همه چیز در مورد تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در درجه اول به منظور از بین بردن چین و چروک صورت و جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرآیند همچنین برای درمان بیماری‌هایی مانند اسپاسم گردن، تعریق زیاد (هایپرهیدروز)، مثانه بیش فعال و تنبلی چشم استفاده می‌شود. تزریق بوتاکس در مواردی به جلوگیری از میگرن مزمن نیز کمک می‌کند. از آن جایی که ایجاد خطوط و چین و چروک ها به دلیل حرکات عضلات است، برای از بین بردن آن ها هم نیاز به کار روی عضلات داریم. وقتی بوتاکس تزریق می کنیم در اصل باعث آرام و رها شدن ماهیچه ها می شویم. نتیجه این رهایی یا به اصطلاح فلج شدن عضلات این است که آن ها دیگر حرکتی نخواهند داشت و چین و چروک ها از بین خواهند رفت.

تزریق بوتاکس

سازوکار تزریق بوتاکس

در تزریق بوتاکس از سمی به نام BotulinumtoxinA استفاده می شود تا به طور موقت از حرکت عضله جلوگیری کند. این سم توسط میکروبی تولید می‌شود که عامل بوتولیسم، نوعی مسمومیت غذایی است.

بوتاکس اولین دارویی است که از سم بوتولینوم در تهیه‌اش استفاده شده‌است. داروهای دیگر شامل آبوبوتولینومتوکسین A (Dysport)، ریمابوتولینومتوکسین B (Myobloc) و اینکوبوتولینومتوکسین A (Xeomin) است. هر یک از این داروها کمی با دیگری فرق دارد، به ویژه هنگامی که صحبت از واحدهای دوز می‌شود. بنابراین هیچکدام از این موارد با یکدیگر قابل تعویض نیستند.

تزریق بوتاکس برخی از سیگنال‌های شیمیایی اعصاب را مسدود می‌کند، به خصوص سیگنال‌هایی که باعث انقباض عضلات می‌شوند. متداول‌ترین کاربرد این تزریق‌ها، شل شدن موقت عضلات صورت است که عامل ایجاد چین و چروک در پیشانی و اطراف چشم می‌باشند. از تزریق بوتاکس همچنین برای درمان بیماری‌هایی که بر عملکرد بدن تأثیر می‌گذارد استفاده می‌شود. بعضی از این بیماری‌ها عبارتند از:

 • دیستونی: در این بیماری دردناک، عضلات گردن بطور غیر ارادی منقبض شده و همین امر موجب قرار گرفتن سر در موقعیت ناراحت کننده‌ای می‌شود.
 • تنبلی چشم؛ شایعترین علت تنبلی چشم، عدم تعادل در عضلات چشم است.
 • انقباضات عضلانی؛ برخی از عارضه‌های عصبی، مانند فلج مغزی، می‌توانند باعث کشیده شدن ران‌ها در مقابل مرکز بدن شوند. در این موارد، با تزریق بوتاکس می‌توان عضلات منقبض‌شده را شل کرد.
 • هایپرهیدروز؛ در این بیماری، بدن شما حتی اگر در شرایط دمایی خیلی گرم قرار ندارید و یا در حال جنب و جوش نیستید هم عرق می‌کند. 
 • میگرن مزمن؛ اگر بیش از ۱۵ روز در ماه دردهای غیرقابل تحمل میگرن را تجربه می‌کنید، تزریق بوتاکس ممکن است به کاهش فرکانس سردرد کمک کند.
 • اختلال عملکرد مثانه؛ تزریق بوتاکس همچنین می‌تواند به کاهش بی‌اختیاری ادرار ناشی از مثانه بیش‌فعال کمک کند.
 • انحراف چشم؛ تزریق بوتاکس می‌تواند به رفع انقباض عضلات اطراف چشم و درمان انحراف آن کمک کند.

 

 

تزریق بوتاکس

برندهای معتبر بوتاکس

ساختار اصلی بوتاکس سمی به نام بوتولینوم است. اولین شرکتی که این سم را برای درمان زیبایی استفاده کرد شرکتAllergan  بود که نام بوتاکس را بر برند خود گذاشت. بعد از آن بود که این نوع از درمان کلا به بوتاکس معروف شد. برندهای دیگری مثل آزالور، بوکوتور، دیسپورت، زئومین، مصپورت که ایرانی است و خیلی از برندهای دیگر همگی معتبر هستند. این برندها در مورد میزان اثر گذاری هم تقریبا خیلی تفاوتی با یکدیگر ندارند و اگر نوع اصلی و نه تقلبی آن ها استفاده شود نتایج خوبی خواهد داشت.

بوتاکس در کدام نقاط بدن انجام می شود؟

با توجه به این که بوتاکس هم کاربردهای درمانی دارد و هم زیبایی، در نقاط مختلفی از بدن هم قابلیت تزریق را دارد. از جمله نقاطی از بدن که می توان چین و چروک ها را از بین برد پیشانی، بین ابروها، اطراف چشم، گردن و خط لبخند هستند. از نظر خواص درمانی هم می توان از بوتاکس در درمان تعریق زیاد کف دست و زیر بغل، درمان اسپاسم آرنج و مچ و انگشتان و درمان درد بعضی نقاط گردن استفاده کرد.

مزایا و کاربرد تزریق بوتاکس

 • برطرف کردن چین و چروک‌های  گردن و صورت
 • رفع خطوط اطراف چشم معروف به پنجه کلاغی
 • رفع خطوط پیشانی
 • رفع خطوط اخم و لبخند
 • لیفت نوک بینی و گوشه‌های لب
 • درمان افتادگی پلک
 • درمان پرش پلک و عضلات چشمی

عوارض تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس اگر توسط پزشک باتجربه انجام شود، نسبتاً بی خطر است. اما عوارض جانبی احتمالی که ممکن است در بعضی افراد رخ دهد عبارتند از:

 • درد، تورم یا کبودی در محل تزریق
 • سردرد یا علائمی مانند آنفولانزا
 • افتادگی پلک
 • کج شدن لب
 • خشکی چشم 
 • اشک ریزش غیرطبیعی

اگر چه این اتفاق خیلی نادر است، اما ممکن است سم استفاده شده در بوتاکس در بدن شما پخش شود. پس در صورتیکه یکی از علائم زیر را مشاهده کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • ضعف عضلانی
 • مشکلات بینایی
 • مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن غذا
 • مشکلات تنفسی
 • از دست دادن کنترل مثانه


تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس در هر فرد متفاوت است. به همین دلیل نمی توان یک قیمت ثابت را برای همه در نظر گرفت. از آن جایی که میزان و عمق چین و چروک های هر شخصی با دیگری فرق دارد، حجم بوتاکسی هم که باید تزریق شود فرق می کند. مورد دیگر این است که هر پزشک و کلینیکی از یک برند متفاوت استفاده می کند. همین عوامل هستند که هزینه تزریق بوتاکس را متغیر می کنند.

احتیاط

تزریق بوتاکس فقط باید توسط پزشک متخصص انجام شود. چرا که تزریق باید تا حد ممکن دقیق بوده تا از عوارض جانبی جلوگیری شود. اگر بوتاکس درمانی اشتباه انجام شود، می‌تواند سلامت انسان را تهدید کند.

پس فراموش نکنید که باید از یک پزشک ماهر و باتجربه کمک بگیرید. این شخص می‌تواند با توجه به وضعیت سلامتیتان، بهترین فرآیند را به شما پیشنهاد دهد.

پزشکان معمولاً تزریق بوتاکس را در دوران بارداری یا شیردهی توصیه نمی‌کنند. همچنین این فرآیند برای افرادی که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند، خطرناک است.

 

آمادگی‌های لازم برای قبل از جلسات تزریق بوتاکس

اگر در طی چهار ماه گذشته هر نوع تزریق بوتاکس انجام داده‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورت استفاده از داروهای شل کننده عضلات، داروهای خواب‌آور یا داروهای ضد آلرژی پزشک خود را در جریان بگذارید. به علاوه اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنید، ممکن است لازم باشد چند روز قبل از تزریق، مصرف آنها را متوقف کنید تا خطر خونریزی یا کبودی در شما کاهش یابد.

بیشتر افراد در طول عمل احساس ناراحتی یا درد زیادی نمی‌کنند. ممکن است قبل از انجام فرآیند، بی‌حسی موضعی بر روی شما اعمال شود؛ به خصوص اگر کف دست یا کف پا به دلیل تعریق زیاد تحت درمان باشد. پزشک ممکن است از یک یا چند روش مختلف برای بی‌حس کردن ناحیه مورد نظر استفاده کند.

تزریق مداوم بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثرات آن می ‌شود؟

اثر بوتاکس دائمی نیست و بعد از مدتی از بین می رود. به همین دلیل باید هر چند وقت یک بار بر اساس تجویز پزشک تمدید گردد. این کاملا درست است که تزریق مداوم بوتاکس اثرات آن را بیشتر می کند اما باید بین هر دو تزریق یک زمان بندی مناسب وجود داشته باشد.

در طول جلسات تزریق بوتاکس چه می‌گذرد؟

تزریق بوتاکس معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود. پزشک شما از یک سوزن نازک برای تزریق مقدار کمی سم بوتولینوم به پوست یا عضلاتتان استفاده می‌کند. تعداد تزریق‌ها به عوامل مختلفی از جمله شدت عارضه ناحیه تحت درمان بستگی دارد.

ناحیه تحت درمان را به مدت ۲۴ ساعت مالش یا ماساژ ندهید. این کار از سرایت سم به دیگر ناحیه‌های بدنتان جلوگیری می‌کند. خوشبختانه شما می‌توانید بلافاصله بعد از انجام این فرآیند به فعالیت‌های عادی خود برگردید.

یک تا سه روز بعد از انجام فرآیند، نتایج آن قابل مشاهده است. اثرات این فرآیند زیبایی بسته به عوامل مختلفی از یک تا چند ماه باقی می‌ماند. برای اثرگذاری بیشتر، باید تزریق بوتاکس را با مشورت پزشک به طور مرتب و در فاصله‌های زمانی مشخصی انجام داد.

 

جوان‌سازی صورت توسط تزریق بوتاکس

گروه پزشکی ترمه تزریق بوتاکس را توسط کادر پزشکان متخصص خود، به عنوان یکی از خدمات زیبایی به متقاضیان ارائه می‌دهد. این فرآیند در کلینک‌های مجهز و توسط ابزار و مواد درجه یک و مطابق با استانداردهای روز جهان انجام می‌شود. 

چنانچه شما نیز علاقه دارید از این فرآیند زیبایی استفاده کنید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورید.

تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس

سوالات متداول

 

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

به طور معمول نتایج بوتاکس چهار تا شش ماه ماندگاری دارد. اما عوامل زیادی وجود دارد که این مدت زمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای مثال برند متریال بوتاکس، مهارت درمانگری که بوتاکس را تزریق می‌کند و ناحیه‌ای که بوتاکس در آن تزریق می‌شود؛ مشخص می‌کند که نتایج تا چه مدت دوام دارند.

 

عوارض بوتاکس چیست؟

عوارضی که در اثر تزریق بوتاکس ایجاد میشوند یا بعلت تزریق متریال نا مرغوب بوتاکس از برندهای غیر استاندارد بوده یا به دلیل عدم مهارت پزشک در تزریق میباشد.

بوتاکس در مجموع یک تکنیک زیبایی کم تهاجمی محسوب می‌شود. اما در بعضی از افراد محل تزریق دچار سرخی، تورم و کبودی می‌شود. همچنین معمولاً افرادی که برای اولین بار است که تزریق بوتاکس را تجربه می‌کنند، ممکن است دچار سردرد و حالت تهوع شوند.

البته اصلاً جای نگرانی نیست چرا که، همه این عوارض طی چند روز بعد از تزریق خو به خود برطرف می‌شوند.

 

آیا بوتاکس درد دارد؟

تزریق بوتاکس مانند هر تزریق دیگری مقدار کمی درد را به ناحیه مورد نظر وارد می‌کند. اما بسته به اعتبار کلینیک، مهارت و علم درمانگر و همچنین کیفیت متریال بوتاکس، این فرآیند می‌تواند بسیار کم درد باشد.