لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یکی از آسان ترین و در عین حال پر طرفدارترین روش های از بین بردن موهای زائد است. این روش همانطور که می دانید موثرترین راه برای حذف موهای زائد است.

در سال های اخیر برای از بین بردن مو از طریق لیزر تقاضا بیشتر شده است و بهتر است راجع به مزایا و معایب استفاده از لیزر موهای زائد بدانید.

 

هر آنچه که باید در مورد لیزر موهای زائد بدانید!

لیزر موهای زائد می تواند راه نجات شما از شیو، وکس، ژیلت و تیغ باشد. این تکنیک به حدی محبوب و متداول است، که در خیلی از نقاط دنیا در صدر فهرست اقدامات زیبایی قرار دارد.
همانطور که می دانید لیزر موهای زائد با یک اشعه پرقدرت و متراکم بوسیله دستگاه لیزر به فولیکول مو تابانده می‌شود. این اشعه به طور مستقیم توسط رنگدانه فولیکول‌ها جذب شده و موها را از بین می‌برد.

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد برای کدام نواحی انجام می شود؟

تقریباً موهای زائد همه نواحی بدن بوسیله لیزر از بین می‌روند. اما چیزی که رواج بیشتری دارد لیزر موهای صورت، ساق و ران پا، چانه، پشت، ناحیه پشت لب، بازو و ساق دست و ناحیه تناسلی است.

شما می‌توانید هنگام شرکت در جلسات لیزر موی زائد به انتخاب خودتان یک ناحیه کوچک از اندامتان و یا تمام بدن خود را لیزر کنید.

مزایای لیزر موهای زائد

 • ماندگاری نتایج: نتیجه جلسات لیزر برای اکثر قریب به اتفاق آدم‌ها قطعی است. در واقع خیلی از مراجعه‌کننده‌گان تنها پس از سه تا هفت جلسه استفاده از لیزر، دیگر آثاری از موهای زائد بر روی ناحیه لیزر شده مشاهده نمی‌کنند.
 • سرعت انجام فرآیند: دستگاه لیزر در کسری از ثانیه سطح زیادی از پوستتان را از هر گونه موی زائد عاری می‌کند. علاوه بر آن لیزر با یک حرکت کوچک تعداد و حجم قابل‌توجهی از موهای ناحیه مورد نظر را از بین می‌برد.
 • بی‌خطر بودن: این تکنیک بدون اینکه کوچکترین آسیبی به پوست شما وارد کند، موهای ضخیم و تیره نواحی مختلف بدن را از بین می‌برد.
 • کیفیت: پوستی که توسط لیزر، از وجود موهای نامطلوب و خشن پاک شده‌است، بسیار نرم و لطیف است. این نتیجه توسط هیچ تکنیک دیگری حاصل نمی‌شود.

لیزر موهای زائدآمادگی‌های قبل از جلسات لیزر موهای زائد

‌این تکنیک با دیگر روش‌های از بین بردن موهای زائد فرق دارد. استفاده از لیزر درست مانند اقدامات پزشکی نیاز به تخصص و مهارت دارد. به همین جهت بهتر است در مورد مرکز لیزر موهای زائد که قرار است از خدماتش استفاده کنید، خوب تحقیق کرده و نسبت به اعتبار آن مطمئن شوید. همچنین در مورد مهارت تکنسین یا پزشکی که مسئول لیزر است، تحقیق کنید.
دقت کنید که شش هفته قبل از شرکت در جلسه لیزر، به هیچ عنوان موهای زائد خود را بوسیله وکس یا الکترولیز از بین نبرید. همچنین از شش هفته قبل از جلسه، در معرض مستقیم اشعه خورشید قرار نگیرید. این کار سبب بروز عوارضی مثل سوختگی و یا بردز لک پس از انجام لیزر میشود.

معرفی انواع دستگاه‌های لیزر موهای زائد

جدیدترین و البته پرطرفدارترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد عبارتند از:

 • لیزر الکساندریت کندلا

الکساندریت کندلا با دو طول موج ۷۵۵ و ۱۰۶۴ نانو متر بهترین دستگاه‌ لیزر برای رفع موهای زائد می‌باشد. این دستگاه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی امریکا FDA است.

