عوارض تزریق ژل به لب، بزرگترین دغدغه افرادی است که نمی‌توانند از مزایای این تکنیک جذاب چشم‌پوشی کنند. تزریق ژل لب یکی از رایج‌ترین تکنیک‌های زیبایی صورت است، که متقاضیان زیادی را به سوی کلینیک‌های زیبایی روانه می‌کند.

خیلی از افرادی که متقاضی تزریق ژل لب هستند، هیچ ایده‌ای در مورد عوارض این تکنیک زیبایی ندارند. اما خیلی از متقاضیان با احتیاط قدم برداشته و قبل از هر اقدامی تحقیق می‌کنند.

در این مقاله یک بار برای همیشه کم و کیف عوارض تزریق ژل لب شرح داده می‌شود. اما پیش از آن لازم است توضیحات مختصری در مورد این تکنیک به شما داده شود.

 

تزریق ژل دقیقاً با لب‌ها چه می‌کند؟

تزریق فیلر در لب‌ها بیشتر با هدف حجم دادن به این بخش از صورت انجام می‌شود. در این فرآیند لب‌های شما درشت‌تر شده و فرم جذاب‌تری به خود می‌گیرد. البته تزریق فیلر در دسته تکنیک‌های جوانسازی پوست قرار می‌گیرد، چرا که کاربرد آن فراتر از حجم دادن به لب‌ها است‌.

کارکرد تزریق ژل  به روند پیری پوست مربوط می‌شود. در روند بالا رفتن سن، حجم عضلات صورت کاهش پیدا می‌کند. همچنین چین و چروک‌هایی در نقاط مختلف صورت بروز پیدا می‌کند. وظیفه فیلر دقیقاً پر کردن چروک‌ها و جبران کاهش وزن عضلات است.

در حجم دادن به لب‌ها، ماده‌ای که دارای خواص پرکنندگی و حجم دهندگی است، در نقاط مشخصی در زیر پوست تزریق می‌شود. این کار باعث ایجاد یک حجم طبیعی بر روی لب‌ها شده و آن را درشت می‌کند.

تزریق ژل دقیقاً با لب‌ها چه می‌کند؟

انواع فیلر تزریقی در لب

متریال و ترکیبات موجود در فیلر انواع مختلفی دارند. اما پایه ثابت این مواد عنصری به نام هیالورونیک اسید است. این عنصر به خودی خود در بدن وجود دارد، اما با بالا رفتن سن رو به کاهش می‌گذارد. هیالورونیک اسید یا همان HA یک ماده طبیعی است که نقش مهمی در حفظ رطوبت و حجم‌دهی به عضلات دارد. فیلرهای هیالورونیک اسید، بسته به ترکیب شیمیایی خاص آنها، می‌توانند از شش ماه تا چند سال دوام داشته باشند. سپس این مواد به تدریج جذب بدن شده و اثرشان از بین می‌رود.

علاوه بر ترکیبات ماده تزریقی، نوع اعمال آن نیز متفاوت است. یکی از انواع فیلر لب، مدل روسی است. تزریق ژل لب روسی از انواع تزریق ژل لب است که محبوبیت زیادی در میان مراجعه کنندگان دارد. در این روش پزشک متخصص آناتومی صورت شما را ارزیابی کرده و بر اساس آن میزان ماده تزریقی را مشخص می‌کند. ژل لب روسی همانطور که از نامش پیداست، لب‌های شما را مشابه با لب‌های زنان روسی فرم می‌دهد.

 

تزریق ژل لب چه عوارضی دارد؟

اگر چه حجم دادن به لب‌ها ایده جذابی به نظر می‌رسد، اما لازم است که از پیش در مورد عوارض جانبی آن اطلاع داشته باشید. توجه کنید که هر کدام از این عوارض اگر بیشتر از چند روز به طول انجامد، لازم است به پزشک خود اطلاع دهید.

 

رایج‌ترین این عوارض عبارتند از:

  • کبودی و تورم

یکی از شایع‌ترین عوارض تزریق فیلر لب، کبودی و تورم خفیف است. احتمال زیادی وجود دارد که بعد از انجام تکنیک تزریق فیلر در لب، و برای چند روز این عارضه را تجربه کنید.

 

  • قرمزی

به احتمال زیاد اطراف دهان شما تا چند روز بعد از تزریق فیلر، قرمز خواهد بود. این قرمزی ظرف چند روز آینده به طور کامل و به صورت خود به خودی بهبود پیدا خواهد کرد.

تزریق ژل به لب

عوارض نادر تزریق ژل لب

با توضیح عوارض نادری که تزریق فیلر به لب دارد، قرار نیست شما را بترسانیم. ما قصد داریم به شما آموزش دهیم و در مورد عوارض احتمالی انجام این تکنیک آگاهتان کنیم.

عوارض نادر تزریق فیلر در لب، عمدتاً در افرادی رخ می‌دهد که به کلینیک زیبایی نامعتبر مراجعه می‌کنند. شناسایی نقاط صحیح تزریق و نحوه اعمال آن تنها از عهده پزشک متخصص برمی‌آید و سپردن این کار به شخص غیر متخصص، سلامت و زیبایی شما را به خطر می‌اندازد.

از جمله عوارضی که به ندرت در افراد تحت درمان با فیلر لب بروز پیدا می‌کند عبارتند از:

  • بروز جوش یا توده پوستی: احتمال خیلی کمی وجود دارد که تزریق در لب منجر به تشکیل توده و جوش در این ناحیه شود. برآمدگی‌هایی که بعد از جلسه تزریق بر روی لب مشاهده می‌شود، نشانه این عارضه است.
  • ایجاد زخم: گاهی اوقات فردی که تزریق فیلر را بر روی لب خود انجام داده است، در این ناحیه احساس خارش می‌کند. حتی در موارد نادر ممکن است این خارش منجر به زخم شود.
  • واکنش آلرژیک: به هر حال ممکن است شما تا قبل از این، ماده فیلر و ژل را در هیچ کجای بدنتان به کار نبرده باشید. بنابراین این احتمال همواره وجود دارد که لب‌هایتان واکنش آلرژیک به ترکیبات موجود در فیلر نشان بدهد. آسیب پوستی و بروز عارضه‌های مانند اسکار در لب و اطراف آن، از جمله واکنش‌های آلرژیک به محتویات فیلر می‌باشد.
  • عدم تقارن لب: گاهی در مراجعه به شخص غیر متخصص برای تزریق، نتیجه مورد انتظار حاصل نمی‌شود. در بعضی از موارد که البته خیلی کم رخ می‌دهد، لب‌ها به جای زیباتر شدن، تقارن و فرم طبیعیشان را از دست خواهند داد. گاهی حتی فرد مراجعه کننده مجبور به تخلیه فیلر از لب خود می‌شود.
  • انسداد عروق: یکی از شدیدترین عوارض جانبی تزریق ژل که البته به ندرت اتفاق می‌افتد، انسداد عروق خونی است. این عارضه باعث لخته شدن خون و آسیب‌های جدی به سلامت خواهد شد.

 

توجه داشته باشید که اگر کوچکترین علامتی از بروز این عوارض مشاهده کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.