مزوژل چیست؟

کاربرد مزوژل در جوانسازی

آنچه می خوانید...

تزریق مزوژل روشی نوین و کارامد در جوانسازی پوست می‌باشد که می‌تواند سبب جوان‌سازی، شفافیت، آبرسانی، باز شدن چین و چروک‌های سطحی و بهبود لک‌های ناشی از کم آبی پوست شود. تفاوت اصلی مزوژل‌ها با سایر داروهای مزوتراپی در غلظت بالای هیالورونیک اسید موجود در آنهاست که بسته به برند مزوژل، درصد هیالورونیک اسید متغیر است. هیالورونیک اسید پروتئینی است که در پوست بصورت طبیعی وجود داشته و وظیفه آن جذب آب می‌باشد. افزایش سن، استرس، در معرض آفتاب یا سولاریوم بودن، بیماری‌های مختلف و… می‌توانند باعث کاهش تولید آن در پوست شده و در نتیجه طراوت و شادابی پوست نیز کاهش یابد.

هیالورونیک اسید موجود در مزوژل‌ها از نوع Non-Crosslinked بوده و در نتیجه حجم‌دهی و فرم‌دهی ایجاد نمی‌کند اما خاصیت پرکنندگی دارد و در همه قسمت‌های صورت (حتی پشت لب‌ها، زیر چشم، پیشانی) و گردن و پشت دست‌ها تقریبا به یک میزان و شبیه مزوتراپی بصورت زیر جلدی تزریق می‌شود. این هیالورونیک اسید می‌تواند باعث ماندگاری طولانی مدت آب در فضای میان بافتی شود که در نتیجه پوست شفاف‌تر و با طراوت‌تر می‌شود و پس از چندبار تزریق روی پوست اثرات لیفت هم خواهد داشت.

مزوژل

در سالهای اخیر نسل جدیدی از مزوژل (پروفایلو) به بازار عرضه شده که ترکیبی از هیالورونیک اسیدهای درشت مولکول و ریز مولکول می‌باشند که آهسته رهش می‌باشند و به مرور اثرات خود را بروز می‌دهند و ماندگاری طولانیتر و تعداد تزریقات کمتری نسبت به سایرانواع مزوژل‌های دیگر دارند.

یکی از کاربرد‌های مهم مزوژل‌ها این است که در ترکیب با بوتاکس می‌توانند به عنوان مزوبوتاکس مورد استفاده قرار گرفته و سبب کاهش قابل توجه چروک‌های ریز و درشت روی پوست در نواحی گونه‌ها، چانه، اطراف چشم و پیشانی شود بدون اینکه تغییری در حالت طبیعی چهره به وجود آید.

مزوژل از چه موادی ساخته شده است؟

یکی از راه هایی که می توان به صورت ایمن و سالم پوست را درمان کرد، مزوژل است. از مواد زیر در ترکیب مزوژل استفاده شده است که باعث می شود به شادابی پوست کمک کند.

 • هیالورونیک اسید
 • کوآنزیم ها
 • مواد معدنی
 • آمینواسیدها
 • ویتامین ها
 • آنتی اکسیدان ها

اما از بین موادی که در بالا گفته شد اصلی ترین عنصری که در ترکیب مزوژل از آن استفاده می‌شود، همان هیالورونیک اسید است. این ماده به صورت طبیعی در بافت های پوستی وجود دارد، اما با تزریق مقدار مشخصی از این ماده مجدد شادابی موردنظر به پوست بر می گردد.

اسید هیالورونیک و کاربرد آن در بدن

اسید هیالورونیک ماده ای شفاف است که به صورت طبیعی توسط بدن تولید می شود. بیشترین مقدار این اسید در بافت پوست ما یافت می شود. عملکرد اصلی آن نیز حفظ آب می باشد تا که بافت های بدن روان و مرطوب بمانند. تقریبا نیمی از اسید هیالورونیکی که در پوست وجود دارد این عملکرد مرطوب و روان سازی پوست را با اتصال به مولکول آب انجام می دهد.

