تزریق ژل یا فیلر از جمله کارهای جوان سازی و زیبایی است که میتواند سبب بهبود پارامترهای زیبایی شناسی چهره و تحریک کلاژن سازی شود.

با افزایش سن تحلیل در بافتهای مختلف از جمله پوست، بافت چربی، عضلات و استخوانهای صورت میتواند روی شکل ظاهری افراد اثراتی ناخوشایند داشته باشد.

ژل یا فیلر به جز اثری که در احیای جوان سازی دارند میتوانند در رفع نواقص یا بهبود شرایط ظاهری اثرات بسزایی داشته باشند.

اصلاح فرم لبها، چانه، گونه‌ها، شقیقه‌ها، رفع خطوط عمیق صورت مثل خط خنده، خط اخم، پر شدن گودی زیر چشم، در نتیجه جوان سازی و رفع تیرگی اطراف چشم از جمله مزایایی است که تزریق ژل و فیلر میتواند به همراه داشته باشد.

انواع فیلرها

  1. فیلرهای دائمی یا با ماندگاری بالا که در حال حاضر تقریبا منسوخ شدند شامل ژل‌هایی مثل ژل پاژ (پلی آکریلامید ژل) هستند که با عوارضی مثل عفونت، جابجایی ژل، دفورمیتی و… همراه هستند و نه تنها برای از بین بردن آنها هیچ راهی به جز جراحی وجود ندارد، بلکه هیچگاه بطور کامل نمیتوان آنها را خارج کرد و با انجام هر پروسیجر جراحی یا دندانپزشکی روی صورت ریسک بروز عفونت و واکنش ژل وجود دارد.
  2. دسته دیگری از فیلرها، فیلرهایی با جنس کلسیم هیدروکسید آپاتیت مانند ژل RADIESSE هستند. این ماده‌ی معدنی مشابه ترکیب طبیعی موجود در استخوان انسان است. این فیلر دائمی نبوده و بعد از حدود یک و نیم تا دو سال تجزیه میشود.
  3. دسته‌ی دیگری از ژل‌ها از جنس پلی لاکتیک اسید یا پلی کربولاکتون یا کربوکسی متیل سلولز میباشند. این ژل‌ها پس از تزریق در محل سبب تحریک تولید کلاژن میشود و برخلاف سایر ژل‌ها نتیجه‌ی اصلی معمولا حدود سه ماه پس از تزریق مشخص میشوند. این فیلرها را برای ناحیه‌ی لب و زیر چشم نمیتوان تزریق کرد. نمونه‌های معتبر این دسته شامل الانسه و اسکالپترا میباشند که به طور گسترده در حال حاضر استفاده شده و به دلیل ماندگاری بالا و نتایج فوق العاده‌ای که در تحریک کلاژن سازی دارند محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند.
  4. فیلرهایی با جنس هیالورونیک اسید در حال حاضر رایجترین نوع فیلرهای مورد استفاده هستند. این ژل‌ها از جنس هیالورونیک اسید هستند و سازگار با بافت پوست انسان میباشند و بطور میانگین بین 9 تا 15 ماه ماندگاری دارند. این دسته از ژل‌ها را میتوان در تمامی مناطق صورت تزریق کرد و کمپانی‌های معتبر تولید کننده این دسته از ژل‌ها بر اساس سایز مولکول هیالورونیک اسید و نوع پیوندهای موجود در آنها متناسب با هر قسمت از صورت ژل خاصی را ارائه میدهند.
    نمونه‌های معتبر این دسته شامل ریوانس، ژوویدرم، بلترو، تئوسیال میباشند.

نحوه‌ی انجام کار

1-معمولا قبل از انجام کار از کرم بیحسی موضعی استفاده میشود که حدود نیم ساعت باید روی موضع مورد نظر باقی بماند. در مواردی مثل تزریق لب که ممکن است بیمار نتواند پروسه‌ی کار را تحمل کند از بلاک عصبی (بی حسی دندانپزشکی) استفاده میشود.

2-تزریق با استفاده از سوزن‌های مخصوص تزریق ژل یا در نواحی حساس مثل زیر چشم با استفاده از کانولا صورت میگیرد.

3-پس از انجام کار احتمال ایجاد کبودی یا ورم وجود دارد که به مرور برطرف میشود.

نکته‌ی مهم اینکه در صورت استفاده از ژل‌های استاندارد و دارای تاییدیه‌های لازم و استفاده از تکنیک‌های مناسب توسط پزشک برای تزریق معمولا عارضه‌ای ایجاد نخواهد شد.