الکساندریت کندلا چند مزیت مهم نسبت به دیگر دستگاه‌های لیزر دارد:

 • سرعت بالا: به لطف این قابلیت، فرآیند رفع موهای زائد در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.
 • اثرگذاری بر روی انواع گونه‌های پوستی: ویژگی قابل توجه این دستگاه، عملکرد فوق‌العاده آن در رفع موهای ناخواسته انواع پوست‌های روشن و تیره است.
 • دیستنس گیج: وجود سری قابل تعویض در این دستگاه، نقش مهمی در رعایت بهداشت و سلامت مراجعه کنندگان دارد.
 • سیستم کولینگ: از دیگر ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به وجود سیستم خنک‌کننده اشاره کرد. این سیستم از بروز درد و یا ایجاد آسیب‌های پوستی پیشگیری می‌کند.
 • قابلیت تنظیم بر اساس رنگ پوست: این قابلیت اثرگذاری و کیفیت نتایج را ارتقاء می‌دهد.

 

 • لیزر دایود

این دستگاه دارای طول موج بیشتر و در نتیجه درجه نفوذ عمیق‌تر نسبت به دستگاه الکساندریت می‌باشد. دستگاه لیزر دایود دارای سیستمی است که اثرگذاری آن را بر روی انواع پوست وسعت بخشیده است.

 

 • لیزر ان‌دی‌یاگ

این دستگاه لیزر ویژه رفع موهای زائد پوست‌های خیلی تیره می‌باشد.

 

 • لیزر ipl

این دستگاه با استفاده از نور شدید پالسی، موها را از بین می‌برد. ارزان و در دسترس بودن از ویژگی‌های این دستگاه می‌باشد.

در جلسه لیزر موهای زائد چه می‌گذرد؟

اولین اقدامی که در جلسه لیزر انجام می‌شود، کوتاه کردن موهای ناحیه مورد نظر تا چند میلی‌متر از سطح پوست است. سپس از نوعی ژل بی‌حسی موضعی به منظور کاهش سوزش پالس‌های لیزر استفاده می‌شود.

این ژل معمولاً بیست تا سی دقیقه قبل از شروع کار استعمال شده تا در زمان درست منطقه مورد نظر را بی‌حس کند. البته بعضی از بی‌حس‌کننده‌ها به زمانی بیشتری برای اثربخشی نیاز داشته و باید شصت دقیقه قبل از شروع کار استعمال شود.

این فرآیند در یک اتاق ویژه که به جزء تکنسین و بیمار کسی دیگری به آن وارد یا از آن خارج نمی‌شود، انجام می‌گیرد. در طول انجام کار عینک‌های ویژه‌ای که از چشم‌ها و ناحیه اطراف آن در مقابل اشعه لیزر محافظت می‌کند، توسط هر شخصی که در اتاق است استفاده می‌شود.

رنگ و ضخامت موها، رنگ پوست و همچنین ناحیه‌ای که قرار است لیزر شود، مشخص می‌کند که چه نوع دستگاه و تنظیماتی برای شما به کار گرفته می‌شود.

جلسه لیزر بسته به ناحیه تحت درمان از چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد. برای مثال لیزر ناحیه پشت یک ساعت زمان می‌خواهد و لیزر ناحیه پشت لب‌ها تنها به چند دقیقه کوتاه نیاز دارد.

اقدامات ضروری بعد از جلسات

قبل یا بعد از جلسه، از پزشک یا تکنسینی که کار لیزر را برای شما انجام داده بخواهید، دستور‌العمل‌های لازم جهت مراقبت از پوستتان را در اختیارتان بگذارد. سعی کنید تا جایی که امکان دارد از دستور‌العمل‌ها پیروی کنید. همچنین نکات زیر را مو به مو انجام دهید:

 • تا حد ممکن از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به خصوص به طور مستقیم جلوگیری کنید. این مورد را حداقل تا شش هفته بعد از جلسه رعایت کنید.
 • به هیچ عنوان از دستگاه‌های برنزه کننده برای منطقه مورد نظر استفاده نکنید.