روند طبیعی پیری انسان و همچنین قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی ماوراء بنفش ناشی از نور خورشید، سیگار کشیدن و آلودگی، می تواند میزان این اسید را در پوست، تا میزان زیادی کاهش دهد و باعث ایجاد چین و چروک و خطوط ریز شود.

تفاوت مزوژل و مزوتراپی

عمده تفاوت مزوژل و مزوتراپی این دو در غلظت هیالورونیک اسیدی است که در آن ها استفاده شده است که باعث می‌شود تاثیرگذاری هر کدام متفاوت باشد. به طور مثال در مزوژل غلظت هیالورونیک اسید ۱۵ درصد است در حالی که در مزوتراپی بین ۱ تا ۳ درصد است. این غلظت بالا باعث می شود که تاثیر گذاری تزریق و جوانسازی پوست بیشتر باشد. هر چند که بسیاری از پزشکان بر این باورند که مزوژل هم به نوعی مزوتراپی است که از کلاژن پوست محافظت می کند و خاصیت پرکنندگی بسیار بالایی هم داشته باشد.

تفاوت مزوژل و مزوتراپی

کاربردهای تزریق مزوژل

یکی از بهترین روش هایی که می توان برای جوانسازی پوست استفاده کرد، مزوژل است. همان طور که در بالا هم گفته شد مزوژل از ترکیب موادی ساخته شده است که باعث می شود مثل ژل‌ های پرکننده عمل کند، اما تفاوتی که این دو با هم دارند این است که مزوژل ها حجمی به ناحیه تزریق شده اضافه نمی کنند و تنها کمک می کنند تا پوست جوان تر و زیبا تر شود.

تزریق مزوژل

در واقع زمانی که با بالا رفتن سن میزان هیالورونیک اسید در بدن کاهش پیدا می کند، می توان با استفاده از تزریق مزوژل این خلا را جبران کرد و با احیای پوست می‌توان پوستی جوان و زیبا را به دست آورد و باعث می شود که کلاژن موجود در پوست تحریک شده و  عملیات خون رسانی به بافت های پوستی افزایش پیدا کند که نتیجه آن ترمیم بافت پوست خواهد بود.

سایر فواید مزوژل

 • چین و چروک ها و خطوط ریز پوست را از بین می برد.

یکی از مهمترین فواید مزوژل که می‌توان به آن اشاره کرد رفع خط ها و چین و چروک های عمقی و ریز پوست است. با این استراتژی تزریق ژل می‌توان خطوط خنده، خطوط عمیق پوستی، خطوط اخم و همچنین چین و چروک‌های دور چشم را از بین برد.

 • از بین بردن عدم تقارن گونه ها

گاهی ممکن است برخی از افراد دچار مشکل عدم تقارن گونه های خود شوند. این عدم تقارن در صورت می تواند باعث می شود چهره همیشه به حالت خسته و بی حال به نظر برسد. با استفاده از روش تزریق مزوژل می‌توان به راحتی این مشکل را حل کرد و گونه‌های متقارن و خوش فرمی به فرد هدیه داد.

 • همچنین توجه کنید اگر دارای گونه های افتاده ای باشید، می توان آنها را با این استراتژی، “لیفت” کرد.

چه کسانی کاندید اصلی تزریق مزوژل هستند؟

شرایط سختی برای تزریق مزوژل وجود ندارد و همه افراد در هر سن و سال و جنسیتی می توانند آن را تزریق کنند. البته باید دید که واقعاً نیاز به چنین تزریقی دارند یا خیر. چون بیشتر برای کسانی توصیه می‌شود که چین و چروک هایی در صورت خود دارند و یا می خواهند مقدار کمی حجم به نقاط مختلف صورت خود اضافه کنند.

در ترکیب مزوژل‌ها به جز هیالورونیک اسید با غلظت بالا، سایر موادی که خاصیت جوانسازی، آبرسانی و لیفت دارند نیز وجود دارد؛ مثل انواع پپتیدها، کوآنزیم‌ها، اسیدهای آمینه، مواد مینرال، ویتامین‌ها، انواع فاکتورهای رشد، Q10 و… که همگی این مواد سبب تحریک تولید کلاژن، افزایش خون‌رسانی بافتی و جوانسازی پوست می‌شود.

مزوژل

مزوژل‌ها نسبت به سایر داروهای مزوتراپی ماندگاری بیشتری داشته و برای تزریق تعداد جلسات کمتری نیاز است.

پس از انجام کارهایی مثل آر اف فرکشنال، میکرونیدلینگ و انواع لیزرها می‌توان از تزریق مزوژل استفاده کرد تا هم روند درمان کامل شود و هم نتیجه آن بیشتر مشخص شود.

نحوه انجام کار:

 • قبل از تزریق مزوژل نیم ساعت باید کرم بی‌حسی روی پوست موضعی که قرار است تزریق انجام شود باقی بماند.
 • تزریق مزوژل با استفاده از سوزن‌های مخصوص مزوتراپی و به صورت زیرجلدی انجام می‌شود.
 • فواصل تزریق مزوژل بین سه الی شش هفته یکبار است و سه الی چهار بار تزریق در سال توصیه می‌شود.
 • ماندگاری مزوژل‌ها بسته به اینکه پوست روند پیری را چگونه طی کند و نحوه‌ی مراقبت از پوست متفاوت است و بین سه الی شش ماه می‌باشد.
 • احتمال تورم و کبودی به دنبال تزریق مزوژل وجود دارد که نهایتا ظرف چند روز برطرف می‌شود.
 • تزریق مزوژل در دوره شیردهی نیز ممنوعیتی ندارد.
 • پس از تزریق مزوژل مراقبت خاصی لازم نیست و فقط تا 24 ساعت از شستشوی موضع مورد نظر پرهیز شود.
مزوژل

عوامل موثر در تزریق مزوژل

عوامل بسیاری در افتادگی و پیری پوست ما سهیم است.این عوامل عبارتند از: 

 • مصرف مواد مخدر
 • کم آبی بدن که خود عامل چروک زودرس است
 • خستگی و استرس، که باعث ترشح کورتیزول بیشتری در بدن می شود.
 • نرسیدن مواد غذایی سالم به بدن.از جمله (ویتامین ها ،پروتئین ها،سبزیجات،میوه ها و…) 
 • اثرات جاذبه ی زمین  نیز باعث شل شدن ،افتادگی پوست، افتادگی پلک ها و زاویه ها میشود.

موارد منع تزریق مزوژل

در ترکیبات مزوژل از اسید هیالورونیک استفاده شده است. به همین دلیل این درمان به همه افراد توصیه نمی شود و قبل از اقدام به آن باید اطلاعات کاملی از سلامتی تان را در اختیار پزشک مورد نظر قرار دهید.

سیستم ایمنی ضعیف، بیماری های خاص مثل سرطان ، بانوان باردار ، پوست های حساس، مصرف کنندگان داروهای خاص و بیماری های خود ایمنی همگی از نمونه های منع شده برای تزریق مزوژل هستند.

تزریق مزوژل زیر چشم

ناحیه اطراف چشم بسیار حساس است و اگر به درستی از آن محافظت نشود، چین و چروک هایی در این ناحیه پدیدار می شود. عوامل مختلفی وجود دارد مثل بالا رفتن سن، مصرف سیگار، واکنش های آلرژیک، خستگی، داشتن خواب نامنظم، داشتن سبک تغذیه نادرست و عوامل ژنتیکی باعث می شود این مشکلات به وجود آید.

برای جلوگیری از بروز این مشکل توصیه می شود که از کرم های دور چشم استفاده کنید. اما گاهی تنها استفاده از کرم نمی تواند چاره کار باشد. به همین دلیل بهترین روشی که می توانید برای برطرف کردن این مشکل از آن استفاده کنید تزریق مزوژل است. در زیر می توانید برخی از مزایای تزریق مزوژل زیرچشم را مورد بررسی قرار دهید.

 1. اطراف چشم به خوبی آبرسانی می شود
 2. هاله تیره ای که دور چشم به وجود آمده به مرور کاهش می یابد
 3. خطوط و چین و چروک های اطراف چشم کم تر می شوند
 4. کاهش تورم زیر چشم

ماندگاری مزوژل زیر چشم

ماندگاری مزوژل ارتباط مستقیمی با بازه های زمانی تزریق آن دارد. که در دو جلسه یک ماهه انجام میشود پس از طی این دو جلسه لازم است که هر 8تا 12  ماه یک بار تزریق دوباره انجام گیرد. در این صورت تاثیر و طول عمر مزوژل افزایش می یابد.

مزوژل در کدام نواحی بدن کاربرد دارد؟

مزوژل برای ترمیم پوست در نواحی مختلف صورت و بدن کاربرد دارد. ترمیم چین و چروک اطراف چشم، شل شدگی پوست گردن، از بین بردن غبغب، ترمیم پوست پشت دست، درمان رفع چین و چروک اطراف لب و خط خنده، درمان ریزش مو از آن جمله هستند.

مراقبت های قبل از تزریق مزوژل

مراقبت های قبل و بعد از تزریق مزوژل اهمیت زیادی در نتیجه درمان دارند.

 • از ۲۴ ساعت قبل، نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید.
 • از ۲ هفته قبل، درمان های دندانی حتی جرم گیری انجام ندهید.
 • قبل از رفتن به کلینیک، غذایی سبک میل کنید، استامینوفن بخورید و هر گونه مواد آرایشی و مرطوب کننده را پاک کنید.
 • قبل از تزریق ژل لازم است سوابق پزشکی خود را با پزشکتان در میان بگذارید و اگر داروی خاصی مصرف می کنید، اطلاع دهید.

نکات مهم بعد از تزریق ژل

 • به مدت دو هفته هیچ نوع مراقبت پوستی یا خدمات زیبایی انجام ندهید و پس از اتمام این دوره، با پزشکتان مشورت کنید.
 • پرهیز از داروهای رقیق کننده خون مثل پلاویکس و آسپیرین هم یکی از مراقبت های مهم بعد از تزریق مزوژل به حساب می آید.
 • بعد از تزریق مزوژل می توانید به خانه بروید اما لازم است چند نکته را در نظر داشته باشید. در هفته اول از نور مستقیم خورشید پرهیز کنید. به سونا نروید و د صورت بیرون رفتن از خانه از کرم های ضد آفتاب با SPF30 یا بالاتر استفاده کنید.

بهترین سن برای تزریق مزوژل

بهترین زمان برای تزریق مزوژل برای هر فرد متفاوت است و باید با توجه به تشخیص پزشک صورت پذیرد. اگر به هر حال بخواهیم به طور میانگین بهترین سن برای تزریق مزوژل را بگوئیم، ۲۰ تا ۳۰ سالگی پیشنهاد ما است. 

فاصله زمانی تزریق مزوژل چه قدر است؟

برای آن که مزوژل اثر خوبی بر پوست بگذارد و کلاژن سازی آن را تحریک کند، نیاز است با فواصل زمانی منظمی تزریق شود. این تجدید جلسات درمانی اهمیت زیادی دارند و در صورتی که هر ۳۰ روز یک بار تکرار شوند، اثرات مثبتی را بر پوست خواهند داشت. به خاطر داشته باشید که در برخی انواع پوست ها ممکن است این زمان بندی  تغییر یابند.

 فواید تزریق مزوژل

تزریق مزوژل اثرات مثبت بسیار زیادی دارد که به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم. 

از بین رفتن خشکی و چروک پوست، رفع گودی، سیاهی و پف اطراف چشم، سفت کردن پوست، روشن و درخشان شدن پوست، جوانسازی تنها بخشی از مزایای این روش هیجان انگیز هستند.

