سابسیژن چیست؟

سابسیژن یک روش نیمه تهاجمی و بسیار موثراست که برای رفع اسکارهای فرورفته ناشی از آکنه (جوش)، تصادف، جراحی و سوختگی بکار میرود و سبب رفع چسبندگیها وفیبروز موجود در پوست میشود.

بدنبال بروز آکنه‌های شدید، التهابی و کیستیک ممکن است چسبندگی در بافت ایجاد شود که این چسبندگی به دلیل وجود باندهای فیبروزه هستند که پوست را به لایه‌ی چربی زیر جلدی متصل کرده و سبب فرورفتگی و تو کشیدن پوست می‌شوند.

یکی از موثرترین درمان‌های رفع جای جوش، سابسیژن است.

درواقع تا زمانی که این باندل‌های فیبروزه آزاد نشوند، سایر درمان‌ها از جمله لیزر CO2 فرکشنال، اربیوم فرکشنال، آر اف فرکشنال، تیکسل، مزونیدلینگ و… نمی‌توانند در بهبودی ظاهر پوست اثر خیلی زیادی داشته باشند.

انواع سابسیژن

A) سابسیژن‌های قدیمی:

  • سابسیژن با استفاده از سوزن نوکور: این سوزن مثل یک تیغ برنده است که با ورود به پوست و حرکت دادن آن در جهات مختلف، باندهای فیبروزه را پاره می‌کند. این روش درد و کبودی نسبتا زیادی دارد و بدلیل برنده بودن سوزن، ریسک آسیب به عروق و اعصاب و بافت نرم وجود دارد.
  • سابسیژن با استفاده از کانولا: کانولانوک تیز نیست، پس امکان ورود به عمق پوست بیشتر است و با اطمینان بیشتر و عدم ترس از آسیب به عروق و اعصاب، می‌توان این کار را انجام داد. اما نیاز به نیروی فیزیکی و فشار بیشتری برای انجام کار هست.

در هر دو روش قدیمی سابسیژن، معمولا از تزریق محلول تامیسنت (ترکیب لیدوکائین و اپی نفرین)، برای کاهش درد و خونریزی و کبودی، قبل از انجام کار استفاده می‌شود.

پس از انجام سابسیژن با این روش‌ها، کبودی و ورم زیادی ایجاد می‌شود که برای بهبودی کامل بین ده الی چهارده روز زمان نیاز دارد.

B) سابسیژن با لیزر اندولیفت:

آخرین تکنولوژی حال حاضر دنیا برای رفع اسکار آکنه واسکارهای ناشی از جراحی و سوختگی می‌باشد. در این روش، لیزر دایود از طریق یک فیبر وارد پوست شده در جهات مختلف حرکت کرده و به راحتی باندهای فیبروزه را جدا می‌کند. قبل از انجام کار از کرم بی‌حسی استفاده می‌شود. انجام سابسیژن با لیزر اندولیفت هم برای پزشک هم بیمار رضایت بیشتری ایجاد می‌کند زیرا در مقایسه با روش‌های سابسیژن قدیمی، عوارضی مانند؛ درد، کبودی و ورم‌های زیاد را نخواهد داشت بدلیل اثر کلاژن سازی لیزر دایود، نسبت به روش‌های قدیمی نتیجه بسیار بهتر و چشمگیرتر خواهد بود. مراقبت خاصی پس از انجام کار لازم نیست و نتیجه قطعی درمان بین 3 الی 6 ماه بعد مشخص می‌شود. (مرکز ما برای رفع اسکار آکنه از این روش نوین استفاده می‌کند.)

در مواردی که آکنه‌های التهابی و کیستیک شدید در سطح پوست وجود دارد برای کار با دستگاه‌های مختلف و همچنین انجام سابسیژن با روش‌های قدیمی محدودیت‌هایی ایجاد می‌شود و باید حتما تا زمان فروکش کردن جوش‌ها درمان را به تعویق انداخت چون می‌توانند سبب تحریک جوش‌ها و افزایش تعداد آنها شوند اما در مورد سابسیژن با لیزر اندولیفت نیازی به این کار نیست و همزمان با شروع درمان‌های خوراکی آکنه می‌توان کار سابسیژن را شروع کرد.

تعداد جلسات انجام کار بسته به نوع اسکار و عمق آن، میزان کلاژن سازی بافت، سن بیمار و… متغیر است و معمولا بین دو الی سه جلسه درمان لازم است، ولی نتیجه انجام سابسیژن با لیزر اندولیفت حتی پس از یک جلسه نیز بسیار چشمگیر و قابل توجه بوده و رضایت بالایی برای بیمار ایجاد می‌کند.

لازم به ذکر است که برای درمان اسکار آکنه معمولا باید از درمان‌های ترکیبی با صلاحدید پزشک استفاده کرد، تا بهترین نتیجه حاصل شود.