همه چیز در مورد میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ بر خلاف اسم غلط ‌اندازی که به خاطر وجود کلمه نیدل به معنای سوزن دارد، یک روش کم‌تهاجمی برای درمان پوست محسوب می‌شود. این روش با ضخیم و سفت کردن پوست، صورتی شاداب و درخشان برای شما به ارمغان می‌آورد. ایده فرو کردن سوزن در پوست، در ابتدا ترسناک به نظر می‌رسد.

اما اگر تصویر قبل و بعد کسانی که تحت این درمان قرار گرفته‌اند را مشاهده کنید، هیچ تردیدی برای انجامش نخواهید داشت.

در اصل این فرآیند برای برطرف کردن علائم افزایش سن به کار گرفته می‌شود. اما عارضه‌های پوستی فراوانی وجود دارد، که از طریق این روش بهبود پیدا می‌کنند. این روش از درمان با لیزر ارزان‌تر بوده و حداقل میزان تهاجم را دارد. 

ما در اینجا یک شناخت جامع از  این فرآیند جوان‌سازی به شما می‌دهیم، تا با آگاهی کامل نسبت به انجام آن اقدام کنید.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ چیست؟

این یک فرآیند و درمان القایی کلاژن است، که به منظور جوان‌سازی پوست طراحی شده‌است. در این درمان از سوزن برای ایجاد حفره‌های کوچک در لایه سطحی پوست استفاده می‌شود‌. این کار باعث ایجاد کلاژن و الاستین تازه در بدن می‌شود. 

ابزاری که در این درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای تعدادی سوزن است. این سوزن‌ها طولهای متفاوتی داشته و از نیم تا دو نیم میلی‌متر قابل تنظیم است. کوتاهترین سوزن موجود در این ابزار به لایه سطحی پوست نفوذ می‌کند. 

 

 

مکانیسم

پوست شما خاصیتی دارد که زخم کوچک یا بزرگ را با مکانیسم مشابهی درمان می‌کند. زمانیکه سوزن‌ها بر سطح پوست شما فرو می‌روند، جراحت کوچکی در بافت پوست به وجود می‌آید. این جراحت باعث می‌شود که فیبروبلاست‌ها به سوی ناحیه سوراخ‌ شده توسط سوزن حرکت کند. این فرآیند به تولید کلاژن  توسط پوست ختم می‌شود. در واقع بدن فکر می‌کند که پوست خراش برداشته‌است، در حالی که سوزن‌ها مشغول سفت و متراکم کردن بافت پوست هستند. این فرآیند همچنین کارایی منافذ پوست را بهبود می‌بخشد.

 

کاربرد

از آنجا که این فرآیند از گرما استفاده نمی‌کند و سازوکاری مکانیکی دارد، برای درمان انواع پوست قابل استفاده است. البته در پوست‌های روشن، این روش بهتر جواب می‌دهد. نتیجه استفاده از این روش، پوستی صاف و یکدست است. متداول‌ترین کاربردهای این روش عبارتند از:

 • ترمیم جای زخم و خراش
 • محو کردن جای جوش
 • برطرف کردن چین و چروک‌ها و منافذ غیر طبیعی پوست
 • درمان آکنه پوستی
 • روشن سازی پوست
 • برطرف کردن لکه‌های پوستی
 • برطرف کردن علائم آفتاب‌سوختگی و بهبود آن
 • برطرف کردن علائم پیری در پوست
 • محو ترک‌های پوستی ناشی از بارداری یا کاهش و افزایش ناگهانی وزن

 

آیا میکرونیدلینگ برای بدن نیز کارایی دارد؟ 

بله این فرآیند فقط مختص صورت نیست. این روش را می‌توان در هر ناحیه‌ای که پوست بدن که به افزایش کلاژن نیاز دارد، مانند ساق پا، سینه و باسن، انجام داد.

 

قبل از جلسات چه اقداماتی لازم است؟

قبل از شروع جلسه اصلی باید یک جلسه مشاوره با درمانگر خود داشته‌باشید. در این جلسه شما ملزم به ارائه اطلاعات کافی در مورد داروهای مصرفی و همچنین هدفی که از انجام این فرآیند دنبال می‌کنید، هستید. علاوه بر این:

 • چند روز قبل از جلسه به مقدار کافی آب بنوشید؛
 • در معرض آفتاب قرار نگیرید؛
 • از چند ساعت قبل از جلسه از مواد آرایشی استفاده نکنید؛

در جلسات درمان میکرونیدلینگ چه اتفاقی می‌افتد؟

 این درمان با پاکسازی صورت و سپس استفاده از کرم بی‌حس‌کننده موضعی آغاز می‌شود. ده تا بیست دقیقه بعد، درمانگر نوعی سرم را برای اثرگذاری بیشتر اعمال می‌کند.

سپس ابزاری که مجهز به تعدادی سوزن  است، بر روی پوست به حرکت درآمده و بالا و پایین می‌شود. این فرآیند در سطوح مختلف انجام  می‌شود. پس از آن درمانگر از سرم دیگری برای ترمیم جای سوزن‌ها استفاده می‌کند. کل مدت زمان یک جلسه میکرونیدلینگ حدود نیم ساعت است.

پس از اتمام جلسه، پوست شما سریع برای جوان سازی و ایجاد بافت جدید دست به کار می‌شود. از نظر تئوری، باید طی دو هفته نتایج محسوسی در پوست شما مشاهده شود. 

عوارض

اگر فکر می‌کنید که سوزن‌های فرو رفته در پوستتان ممکن است باعث ایجاد عارضه یا جراحتی بشود، یا احساس درد و سوزش را برای شما به دنبال داشته‌باشد، لازم نیست نگران باشید.

کرم بی‌حس‌کننده‌ای که درمانگر پیش از اعمال سوزن‌ها بر روی پوست شما ماساژ می‌دهد، از بروز هر گونه درد و سوزش جلوگیری می‌کند. تنها عارضه‌ای که این فرایند دارد صورتی شدن رنگ پوست است. در حادترین مورد ممکن است چند دانه قرمز بر روی پوستتان ظاهر شود. در ضمن تمام این عوارض ظرف چند روز کاملاً از بین می‌روند.

 

احتیاط

اگر دچار اگزما، پسوریازیس، روزاسه یا پوست بسیار حساس هستید، نباید از این فرآیند استفاده کنید. همچنین در صورتیکه از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنید، بکارگیری این روش به شما توصیه نمی‌شود. همچنین برای افراد باردار، کسانی که به تازگی پرتو درمانی کرده‌اند و همچنین افرادی که سابقه اسکارهای پوستی دارند، استفاده از این فرآیند مجاز نیست.

 

 این فرآیند را هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

پاسخ این سؤال بستگی به شدت عارضه پوستی شما دارد. شما می‌توانید در این زمینه با یک درمانگر پوست مشورت کنید. اما چنانچه پوستتان مشکل خاصی نداشته و تنها می‌خواهید از آن مراقبت کنید، می‌توانید هر ۶ تا ۱۲ ماه یکبار از درمان با میکرونیدلینگ استفاده کنید.

 

مراقبت‌های بعد از جلسات

از آنجاییکه این فرآیند پوست شما را کمی قرمز و ملتهب می‌کند، بهتر است تا دو هفته بعد از جلسه درمان از یک ضدآفتاب ملایم و بدون مواد شیمیایی استفاده کنید.