تاثیر مزوژل در صورت چه زمانی پدیدار می‌شود؟

تاثیر مزوژل بلافاصله پس از تزریق نمایان میشود، اما نتیجه ی کامل آن را ۴۸ ساعت پس از تزریق، زمانی که تورم یا کبودی ناشی از تزریق از بین رفته است، وصورت به مراتب نرمال تر شده است را می توان دید.

تفاوت مزوژل درمانی با تزریق ژل

مواد تشکیل دهنده ای که در این دو روش استفاده شده است با هم متفاوت هستند. از سویی ژل ها را بیشتر برای پر کردن و حجم دادن صورت استفاده می شوند. هرچند که عنصر اصلی تشکیل دهنده این دو هیالورونیک است، اما موادی که بتوانند آبرسانی بیشتری را برای ترمیم پوست انجام دهند در مزوژل بیشتر است.

ترکیب موجود در مزوژل ها به طریقی است که کمتر کار حجم دادن به پوست را انجام می دهند. البته کار اصلی آن ها تحریک کلاژن و الاستین است که با ایفای نقش آبرسانی به پوست باعث می شود پس از گذشت چند ماه احساس کنید پوست، سفتی و قوام بیشتری پیدا کرده است. اگر بخواهیم جمع بندی در این مورد داشته باشیم می توان گفت که مزوژلها باعث بهبود کیفیت پوست میشوند اما ژلها برای حجم دهی و اصلاح نواقص صورت کاربرد دارند.

عوارض جانبی مزوژل

این روش نسبت به روش های تزریقی دیگر ریسک بسیار کمی دارد و عوارض جانبی مزوژل نیز حداقل هستند. البته انتخاب یک پزشک حرفه ای نیز بی تاثیر نیست. برخی از این عوارض مثل درد، کبودی، تورم و قرمزی موقتی هستند و به مرور از بین می روند. اما نوع دیگری از عوارض خیلی نادر هستند که در بین افراد مختلف متفاوتند. آن ها ممکن است به صورت های مختلفی از جمله عفونت، عدم تقارن در نقاط تزریق شده، از بین نرفتن اثر تزریق، اسکار، نکروز بافت (مردن و از بین رفتن قسمتی از بافت بدن)، عفونت و ایجاد خطوط نامنظم روی پوست بروز کنند.

چه کسانی نباید مزوژل تزریق کنند؟

در ترکیبات مزوژل از اسید هیالورونیک استفاده شده است. به همین دلیل این درمان به همه افراد توصیه نمی شود و قبل از اقدام به آن باید اطلاعات کاملی از سلامتیتان را در اختیار پزشک مورد نظر قرار دهید.

 • این روش برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود.
 • افرادی که دچار اختلالات کبدی و کلیوی هستند.
 • افرادی که در ناحیه تزریق دچار بیماری های عفونی و التهابی هستند.
 • خانوم های باردار همچنین افرادی که از داروهای خاصی استفاده می کنند.
 • برای افرادی که پوستشان شل و افتاده است ممکن است نتیجه مطلوبی دریافت نکنند.
 • افرادی که دچار بیماری هایی مثل سرطان، دیابت یا … هستند و بنا به دلایل مشخصی سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است، نباید از این روش استفاده کنند.

هزینه تزریق مزوژل

مزوژل قیمت مشخصی ندارد و عوامل مختلفی در آن دخیل هستند. نوع مزوژل، مقداری که تزریق می شود، شرایط محل تزریق، تعداد جلسات و میزان تخصص و مهارت پزشک همگی در قیمت گذاری موثرند. مناسب است در جلسه مشاوره قبل از درمان، در مورد میزان هزینه تزریق مزوژل صحبت شود.

سوالات متداول

گروه زیبایی ترمه

ارائه دهنده خدمات پوست، زیبایی و تناسب اندام، دندانپزشکی، زنان و زایمان

2 پاسخ

 1. من رگای زیر چشمم معلومه وخیلی پوست زیر چشمم نازک اگر از این روش استفاده کنم باعث میشه کمتر به چشم بیاد؟

  1. عزیزم میتونید تشریف بیارین از مشاوره رایگان استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *