در نهایت نازک تر شده و شاهد ریزش کامل موها خواهید بود.

میزان درد لیزر موهای کرکی

دستگاه های پیشرفته و جدید لیزر از جمله الکساندرایت مجهز به سیستم خنک کننده ACC و DCD هستند. با این سیستم در حین انجام لیزر، هوای خنکی دمیده می شود که احساس درد و سوزش را بسیار کاهش می دهد. اگرچه ممکن است در تابش های با پالس بالاتر و شدیدتر کمی سوزش احساس شود.

عوارض لیزر موهای کرکی

در روش درمان با لیزر امکان سوختگی جزئی نیز وجود دارد. هنگامی که رنگ موها تیره است، پرتو انرژی لیزر به دلیل وجود مقدار زیاد ملانین به سرعت جذب موها می شود.

اما اگر رنگ موهای کرکی روشن باشد، پرتو نور رنگدانه ای یافت نمی کند و ممکن است پس از چند جلسه باعث سوختگی شود. پس برای دریافت نتیجه مطلوب بهتر است فقط در صورتی که موهای کرکی تیره دارید، از روش لیزر استفاده کنید.

الکترولیز موهای کرکی
الکترولیز موهای کرکی

به علاوه، سوختگی ها ممکن است بر اثر افزایش شدت تابش در مراحل جلوتر لیزر هم ایجاد شود. البته این سوختگی های سطحی با استفاده از کرم ها و پمادهای ترمیم کننده تجویز شده ظرف مدت کوتاهی از بین خواهد رفت.

از دیگر عوارض محتمل ناشی از لیزر موهای کرکی عبارتند از:

 • قرمزی، تورم و خارش و پوسته پوسته شدن پوست
 • کبودی خفیف در محل تابش
 • کاهش یا افزایش رنگدانه ها در برخی افراد

مراقبت های لازم پس از لیزر موهای کرکی

 • پنج تا شش روز پس از لیزر آب داغ به پوست خود نزنید.
 • 24 تا 48 ساعت پس از لیزر از استعمال عطر و ادکلن و مواد آرایشی در محل لیزر خودداری کنید.
 • برای درمان سریع تر با تجویز متخصص از پماد زینک و دیگر کرم های ترمیم کننده تا مدت معین استفاده کنید.

الکترولیز بهتر است یا لیزر؟

الکترولیز و لیزر هر دو از روش های درمانی موهای زائد است اما تفاوت های اساسی میان آن ها وجود دارد. لیزر روش جدیدتری نسبت به الکترولیز است. در درمان با لیزر پرتوهای بلند نور به فولیکول های مو تابیده و آن را برای همیشه تخریب یا ضعیف می کند.

الکترولیز یک روش قدیمی تر برای درمان موهای زائد و عملکرد آن متفاوت تر است. این روش ترکیبی از تکنولوژی فرکانس رادیویی و لیزر است. دستگاه های الکترولیز با فرکانس های رادیویی موج کوتاه مرکز رشد مو را از بین می برند.

این کار با قرار دادن یک پروب بسیار ظریف درون فولیکول مو در سطح پوست انجام و سپس موها به آرامی برداشته می شود. برای از بین بردن موهای کرکی روش الکترولیز موثرتر است.

در روش درمان با لیزر پرتوهای انرژی به رنگدانه های فولیکول برخورد می کند. به همین دلیل لیزر مناسب موهای تیره رنگدانه دار و پوست های روشن است. اما در الکترولیز به جای رنگدانه ها سلول های موجود در فولیکول مورد هدف قرار گرفته و تخریب می شود.

 

رشد موهای ضخیم تر و تیره تر پس از لیزر موهای کرکی؟!

این اتفاق فقط در صورت تبحر نداشتن متخصص لیزر و تنظیمات نادرست شدت انرژی می افتد. با مطالعه کامل در خصوص بایدها و نبایدهای از بین بردن موهای زائد با لیزر به خوبی به این موضوع پی می برید.

از بین بردن موهای کرکی پس از تیره و ضخیم شدن

در صورت تیره تر و ضخیم تر شدن موهای کرکی پس از لیزر باید جلسات درمان را ادامه داد. البته ممکن است موها به دلیل ضخامت و تیرگی بیشتر با جلسات کمتری از بین بروند.

لیزر موهای زائد برای چه کسانی ممنوع است؟

افرادی که دچار اختلالات هورمونی هستند و داروهای هورمونی مصرف می کنند از افرادی هستند که نباید سراغ لیزر بروند. دیگر افرادی که نباید این روش درمانی را انتخاب کنند بدین شرح هستند:

 • زنان باردار و شیرده
 • کودکان
 • افراد دچار سوختگی
 • کسانی که برنزه کرده اند.

کلام پایانی

لیزر موهای کرکی در صورت رعایت همه نکات کلیدی قبل از لیزر و استفاده از دستگاه مناسب و مهم تر از همه مشورت با پزشک متخصص بهترین گزینه درمان است. اگرچه هزینه درمان با روش لیزر بالاست اما از بین رفتن موها دائمی است. با یکبار هزینه برای همیشه از دست موهای زائد خلاص شوید. با انتخاب یک کلینیک تخصصی در حوزه لیزر دستیابی به نتیجه دلخواه را تضمین کنید. سابقه انجام لیزر موهای کرکی را دارید؟ آیا از نتیجه راضی هستید؟ این روش را به دیگران توصیه می کنید؟

گروه زیبایی ترمه

ارائه دهنده خدمات پوست، زیبایی و تناسب اندام، دندانپزشکی، زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *