هرآنچه که باید درباره سابسیژن بدانید!

آیا قبلاً در مورد سابسیژن به عنوان روش درمان جای زخم‌ و آکنه چیزی شنیده‌اید؟ این یک فرآیند درمانی نیمه تهاجمی است، که می‌تواند به سرعت اسکارهای ناشی از آکنه را به بهبود دهد. اگر از وجود فرورفتگی‌های ناشی از جوش‌ها در پوست خود احساس ناراحتی می‌کنید و تلاش‌هایتان برای بهبود آنها بی‌فایده بوده‌است، این فرآیند درمانی شما را به هدفتان می‌رساند.

 

سازوکار سابسیژن

در این روش سوزن یا کانولا یا فیبر لیزر از طریق سوراخ کردن سطح به زیر پوست نفوذ کرده و با قرار گرفتن در زیر زخم و جای جوش بریدگی‌های کوچکی ایجاد می‌کند.

این بریدگی‌ها رشته‌های فیبروتیکی که قبلاً جای زخم به بافت زیر آن چسبیده بودند را، از هم جدا می‌کنند. به این ترتیب بافتی که به داخل کشیده شده و بر روی پوست فرورفتگی ایجاد کرده‌بود، به جای اصلی خود برگشته و پوست را صاف می‌کند. با استفاده از این عمل، پوست می‌تواند زخم‌ها و چین و چروک‌ها را برطرف کرده و پاسخ طبیعی بدن به ترمیم زخم را تحریک کند.

سابسیژن

انواع سابسیژن

 

انواع سابسیژن بر اساس سوزنی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، متفاوت است:

  • نوکور؛ نوکور یکی از اولین روشهایی است که برای این فرآیند طراحی شده‌است. در مواردی که جای زخم بسیار سفت و فیبروتیک است و یک وسیله بسیار تیز برای عبور از آن لازم است، سوزن نوکور استفاده می‌شود. در استفاده از این سوزن هر ناحیه‌ای که دارای فرورفتگی و ضایعه پوستی باشد، به صورت مجزا سوراخ شده و تحت درمان قرار می‌گیرد.

نوکور یک تیغه تیز و کوچک روی یک سوزن کوتاه دارد. بنابراین چندین نقطه مختلف باید از طریق این سوزن سوراخ شود. تیغه نیز بسیار تیز است، پس سطح کبودی و سایر عوارض جانبی در این روش به طور قابل توجهی بالاتر از روش‌های دیگر است. 

 

  • کانولا؛ این فرآیند در درمان عارضه‌های پوستی که منطقه کوچکی را در برگرفته مناسب است. بر خلاف سوزن نوکور، کانولا تنها در یک قسمت از پوست فرورفته و تمام فرورفتگی‌های پوست را از همانجا درمان می‌کند. در این فرآیند ابتدا بی حسی موضعی انجام می‌شود تا ناحیه بی‌حس شود. سپس سوراخ کوچکی با سوزن در پوست ایجاد می شود. کانولا از طریق سوراخ دقیقاً به زیر پوست منتقل می‌شود. 

از کانولا برای جدا کردن نوارهای بافت اسکار که زخم را به سمت درون می‌کشد، استفاده می‌شود.کانولا در ابعاد و اندازه‌های مختلفی وجود دارد که پزشک متخصص بر اساس شرایط و نوع و شدت عارضه پوستی شما یک مورد را انتخاب می‌کند.

اندولیفت؛ سابسیژن با لیزر جدیدترین متد برای درمان اسکارهای فرورفته ناشی از آکنه است. در این روش فیبر لیزر به عمق پوست هدایت شده و با کمک انرژی لیزر بافتهای چسبنده و فیبروتیک به راحتی جدا شده و سابسیژن انجام می پذیرد. 

در مقایسه با روشهای سنتی، انجام سابسیژن با لیزر اندولیفت علاوه بر اینکه بسیار کارآمدتر بوده و نتایج چشمگیرتری دارد، دوره نقاهت بسیار کوتاهی داشته و پس از انجام کار مراقبت خاصی نیاز نیست.

سابسیژن

کاربرد

    • برطرف کردن جای جوش و زخم؛ آکنه می‌تواند مدت‌‌ها پس از برطرف شدن، اثر خود را بر روی پوست بر جای بگذارد. دلیل این امر این است که  جوش و آکنه باعث ایجاد زخم در بافت پوست شده فرورفتگی‌های ناخوشایندی بر سطح آن ایجاد می‌کند. این عارضه به شدت زیبایی چهره شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این جایی است که تکنیکی مثل سابسیژن به کار می‌آید.
    • تحریک پوست به تولید کلاژن؛ وقتی رشته‌های فیبروتیک در طی این فرآیند شکسته می‌شوند، روند طبیعی بهبودی بدن شروع شده و در نتیجه تولید کلاژن در ناحیه مورد نظر افزایش می‌یابد.
    • بهبود ظاهر پوست؛ کلاژن یک پروتئین طبیعی است که برای ترمیم پوست لازم است. همچنین باعث می‌شود که بافت سالم صورت حفظ شود. این امر بهبودی رنگ و ویژگی‌های ظاهری پوست را به همراه دارد.
  • درمان جای اسکار،آبله‌مرغان و خطوط ناشی از جراحی؛ هر عارضه‌ای که بر روی پوست ایجاد می‌شود، اثراتی از خود باقی می‌گذارد. یکی از روش‌های مؤثر در از بین بردن این آثار و برگرداندن پوست به شکل ظاهری اولیه، استفاده از فرآیند Subcision است.

 

اثربخشی

بیماران پس از اولین جلسه درمان سابسیژن تغییرات مثبتی در پوست خود احساس می‌کنند. در صورتی که سابسیژن با لیزر اندولیفت انجام‌گرفته باشد معمولا این کار در یک جلسه صورت میگیرد اما در بعضی موارد که ضایعت عمیق تر هستند ممکن است به جلسات دوم و سوم نیز نیاز باشد.

در سابسیژن به روشهای قدیمی تر تعداد جلسات بسته به عمق و وسعت ضایعات ممکن است بسیار بیشتر باشد

همچنین به منظور اثربخشی بیشتر می‌توان این فرآیند را با تکنیک‌های دیگری مانند میکرونیدلینگ و لیزر ترکیب کرده و نتایج فوق‌العاده‌ای به دست آورد.

 

مزایا

برای بهبود اسکار آکنه سابسیژن معمولا اولین و موثرترین قدم قبل از انجام سایر اقدامات درمانی است.

سابسیژن با لیزر اندولیفت دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد و با درد و کبودی همراه نیست اما در روشهای قدیمی تر دوره نقاهت طولانی تر و درد و کبودی و تورم به مراتب بیشتر خواهد بود.

 

آیا سابسیژن یک فرآیند دردناک است؟

قبل از شروع فرآیند از بی‌حسی موضعی برای بیمار استفاده می‌شود. بنابراین لازم نیست کوچکترین نگرانی در مورد احساس درد در هنگام انجام این فرآیند داشته‌باشد.

 

عوارض

مانند هر روش دیگری سابسیژن نیز میتواند با عوارضی همراه باشد که البته این عوارض رایج نیستند احتمال بروز این عوارض شامل کبودی،تورم،هماتوم،بی حسی موقت در نواحی درمان شده با تمام انواع روشهای سابسیژن وجود دارد اما در سابسیژن با لیزر اندولیفت این عوارض ناچیز است و معمولا بوجود نمی آید.

همچنین بی‌حسی موقت در ناحیه درمان شده معمول است و می‌تواند ۲ تا ۴ ماه طول بکشد. گاهی اوقات ممکن است یک گره موقت در زیر پوست ایجاد شود، که تصور می‌شود گره‌های کلاژن هستند و معمولاً خود به خود یا با ماساژ برطرف می‌شوند.

 

سابسیژن چند بار باید تکرار شود؟

این فرآیند در بیشتر مواقع فقط یک بار انجام می‌شود، اما گاهی اوقات می‌توان آن را تکرار کرد. در موارد حاد ممکن است هر ناحیه از صورت که دارای عارضه است، یک یا دو بار تحت درمان قرار بگیرد.

 

هزینه

هزینه این عمل زیبایی و جوانسازی پوست به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از آنها شدت عارضه است. همچنین مدت زمان جلسات در تعیین هزینه آن مؤثر است. برای اینکه قیمت دقیق این فرآیند را بدانید، می‌توانید با مشاوران ما در گروه پزشکی ترمه تماس بگیرید. کارشناسان ما با توجه به اطلاعاتی که شما در اختیارشان قرار می‌دهید، هزینه و دیگر نکاتی که لازم است بدانید را برایتان روشن می‌کنند.

سابسیژن