آیا لیزر موهای زائد به دوران نقاهت نیاز دارد؟

خوشبختانه این تکنیک نیاز به گذراندن دوران نقاهت نداشته و شما می‌توانید بلافاصله پس از خارج شدن از مرکز درمانی، امور روزانه خود را در پی بگیرید.

 

لیزر موهای زائد

عوارض رفع موها با لیزر چیست؟

بیمارانی که از این تکنیک برای رفع موهای زائد خود استفاده کرده‌اند، تجربه تماس لیزر با پوست خود را به کشیده شدن نواری لاستیکی تشبیه کرده‌اند. بنابراین بیمار تقریباً هیچگونه دردی را در حین جلسات احساس نمی‌کند. عوارض استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد، بسته به مهارت تکنسین یا پزشک مربوطه خفیف یا شدید است. اما به طور معمول یک تا سه روز بعد از جلسه حدی از قرمزی و تورم در ناحیه مورد نظر رخ می‌دهد. این عوارض درست شبیه به اثرات آفتاب سوختگی خفیف به نظر می‌رسد. استفاده از کمپرس خنک می‌تواند به کاهش این التهابات کمک کند.

از دیگر اثرات جانبی که البته در موارد نادر و در صورت مراجعه به تکنسین ناشی اتفاق می‌افتد عبارتند از:

 • ایجاد آثار سوختگی بر روی پوست
 • ایجاد زخم در ناحیه لیزر شده
 • ایجاد تغییرات دائمی در رنگ پوست

 

نتیجه رفع موهای ناخواسته توسط لیزر چه زمانی قابل مشاهده است؟

در بیشتر مواقع بلافاصله پس از درمان، نتایج قابل مشاهده است. البته این موضوع در هر شخصی متفاوت می‌باشد. رنگ و ضخامت مو، ناحیه تحت درمان، نوع دستگاه لیزر و حتی رنگ پوست در زمان نتیجه‌دهی مؤثر است. ولی به طور کلی بعد از اولین جلسه می‌توان انتظار کاهش ۱۰ تا ۲۵ درصدی موها را داشت.

برای بیشتر افراد، نتایج جلسات تا ماه‌ها یا حتی سال‌ها ماندگار است و برای بعضی دیگر چنین نیست.

لیزر موهای زائد

استفاده از لیزر به عنوان تکنیکی چند منظوره

در طول سال‌های اخیر، انواع دستگاه‌های برای درمان عارضه‌های پوست، مو و ناخن مورد استفاده قرار گرفته‌است. این تکنیک روز به روز پیشرفت کرده و ابزار مجهزتری برای آن روی کار می‌آید.

«گروه پزشکی ترمه» با برخورداری از دستگاه‌های مجهز لیزر و تکنسین‌های متخصص و باتجربه، انواع فرآیندهای زیبایی از طریق لیزر را برای متقاضیان انجام می‌دهند. خدمات مجموعه ترمه شما را از لحظه تصمیم‌گیری برای انجام عمل زیبایی موردنظرتان تا هر زمان که به کمک نیاز داشته‌باشید، همراهی می‌کند.

چه نقاطی از بدن را می‌توان لیزر کرد؟

این تکنیک در بخش‌های مختلف بدن قابل استفاده است. اما به طور معمول خانم‌ها و آقایان تکنیک لیزر را در این نقاط از بدن خود به کار می‌برند:

ناحیه‌های لیزر موهای ناخواسته در آقایان:

بین ابروها، گوش، پشت گوش، بالای گونه‌ها، ریش، جلوی گردن، بالای قفسه سینه، بازو، شانه، شکم، پشت بدن، ساعد، ران و ساق پا و باسن.

ناحیه‌های لیزر موهای ناخواسته در خانم‌ها:

کل صورت، خط فک، گردن، چانه، لب، زیربغل، آرنج، بازو، نوک پستان، شکم و ناف، ران و ساق پا و خط بیکینی.

چند جلسه لیزر کافی است؟

به طور معمول بین شش تا هشت جلسه لیزر، برای شما در نظر گرفته می‌شود. البته لازم است که بعد از اتمام این جلسات، به طور سالانه یا شش ماه یکبار تکنیک لیزر تکرار شود.

سوالات متداول

 

لیزر موهای زائد چند جلسه طول می‌کشد؟

به طور معمول شش تا هشت جلسه برای رفع دائم موهای زائد از طریق لیزر لازم است. این جلسات باید هر چهل و پنج روز یکبار انجام شود. اما برای اینکه نتایج ماندگار شوند، بهتر است هر شش ماه تا سالی یکبار بسته به شرایط فیزیولوژیک هر شخص فرایند لیزر موهای زائد تکرار شود.

 

آیا نتیجه لیزر موهای زائد دائمی است؟

لیزر موهای زائد در طی جلسات موها را نازک و نرم کرده و سپس آنها را به کرک تبدیل می‌کند. این روش به عنوان یکی از موثرترین تکنیک‌های رفع موهای زائد، نتیجه‌بخشی هفتاد درصدی دارد.

 

آیا لیزر موهای زائد عوارض دارد؟

تنها عارضه‌ای که لیزر موهای زائد ممکن است در بعضی افراد بروز دهد؛ قرمزی، التهاب و تورم در ناحیه مورد نظر است. گاهی اوقات نیز ممکن است اندام مورد نظر در حین جلسات لیزر دچار درد و سوزش شود.

چند روز قبل از لیزر باید شیو کرد؟

لازم است ۲۴ ساعت قبل از لیزر با استفاده از یک تکنیک سطحی مانند تیغ یا ژیلت موهای ناحیه تحت درمان را از بین ببرید. 

در جلسه اول لیزر چه اتفاقاتی می افتد؟

ممکن است جلسه اول لیزر، یک جلسه مشاوره باشد. در این جلسه شما در مورد انتظاراتی که از لیزر دارید صحبت خواهید کرد و پزشکتان شناخت دقیقی از نوع و رنگ پوست شما به دست می‌آورد. این ملاقات همچنین نقش یک جلسه توجیهی در زمینه هماهنگ کردن سطح انتظارات شما با واقعیت عملکرد دستگاه‌های لیزر را بازی می‌کند.

آیا با لیزر تمام موهای زائد از بین میرود؟

بدن هر فردی واکنش متفاوتی به درمان‌هایی از قبیل لیزر موهای زائد نشان می‌دهد. در ضمن اندام‌های مختلف نیز ممکن است نتایج متفاوتی از خود بروز بدهد. برای مثال ممکن است لیزر پشت لب، ۸۰ درصد موفق باشد و لیزر چانه ۷۵ درصد. به هر حال طیف اثرگذاری لیزر موهای زائد بین ۷۰ تا ۸۰ درصد می‌باشد. 

آیا لیزر در بارداری خطر دارد؟

به کار بردن تکنیک لیزر در بارداری برای از بین بردن موهای زائد، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. قرار گرفتن در معرض اشعه لیزر می‌تواند سلامت مادر و جنین را تحت تأثیر قرار دهد. از طرفی در بارداری هورمون‌ها کاملاً به هم ریخته و رشد موها غیر طبیعی خواهد شد. بنابراین استفاده از لیزر در بارداری علاوه بر خطرناک بودن، بی‌اثر نیز می‌باشد.

قبل از لیزر بیکینی چه کنیم؟

انجام اقدامات زیر قبل از لیزر بیکینی، به کاهش عوارض و البته افزایش اثرگذاری این تکنیک کمک خواهد کرد:

 حداقل از یک ماه قبل از جلسه لیزر نباید از روش‌هایی مانند اپیلاسیون، موم و و کس برای اصلاح موهای زائد این ناحیه استفاده کنید.

 از دو تا سه ماه قبل از جلسه لیزر، ناحیه تناسلی خود را در معرض نور خورشید و یا دستگاه‌های برنزه کننده پوست قرار ندهید.

 ناحیه تناسلی را ۲۴ ساعت قبل از جلسه لیزر با استفاده از یک تکنیک سطحی مانند تیغ و ژیلت اصلاح کنید.

 قبل از جلسه لیزر حمام کنید. اما به هیچ عنوان از مواد آرایشی و همچنین مواد بهداشتی قوی و بودار استفاده نکنید.

خدمات مرتبط:

بهترین روش از بین بردن و حذف موهای زائد بدن کدام است؟

کدام دستگاه لیزر درد کمتری دارد؟