واژینال تایتنینگ

واژینال تایتنینگ

آنچه می خوانید...

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

واژینال تایتنینگ چیست؟

واژینال تایتنینگ همانند لابیاپلاستی از جمله اقداماتی است که در راستای جوان‌سازی دستگاه تناسلی زنان و بطور مشخص جهت رفع شل شدگی ناحیه‌ی واژن مورد استفاده قرار گرفته و به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد.

در طول زندگی زنان بعضی عوامل منجر به تغییر انعطاف پذیری و شل شدگی دیواره‌ی واژن، آسیب عضلات کف لگن، تغییرات در ساختار بافت همبند دیواره و میزان ترشحات لوبریکانت مخاط واژن می‌گردد که در نهایت می‌تواند تغییرات در عملکرد سیستم ادراری_ تناسلی زنان را منجر شود.

این عوامل شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. افزایش سن و تغییرات هورمونی مرتبط با سن و یائسگی
 2. بارداری
 3. زایمان (بخصوص زایمان طبیعی یا NVD)
 4. تغییرات وزن
 5. رادیوتراپی جهت درمان بدخیمی‌ها (عمدتا منجر به خشکی واژن می‌شود.)

واژینال تایتنینگ

کاربردها ی واژینال تایتنینگ (تنگ گردن واژن)چیست؟

 1. اختلالات ادراری و افتادگی مثانه
 2. شلی واژن
 3. خشکی واژن
 4. درد در حین رابطه جنسی

علائم شل شدگی دیواره واژن شامل

 1. کاهش رضایت جنسی و کاهش دستیابی به ارگاسم و لذت جنسی
 2. اختلال در خود انگاره مثبت که منجر به اختلال در عملکرد جنسی زنان می‌گردد.
 3. اشکال در عملکرد دستگاه ادراری و بی‌اختیاری استرسی ادرار
 4. خشکی واژن
 5. درد حین نزدیکی (دیسپارونی)
 6. احساس خروج هوا از ناحیه واژن

این شکایت‌ها با وجود اینکه تاثیر بسزایی بر کیفیت زندگی بانوان می‌گذارند، اغلب توسط فرد مطرح نشده و تشخیص داده نمی‌شود.

در حال حاضر درمان‌های مختلفی جهت شل شدگی دیواره واژن، آسیب‌های کف لگن و شرایط ذکر شده وجود دارند.

درمان‌های واژینال تایتنینگ می‌توانند شامل تکنینک‌های تهاجمی از جمله جراحی‌های سنگین و پیچیده کف لگن تا درمان‌های دارویی موضعی مثل انواع ژل‌ها و هورمون‌های واژینال بر حسب مورد باشد.در حال حاضر هم به دلایل COSMETIC و هم درمانی تمایل به بهبود و حفظ الاستیسیتی و هیدراتاسیون و لوبریکاسیون بهتر مخاط و دیواره‌ی واژن  بین خانم‌ها وجود دارد که از طرق واژینال تایتنینگ امکانپذیر است.

واژینال تایتنینگ

یکی از روش‌های درمان غیرتهاجمی که دهه‌های اخیر جهت جوانسازی واژن و واژینال تایتنینگ درحال گسترش می‌باشد متدهای مبتنی بر انرژی (Energy Based Devices) می‌باشد که عمدتا شامل کاربرد انرژی لیزر و آر اف (رادیو فرکوئنسی) است.

در واژینال تایتنینگ با استفاده از لیزر و یا آر اف از امواج جهت افزایش دما در بافت زیر مخاطی تا حدود (42-40) درجه استفاده می‌شود. این انرژی به واسکولاریزاسیون (ساخت عروق جدید) و بهبود خونرسانی، ساخت کلاژن، افزایش انقباض و سفتی رشته‌های کلاژن، گسترش و نفوذ فاکتورهای رشدی (Growth Factor Infiltration) کمک می‌کند که در نهایت منجر به بهبود عملکرد و شرایط بافت‌های مخاطی و زیر مخاطی شده با کاهش شل شدگی (Laxity) دیواره‌ی واژن و بهبود ترشحات همراه است.

واژینال تایتنینگ

استفاده از لیزر در درمان بی‌اختیاری استرسی ادرار

مطالعات اولیه نشان داده است که استفاده از لیزر یا انرژی آر اف می‌تواند به بهبود بی‌اختیاری استرسی خفیف تا متوسط ادراری کمک کند.

بی‌اختیاری استرسی به خروج غیر ارادی ادرار در حین افزایش فشار داخل شکم بر اثر سرفه، عطسه، فعالیت‌های فیزیکی اطلاق می‌گردد که به علت شل شدگی و آسیب بافت حمایتی لگن و عضلات کف لگن در حین بارداری، افزایش سن و یا زایمان می‌تواند باشد که واژینال تایتنینگ در بهبود این معضل بسیار موثر است.

مراقبت‌های بعد از تایتنینگ:

داروها را طبق تجویز پزشکتان و سر ساعت مصرف کنید. تا دو روز از دوش و وان دور باشید و تا بهبودی کامل به استخر، سونا و جکوزی نروید. تا دو ماه هیچ نوع فعالیت سنگین حتی ورزش‌های سنگین نداشته باشید. محل واژن را خشک نگه دارید، بهداشت آن را رعایت کنید و از کاپ و تامپون اجتناب کنید.

هزینه عمل تایتنینگ:

با توجه به این که از روش‌های مختلفی برای تایتنینگ استفاده می‌شود نمی‌توان هزینه ثابتی را برای آن در نظر گرفت. همچنین میزان تخصص پزشک و نوع واژن بیمار در تعیین این هزینه اثر گذار هستند. به منظور تعیین هزینه عمل تایتنینگ باید ابتدا معاینه شوید.

آیا واژینال تایتنینگ با لیزر به اندازه جراحی موثر است؟

در روند جراحی به منظور واژینال تایتنینگ سعی در نزدیک کردن عضلات، فاشیا و بافت‌های آسیب دیده کف لگن می‌شود.

امروزه تمایل بیشتر به استفاده از متدهای جدید مبتنی بر انرژی لیزر برای واژینال تایتنینگ بدلیل غیرتهاجمی بودن در خانم‌هایی که نگرانی از عوارض و خطرات جراحی، دوره‌ی نقاهت و بهبودی دارند دیده می‌شود.

همانطور که گفته شد در این روش‌ها از لیزر و آر اف در جوان‌سازی بافت همبند و مخاط واژن که از طریق بهبود خونرسانی و کلاژن سازی صورت می‌گیرد استفاده می‌شود.

بنابراین واژینال تایتنینگ با لیزر (Energy Based Device) در مقایسه با روشهای جراحی بدلیل عوارض و محدودیت‌های کمتر و نداشتن دوره نقاهت و همینطور عدم نیاز به مراقبت خاص محبوبیت بیشتری دارد.

مشورت و معاینه توسط متخصصین زنان قبل از واژینال تایتنینگ جهت ارزیابی اندیکاسیون‌ها، پاسخ به درمان و اثربخشی و همینطور بررسی بیماری‌های احتمالی همزمان در هر فرد متقاضی لازم می‌باشد.

واژینال تایتنینگ با لیزر بصورت سرپایی قابل انجام است. طول مدت واژینال تایتنینگ حدود ده دقیقه بوده و نیازی به بی‌حسی ندارد. مختصر احساس گرم شدگی در حین انجام واژینال تایتنینگ با لیزر توسط برخی بیماران گزارش شده که غالبا منجر به آزردگی و ناراحتی در بیمار نمی‌شود.

دوره درمان واژینال تایتنینگ با لیزر معمولا 3 تا 4 جلسه با فاصله ماهی یکبار می‌باشد.

استراحت بعد از واژینال تایتنینگ با لیزر لازم نبوده و بلافاصله فرد می‌تواند فعالیت‌های معمولی روزانه خود را از سرگیرد.

پس از طی دوره درمان اولیه جهت حفظ نتایج درمانی اغلب توصیه به تکرار واژینال تایتنینگ بعد از 12-6 ماه می‌شود.

لازم به ذکر است در این مرکز از دستگاه ایتالیایی لیزر لیدی لیفت برای وایتنینگ و واژینال تایتنینگ استفاده می‌شود. این دستگاه دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بوده و نسبت به سایر دستگاه‌های مشابه عمق نفوذ حداقل سه برابر و اثربخشی بیشتر دارد.

واژینال تایتنینگ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نکاتی که قبل از تایتنینگ باید به آن توجه کرد:

برای این که بیماران نتیجه بهتری از عمل خود بگیرند باید نکاتی را مد نظر داشته باشند. بهتر است درمان چند روز پس از دوران قاعدگی صورت بگیرد. لازم است قبل از عمل، ناحیه واژن کاملا شسته و ضد عفونی شود. از مصرف سیگار و مواد مخدر اجتناب شود. آزمایش‌هایی مثل تست بارداری، انعقاد خون، حساسیت‌های دارویی و بیماری‌های خاص نیز مهم هستند.

سوالات متداول:

ایا تایتنینگ موجب نازایی می شود؟

خیر:زیرا طول موج لیزر برای چنین کاربردهایی به گونه ای تنظیم میشود که اختلالی برای باروری خانم ها ایجاد نکند.

بهترین زمان برای تنگ کردن واژن (تایتنینگ) چه زمانی است؟

تمامی خانم ها در هر سنی در صورت نیاز و با صلاح دید پزشک میتوانند اقدام به تنگ کردن واژن خود نمایند به شرطی که باردار نباشند و یا قصد بارداری نداشته باشند هم چنین بهتر است بعد از اتمام دوره قاعدگی برای این کار اقدام کنند.

خدمات مرتبط:

لابیاپلاستی

لیدی لیفت

پاپ اسمیر

12 معاینه دوره ای  و غربالگری زنان که هر خانومی باید انجام دهد

9 قدم تا رسیدن به یک فرزند سالم

زگیل تناسلی

10 بیماری خوش خیم و بد خیم در زنان،روش تشخیص و درمان

واژینال وایتنینگ

کرایوتراپی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

گروه زیبایی ترمه

ارائه دهنده خدمات پوست، زیبایی و تناسب اندام، دندانپزشکی، زنان و زایمان

یک پاسخ

 1. اگر یدونه از این علائم رو هم داشته باشیم ینی این مشکل داریم و باید تاینینگ انجام بدیم؟ یا اینکه حتما باید پزشک ببینه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *