هایفو تراپی روشی غیر تهاجمی برای جوان‌سازی پوست است که با اثر روی لایه‌ی عضلانی زیر جلدی باعث لیفت پوست صورت، گردن، غبغب، ناحیه چانه و اطراف آن و همینطور لیفت ناحیه ابروها می‌شود.

به تازگی برخی کمپانی‌ها این تکنولوژی را توسعه داده و روی قسمتهای مختلف بدن مثل دکلته و بازوها نیز علاوه بر ناحیه صورت و گردن می‌توان کار کرد.

در این روش امواج ماوراء صوت به پوست تابیده شده و براساس فرکانس و انرژی تنظیمی این امواج تا قسمت‌های عمقی پوست و در سطح بافت فاسیای عضلانی SMAS و درم میانی نفوذ می‌کند.

با تمرکز کانونی امواج ماوراء صوت در هایفو تراپی بر سطوح ذکر شده، یک آسیب حرارتی کنترل شده در الیاف بافت همبند پوست ایجاد می‌گردد که منجر به تحریک روند بهبودی و دوباره سازی remodeling الیاف کلاژن و درنهایت جوان‌سازی  و لیفت پوست می‌شود.

پس از انجام هایفوتراپی اثر آن چه زمانی ظاهر می‌شود؟

با توجه به عمق نفوذ و اثر بر لایه فاسیای عضلانی SMAS معمولا بلافاصله بعد از انجام هایفو، بهبود اولیه بخاطر انقباض و جمع شدگی این لایه ظاهر می‌شود و در طی سه الی شش ماه به علت روند دوباره سازی رشته‌های کلاژن پوست، اثر هایفو بارزتر و کاملتر می‌گردد.

در یک دوره درمان نیاز به چند جلسه هایفوتراپی می‌باشد؟

برخلاف بسیاری از روش‌های جوان‌سازی  دیگر معمولا انجام یک جلسه برای مدت حداقل یک تا دوسال کافی است و نیاز به تکرار مجدد در فاصله زمانی کوتاه ندارد.

مزیت روش هایفوتراپی نسبت به سایر روش‌های لیفتینگ صورت چیست؟

هایفو روشی کاملا موثر، ایمن، غیر تهاجمی و تایید شده حتی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در درمان افتادگی پوست است اما کاملا غیرتهاجمی است و کوچک‌ترین آسیبی به سطح پوست نمی‌زند.

برخلاف روش‌های جراحی و بیشتر انواع روش‌های جوان‌سازی  از جمله برخی از لیزرها بعد از انجام هایفو، شواهدی از برش، بخیه، کبودی، قرمزی، تورم، زخم و التهاب بر روی پوست دیده نمی‌شود و فرد به راحتی می‌تواند کارهای معمول روزمره‌ی خود را ادامه دهد و نیاز به استراحت نداشته و دوره نقاهت نیز ندارد.

دومین نکته این است که انجام تنها یک جلسه هایفو تراپی باعث بروز بهبودی به مدت یک تا سه سال می‌شود و نیاز به تکرار ماهانه چندین جلسه نیست.

ناگفته نماند، چون پوست بافتی زنده و پویا است، بعد از هر روش جوان‌سازی روند تغییرات سنی ادامه می‌یابد و عملا هیچ روشی حتی جراحی های لیفت نیز اثر دائمی ندارد اما اثر هایفو با یک جلسه درمان تا مدتی طولانی به ویژه در صورت رعایت اصول نگهداری پوست ادامه می‌یابد.

از نظر اقتصادی نیز در مقایسه با روش‌های جراحی انجام هایفوتراپی کم هزینه‌تر می‌باشد.

 

هایفوتراپی در چه افرادی مناسب است؟

بر اساس مطالعات انجام شده اثربخشی هایفو در موارد شلی و افتادگی های خفیف تا متوسط پوست اثربخشی قابل ملاحظه‌ای دارد ولی انجام آن در موارد شلی و افتادگی‌های شدید پوست در سنین بالاتر که کلاژنسازی به شدت افت کرده و پوست و عضلات تحلیل زیاد پیدا کرده‌اند شاید کمتر موثر باشد.

در موارد افتادگی‌های شدید پوست، براساس وضعیت عمومی مراجعه کننده مانند سن، بیماری‌های زمینه‌ای و ترجیح فرد مراجعه کننده باید در مورد انجام لیفت جراحی، لیزر اندولیفت یا هایفو و سایر روش‌های جوان‌سازی و لیفت تصمیم گرفت و معمولا ترکیبی از درمان‌ها برای حصول بهتر نتیجه بکار می‌رود.