مراقبت‌های لازم بعد از بوتاکس

مراقبت‌های لازم بعد از بوتاکس

باید و نبایدهای حیاتی بعد از بوتاکس کدام‌اند؟

مراقبت‌های لازم بعد از بوتاکس علاوه بر اینکه اثرگذاری و کیفیت نتایج را بهبود می‌بخشد، در ماندگاری آن نیز تاثیر قابل توجهی دارد. یعنی شما با انجام مجموعه‌ای از اقدامات ساده و پرهیز از انجام اقدامات مخرب می‌توانید سلامت و زیبایی خود را کاملاً حفظ کنید و نتیجه و ماندگاری بوتاکس را تا دو برابر افزایش دهید.

بوتاکس چطور انجام می‌شود؟

بوتاکس محبوب‌ترین تکنیک زیبایی در تمام دنیا است. همانطور که به احتمال زیاد می‌دانید، از این تکنیک برای برطرف کردن چین و چروک صورت و گردن و همچنین از بین بردن شلی و افتادگی پوست استفاده می‌شود.

در این تکنیک یک مکانیسم ساده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تکنیک عبارتست از ریلکس کردن عضله صورت و صاف کردن قسمت‌های چین خورده پوست‌. در واقع یکی از دلایل ایجاد چین و چروک بر روی پوست، انقباض عضلات است.

ماده‌ای که حاوی عنصر بوتولینوم A می‌باشد با استفاده از سوزن‌های خیلی ظریف به عضله مورد نظر تزریق می‌شود‌. بوتولینوم A که نوعی سم به حساب می‌آید، عضله را به طور موقت فلج می‌کند. فلج موقتی عضله به معنای ریلکس شدن آن و رها کردن پوست است. به این ترتیب پوست به حالت و جایگاه اولیه خود برمی‌گردد.

اما چطور می‌توان به روند صحیح این فرآیند کمک کرد؟ در ادامه اطلاعات کاربردی مربوط به اقدامات بعد از بوتاکس را در دو بخش بایدها و نبایدها در اختیار شما قرار می‌دهیم.

مراقبت‌های لازم بعد از بوتاکس

بعد از بوتاکس چه کارهایی را انجام دهیم؟

اگر در ذهنتان نمی‌ماند، توصیه‌های زیر را فهرست وار و خلاصه در گوشه‌ای یادداشت کنید و یا لینک این مطلب را جایی ثبت کنید تا بعد از خروج از جلسه تزریق بوتاکس انجام دهید:

 • باید نوبت جلسه بعدی تزریق را مشخص کنید

به محض خروج از جلسه تزریق، نوبت بعدی را مشخص کنید. بوتاکس یک تکنیک موقتی است. نتایج این تکنیک سه تا چهار ماه بعد از بین می‌روند. بنابراین لازم است که برنامه منظمی برای تزریق‌هایتان داشته باشید.

 

 • باید روی بیشتری دریافت کنید

همزمان با شرکت در جلسات تزریق، از مکمل‌های روی استفاده کنید. مواد و فرآیندی که در تزریق بوتاکس به کار گرفته می‌شود، با کمک روی مؤثرتر عمل می‌کند. به خصوص کسانی که به کمبود روی دچار هستند، بدون استفاده از مکمل روی نتیجه مورد انتظار خود را به دست نمی‌آورند.

 

 • باید عضله مورد درمان را حرکت دهید

تا ۱ ساعت پس از تزریق؛ عضله درمان شده را حرکت دهید. لبخند بزنید، اخم کنید، لب‌هایتان را غنچه کنید و ابروهایتان را بالا بیندازید. این اقدامات کمک می‌کند که سلول‌های ناحیه مورد نظر ماده تزریق‌شده را بهتر و سریعتر دریافت کرده و به کار بگیرند.

 

 • باید بایستید

تا ۲ ساعت پس از تزریق، ایستاده بمانید. این اقدام کمک می‌کند جریان خون به طور یکنواخت در سراسر بدن گردش کرده و اندام مورد نظر تحت فشار قرار نگیرد. در نتیجه ماده تزریق شده به طور یکپارچه در عضله مورد نظر پخش شده و اثر و ماندگاری آن بهبود پیدا می‌کند.

 

 • باید بقیه روز را ریلکس کنید

بعد از اینکه از کلینیک بوتاکس خارج شدید، حداقل یک روز را استراحت کنید. این کار کمک می‌کند که تپش قلب شما در حالت نرمال قرار داشته و جریان خونتان به طور یکنواخت گردش پیدا کند. رعایت این نکته مراقبتی به روند اثر گذاری تزریق کمک می‌کند.

 

 • باید درمانگر خود را ببینید

بعد از چند روز درمانگر خود را ببینید و در مورد عوارض احتمالی با او مشورت کنید. همچنین درمانگر می‌تواند به شما در برنامه‌ریزی برای جلسات بعدی تزریق کمک کند.

 

 • باید صبور باشید

انتظار نداشته باشید که نتایج تزریق در همان ساعت‌ها و روزهای اولیه در صورت شما قابل تشخیص باشد. بهتر است کمی صبور باشید و اجازه بدهید این فرآیند مسیر طبیعی خود را طی کند. وجود استرس و تنش ضربان قلب و گردش جریان خون شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در نتیجه این اتفاق در روند اثر گذاری تزریق‌ها اختلال ایجاد می‌شود.

 

 • باید مراقب عوارض شدید باشید

تزریق بوتاکس یک فرآیند کم تهاجمی در میان تکنیک‌های زیبایی است. در بیشتر بیماران، کوچکترین عارضه جانبی بعد از تزریق مشاهده نمی‌شود. بعضی از بیماران دچار سردردهای خفیف بعد از تزریق بوتاکس می‌شوند که باز هم مسئله مهمی محسوب نمی‌شود.

اما در صورتی که بعد از تزریق علائمی مانند ضعف عضلانی، مشکل در بلعیدن، مشکل در صحبت کردن، تنفس دشوار، کنترل ضعیف مثانه یا تغییر در بینایی در شما بروز پیدا کرد، فوراً به اورژانس مراجعه کنید.

 بعد از تزریق بوتاکس چه کارهایی را انجام ندهیم؟

تحت تاثیر قرار نگرفتن سلامت و زیبایی پوست، عضله و البته حال عمومی شما در گرو مراقبت‌های پس از بوتاکس است. بنابراین توصیه‌های ما را مو به مو انجام دهید تا نتایجی مطابق با انتظارات خود و یا حتی بهتر از آن به دست آورید.

 • نباید از مواد آرایشی و بهداشتی استفاده کنید

تا ۶ ساعت پس از تزریق، از استعمال مواد آرایشی و بهداشتی و انواع اسپری به صورت و گردن خود بپرهیزید. در غیر اینصورت احتمال عفونت در محل تزریق وجود دارد. همچنین استفاده از هر گونه لوسیون، کرم و لایه‌بردار در این مدت زمان مجاز نیست. مواد آرایشی و بهداشتی می‌توانند به داخل پوست نفوذ کنند. این امکان هم وجود دارد که عناصر موجود در این مواد در عملکرد متریال تزریقی اختلال ایجاد کنند. بدین ترتیب مواد تزریقی نمی‌توانند به درستی جذب پوست شوند. این اتفاق حداقل پیامدی که دارد اختلال در روند اثرگذاری و کاهش ماندگاری نتایج است.

 

 • نباید بر روی صورت خود بخوابید

تا چند ساعت پس از تزریق بر روی صورت خود نخوابید؛ در شرایطی که شما بر روی شکم خود خوابیده‌اید، صورتتان تحت فشار قرار می‌گیرد. این موضوع باعث می‌شود که مواد در نقاط تزریق شده بوتاکس  توزیع یکنواختی در عضله مورد نظر نداشته و از اثرگذاری و ماندگاری نتایج آن کم شود.

 

 • نباید ورزش کنید

حداقل تا بیست و چهار ساعت پس از تزریق مجاز به انجام هیچ گونه نرمش و ورزش سبک یا سنگین نیستید. رعایت این مورد نتایج تزریق را بهبود می‌دهد.

 

 • نباید پوست خود را بخارانید

بعد از فرآیند تزریق پوست شما حساس است و نیاز دارد که پروسه درمان را بدون اختلال طی کند. این روند گاهی باعث ایجاد حس‌های ناخوشایند و خارش در پوست شما می‌شود. اما لازم است که خودتان را کنترل کنید و از مالیدن و خاراندن ناحیه درمان‌شده بپرهیزید.

 

 • نباید به صورتتان دست بزنید

تا چند ساعت پس از تزریق صورتتان را با انگشت یا هر چیز دیگری لمس نکنید. اجازه بدهید که سلول‌ها بدون مزاحمت تماس‌های شما، کارشان را به درستی انجام دهند.

 

 • نباید فعالیت فیزیکی داشته باشید

علاوه بر ورزش، انجام هر گونه فعالیت فیزیکی شدید بعد از تزریق اشتباه است. بهتر است حداقل ۴۸ ساعت استراحت کرده و آرامش داشته باشید.

 

 • نباید وارد محیط‌های گرم بشوید

تا ۴۸ ساعت پس از تزریق در محیط خیلی گرم قرار نگیرید. شما در این مدت زمان نباید دوش آب داغ بگیرید، نباید نوشیدنی الکلی بنوشید، نباید سونا بروید، نباید بخار بگیرید، نباید در معرض آفتاب قرار بگیرید و همچنین نباید در شرایط آب و هوایی گرم حاضر شوید. حرارت و گرما باعث توزیع غیر یکنواخت ماده تزریقی و کاهش ماندگاری آن می‌شود.

 

 • نباید صورتتان را تحت فشار قرار دهید

تا ۳ روز پس از تزریق، به صورتتان فشار وارد نکنید. اگر قصد دارید صورتتان را پاک کنید، این کار را با استفاده از یک دستمال نرم و خیلی آرام و ملایم انجام دهید.

 

 • نباید در معرض اشعه‌های خورشید قرار بگیرید

حداقل تا دو هفته از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پرهیز کنید. بعد از تزریق پوست شما در وضعیت حساس و تحریک‌پذیری قرار دارد. کافی است که شما با یک عامل بیرونی به این حساسیت دامن بزنید، تا عوارضی مانند التهاب و قرمزی بر روی آن نمایان شود.

 

 • نباید درمان و یا تکنیک زیبایی دیگری بر روی پوستتان انجام دهید

تا ۲ هفته بعد از تزریق، هیچگونه فرآیند زیبایی مانند ماساژ و لیزر بر روی صورت خود انجام ندهید.

 

 • نباید هر دارویی را مصرف کنید

بعضی از داروها که همیشه توسط شما مصرف شده و ظاهراً بی‌ضرر هستند، دشمن شماره یک بوتاکس به حساب می‌آیند. برای مثال داروهایی که خون را رقیق می‌کنند، می‌توانند عامل کبودی پوست در ناحیه مورد نظر باشند. از جمله داروهایی که شما نباید بعد از تزریق انواع بوتاکس مصرف کنید عبارتند از: ویتامین E، امگا ۳، ایبوپروفن و آسپرین.

 

 • نباید در شرکت در جلسات تزریق زیاده‌روی کنید

خیلی از افراد صبر کافی برای مشاهده نتایج ندارند. آنها ممکن است خیلی زودتر از زمان مناسب، متقاضی دریافت تزریق‌های جدیدی باشند. این یک اقدام اشتباه است. شما باید جلسات تزریق خود را مطابق با نظر پزشک و ملاحظاتی که در این زمینه وجود دارد، ترتیب دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط