امروزه بوتاکس جزء یکی از بهترین درمان‌های انتخابی برای پیشگیری از پیری پوست و جوان‌سازی صورت است که در سراسر دنیا در کلینیک‌های پوست و زیبایی برای مراجعین انجام می‌شود.

بوتاکس توکسین یا سم ضعیف شده نوعی باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم است که در پزشکی برای مقاصد درمانی و زیبایی استفاده‌های بسیاری دارد.

از جمله موارد تزریق آن در زیبایی می‌توان به اثر جوان‌سازی آن در چهره به دلیل باز کردن چروک‌های پوست نام برد.

در مطالعات خاص دیده شده است که بوتاکس به دلیل اینکه مانع از ایجاد خطوط اخم در چهره می‌شود می‌تواند فرستادن سیگنال‌های ناخوشایند به مغز را متوقف کند و باعث بهبود شرایط روحی افراد شود (منبع مجله Women’s Health).

قبل از انجام بوتاکس مثل کلیه اقدامات پزشکی و زیبایی شما توسط پزشک معاینه می‌شوید و شرح حال کامل از شما گرفته می‌شود و در صورتی که منعی برای انجام تزریق نداشته باشید، تزریق برای شما توسط پزشک انجام می‌گردد.

بطور کلی تمامی کسانی که حالات هیجانی خود را با انقباض بیش از حد عضلات ناحیه اخم، پیشانی و دور چشم هنگام صحبت کردن نشان می‌دهند می‌توانند از اثرات ریلکسی عضلات توسط بوتاکس سود ببرند در صورتیکه این افراد از بوتاکس استفاده نکنند به مرور زمان خطوط ایجاد شده در چهره‌شان ماندگار شده و اصطلاحا از حالت دینامیک به خطوط استاتیک تبدیل می‌شوند. بنابراین متذکر می‌شود که بوتاکس اثر پیشگیری بسیار مطلوبی در جوان‌سازی چهره و ممانعت از تشکیل چروک‌های روی پیشانی و دور چشم دارد. تزریق بوتاکس برای هر نفر با توجه به آناتومی عضلات چهره و طراحی نقاط تزریق برای هر فرد توسط پزشک انجام می‌گردد و الزاما هر دو نفری که بوتاکس تزریق می‌کنند نباید به یک شکل تزریق انجام شود.

در واقع طراحی نقاط تزریق هنر پزشک شماست که با توجه به معاینه اولیه انجام پذیر است.

کاربردهای بوتاکس

 1. رفع خط اخم، خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و خطوط پیشانی
 2. رفع تعریق زیر بغل، کف دست که تزریق بوتاکس برای رفع تعریق دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) می‌باشد.
 3. از دیگر کاربردهای بوتاکس که همزمان با تزریق مزوژل‌ها استفاده می‌شود رفع چروک‌های نسبتا عمیق پوست در نواحی از صورت مثل روی گونه ها، چانه، اطراف دهان و… است که از علل آن افزایش سن، خشکی بیش از اندازه پوست، در معرض آفتاب یا سولار بودن برای مدت طولانی یا زندگی در مناطق با آب و هوای سرد و خشک و…. می‌باشد در این روش بوتاکس در حجم بسیار کم استفاده شده و اثرات درمانی قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

توصیه‌های بعد از تزریق بوتاکس

 • خم نکردن سر و صورت بمدت چهار تا پنج ساعت بعد از تزریق
 • عدم فشار و ماساژ موضع تزریق تا سه ساعت
 • ورزش دادن اندک به عضلات منطقه تزریق تا یک ساعت بعد از تزریق
 • عدم فعالیت‌های سنگین و ورزش و یا استفاده از سونای داغ تا 24 ساعت اول بعد از تزریق

موارد زیر جز موارد منع تزریق بوتاکس می‌باشند:

 • افرادی که سابقه هرگونه بیماری عصبی و عضلانی مثل: گیلن باره یا سابقه مسمومیت غذایی بوتولیسم دارند.
 • خانم‌ها در دوران بارداری
 • خانمها در دوران شیردهی
 • هر نوع عفونت فعال در موضع تزریق
 • سابقه آلرژی به بوتاکس در جلسات قبلی تزریق

ماندگاری اثر بوتاکس چهار تا شش ماه می‌باشد، بعد از آن برای پیشگیری مجدد لازم است تزریق بوتاکس تکرار شود.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که مهارت پزشک در تزریق و نوع بوتاکسی که برای مراجعه کننده استفاده می‌شود در نتیجه درمان، ماندگاری و بروز عوارض احتمالی بسیار موثر است و توصیه می‌شود حتما از برندهای شناخته شده بوتاکس با تاییدیه‌های معتبر جهانی استفاده شود تا هم تغییرات ظاهری ایجاد شده طبیعی تر باشند و هم عارضه‌ای سلامتی مراجعه کننده را به خطر نیندازد.