هر آنچه که باید در مورد لیزر موهای زائد بدانید!

لیزر موهای زائد راه نجات شما از شیو، وکس، ژیلت و تیغ است. این تکنیک به حدی محبوب و متداول است، که در خیلی از نقاط دنیا در صدر فهرست اقدامات زیبایی قرار دارد.
در این تکنیک، یک اشعه پرقدرت و متراکم بوسیله دستگاه لیزر به فولیکول مو تابانده می‌شود. این اشعه به طور مستقیم توسط رنگدانه فولیکول‌ها جذب شده و موها را از بین می‌برد.

رفع موهای چه نقاطی از بدن توسط لیزر امکان‌پذیر است؟

تقریباً موهای زائد همه نواحی بدن بوسیله لیزر از بین می‌روند. اما چیزی که رواج بیشتری دارد لیزر موهای صورت، ساق و ران پا، چانه، پشت، ناحیه پشت لب، بازو و ساق دست و ناحیه تناسلی است. شما می‌توانید هنگام شرکت در جلسات لیزر موی زائد به انتخاب خودتان یک ناحیه کوچک از اندامتان و یا تمام بدن خود را لیزر کنید.

این تکنیک چه مزایایی نسبت به دیگر تکنیک‌های رفع موهای زائد دارد؟

  • ماندگاری نتایج: نتیجه جلسات لیزر برای اکثر قریب به اتفاق آدم‌ها قطعی است. در واقع خیلی از مراجعه‌کننده‌گان تنها پس از سه تا هفت جلسه استفاده از لیزر، دیگر آثاری از موهای زائد بر روی ناحیه لیزر شده مشاهده نمی‌کنند.
  • سرعت انجام فرآیند: دستگاه لیزر در کسری از ثانیه سطح زیادی از پوستتان را از هر گونه موی زائد عاری می‌کند. علاوه بر آن لیزر با یک حرکت کوچک تعداد و حجم قابل‌توجهی از موهای ناحیه مورد نظر را از بین می‌برد.
  • بی‌خطر بودن: این تکنیک بدون اینکه کوچکترین آسیبی به پوست شما وارد کند، موهای ضخیم و تیره نواحی مختلف بدن را از بین می‌برد.
  • کیفیت: پوستی که توسط لیزر، از وجود موهای نامطلوب و خشن پاک شده‌است، بسیار نرم و لطیف است. این نتیجه توسط هیچ تکنیک دیگری حاصل نمی‌شود.

آمادگی‌های قبل از جلسات لیزر موهای زائد

‌این تکنیک با دیگر روش‌های از بین بردن موهای زائد فرق دارد. استفاده از لیزر درست مانند اقدامات پزشکی نیاز به تخصص و مهارت دارد. به همین جهت بهتر است در مورد مرکز لیزر موهای زائد که قرار است از خدماتش استفاده کنید، خوب تحقیق کرده و نسبت به اعتبار آن مطمئن شوید. همچنین در مورد مهارت تکنسین یا پزشکی که مسئول لیزر است، تحقیق کنید.
دقت کنید که شش هفته قبل از شرکت در جلسه لیزر، به هیچ عنوان موهای زائد خود را بوسیله وکس یا الکترولیز از بین نبرید. همچنین از شش هفته قبل از جلسه، در معرض مستقیم اشعه خورشید قرار نگیرید. این کار سبب بروز عوارضی مثل سوختگی و یا بردز لک پس از انجام لیزر میشود.

در جلسه لیزر موهای زائد چه می‌گذرد؟

اولین اقدامی که در جلسه لیزر انجام می‌شود، کوتاه کردن موهای ناحیه مورد نظر تا چند میلی‌متر از سطح پوست است. سپس از نوعی ژل بی‌حسی موضعی به منظور کاهش سوزش پالس‌های لیزر استفاده می‌شود.

این ژل معمولاً بیست تا سی دقیقه قبل از شروع کار استعمال شده تا در زمان درست منطقه مورد نظر را بی‌حس کند. البته بعضی از بی‌حس‌کننده‌ها به زمانی بیشتری برای اثربخشی نیاز داشته و باید شصت دقیقه قبل از شروع کار استعمال شود.

این فرآیند در یک اتاق ویژه که به جزء تکنسین و بیمار کسی دیگری به آن وارد یا از آن خارج نمی‌شود، انجام می‌گیرد. در طول انجام کار عینک‌های ویژه‌ای که از چشم‌ها و ناحیه اطراف آن در مقابل اشعه لیزر محافظت می‌کند، توسط هر شخصی که در اتاق است استفاده می‌شود.

رنگ و ضخامت موها، رنگ پوست و همچنین ناحیه‌ای که قرار است لیزر شود، مشخص می‌کند که چه نوع دستگاه و تنظیماتی برای شما به کار گرفته می‌شود.

جلسه لیزر بسته به ناحیه تحت درمان از چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد. برای مثال لیزر ناحیه پشت یک ساعت زمان می‌خواهد و لیزر ناحیه پشت لب‌ها تنها به چند دقیقه کوتاه نیاز دارد.

اقدامات ضروری بعد از جلسات

قبل یا بعد از جلسه، از پزشک یا تکنسینی که کار لیزر را برای شما انجام داده بخواهید، دستور‌العمل‌های لازم جهت مراقبت از پوستتان را در اختیارتان بگذارد. سعی کنید تا جایی که امکان دارد از دستور‌العمل‌ها پیروی کنید. همچنین نکات زیر را مو به مو انجام دهید:

  • تا حد ممکن از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به خصوص به طور مستقیم جلوگیری کنید. این مورد را حداقل تا شش هفته بعد از جلسه رعایت کنید.
  • به هیچ عنوان از دستگاه‌های برنزه کننده برای منطقه مورد نظر استفاده نکنید.

آیا لیزر موهای زائد به دوران نقاهت نیاز دارد؟

خوشبختانه این تکنیک نیاز به گذراندن دوران نقاهت نداشته و شما می‌توانید بلافاصله پس از خارج شدن از مرکز درمانی، امور روزانه خود را در پی بگیرید.

 

عوارض رفع موها با لیزر چیست؟

بیمارانی که از این تکنیک برای رفع موهای زائد خود استفاده کرده‌اند، تجربه تماس لیزر با پوست خود را به کشیده شدن نواری لاستیکی تشبیه کرده‌اند. بنابراین بیمار تقریباً هیچگونه دردی را در حین جلسات احساس نمی‌کند. عوارض استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد، بسته به مهارت تکنسین یا پزشک مربوطه خفیف یا شدید است. اما به طور معمول یک تا سه روز بعد از جلسه حدی از قرمزی و تورم در ناحیه مورد نظر رخ می‌دهد. این عوارض درست شبیه به اثرات آفتاب سوختگی خفیف به نظر می‌رسد. استفاده از کمپرس خنک می‌تواند به کاهش این التهابات کمک کند.

از دیگر اثرات جانبی که البته در موارد نادر و در صورت مراجعه به تکنسین ناشی اتفاق می‌افتد عبارتند از:

  • ایجاد آثار سوختگی بر روی پوست
  • ایجاد زخم در ناحیه لیزر شده
  • ایجاد تغییرات دائمی در رنگ پوست

 

نتیجه رفع موهای ناخواسته توسط لیزر چه زمانی قابل مشاهده است؟

در بیشتر مواقع بلافاصله پس از درمان، نتایج قابل مشاهده است. البته این موضوع در هر شخصی متفاوت می‌باشد. رنگ و ضخامت مو، ناحیه تحت درمان، نوع دستگاه لیزر و حتی رنگ پوست در زمان نتیجه‌دهی مؤثر است. ولی به طور کلی بعد از اولین جلسه می‌توان انتظار کاهش 10 تا 25 درصدی موها را داشت.

برای بیشتر افراد، نتایج جلسات تا ماه‌ها یا حتی سال‌ها ماندگار است و برای بعضی دیگر چنین نیست.

استفاده از لیزر به عنوان تکنیکی چند منظوره

در طول سال‌های اخیر، انواع دستگاه‌های برای درمان عارضه‌های پوست، مو و ناخن مورد استفاده قرار گرفته‌است. این تکنیک روز به روز پیشرفت کرده و ابزار مجهزتری برای آن روی کار می‌آید.

«گروه پزشکی ترمه» با برخورداری از دستگاه‌های مجهز لیزر و تکنسین‌های متخصص و باتجربه، انواع فرآیندهای زیبایی از طریق لیزر را برای متقاضیان انجام می‌دهند. خدمات مجموعه ترمه شما را از لحظه تصمیم‌گیری برای انجام عمل زیبایی موردنظرتان تا هر زمان که به کمک نیاز داشته‌باشید، همراهی می‌کند.