تزریق ژل بهتر است یا بوتاکس

تزریق ژل بهتر است یا بوتاکس؟

تزریق ژل بهتر است یا بوتاکس، سؤالی است که تقریباً توسط هر متقاضی فرآیندهای زیبایی پوست پرسیده می‌شود. برای پاسخ به این سؤال، ما از خود شما کمک می‌گیریم. با ما همراه باشید تا با آگاهی از عملکرد، مزایا و معایب هر کدام از این روش‌ها، خودتان بهترین پاسخ به سؤال بوتاکس بهتر است یا ژل را پیدا کنید.

بوتاکس چیست و چه تفاوتی با ژل دارد؟

وقتی سن شما بالا می‌رود، عضلات صورت و گردنتان منقبض می‌شود. پوست نیز که حالت الاستیسیته خود را تا حدودی از دست داده است، دچار چین و چروک می‌شود. حالا اگر این عضلات از حالت انقباض خارج شوند یا به عبارتی ریلکس شوند، چین و چروک‌ها نیز خود به خود برطرف می‌شود. این دقیقاً مکانیسم بوتاکس است.

در بوتاکس عضلات صورت بوسیله مقدار مشخصی از سم بوتولینوم، به صورت موقت از کار می‌افتد. این درست مانند فلج کردن عضلات صورت است. این فلج موقتی است و پس از اینکه پوست حالت بدون چین و چروک خود را به دست آورد، عضله نیز سلامت خود را به دست می‌آورد. به این ترتیب چین و چروک‌ها ظرف دو تا سه روز آینده  خود به خود ناپدید می‌شوند.

حالا تصور کنید بتوان چین و چروک‌های موجود در پوست صورت را که درست مانند فرورفتگی هستند، پر کرد. در این شرایط سطح یکسانی در تمام پوست صورت ایجاد شده و چروک‌ها محو می‌شوند. مکانیسم تزریق ژل دقیقاً بر همین اساس است.

تزریق فیلر عبارتی است که برای اشاره به تزریق انواع چربی یا پرکننده در صورت و بدن رواج دارد.

تزریق ژل بهتر است یا بوتاکس

البته تزریق ژل یا فیلر کاربردهای دیگری نیز دارد که یکی از آنها لیفت است. شما از طریق تزریق ژل می‌توانید گونه، فک و یا هر بخش دیگری از صورتتان که دچار شلی و افتادگی شده‌است را، لیفت کنید.

از آنجایی که تزریق ژل خاصیت پر کنندگی دارد، به عنوان حجم‌دهنده نیز می‌توان از آن استفاده کرد. به این ترتیب از انواع فیلرها در حجم دادن به لب، گونه، زاویه فک و بخش‌های دیگر بدن استفاده می‌شود.

حالا که تفاوت تزریق بوتاکس و تزریق ژل را از لحاظ سازوکار هرکدام متوجه شدید، بهتر است در مورد ماندگاری این دو تکنیک نیز صحبت کنیم. چرا که سؤال «ماندگاری بوتاکس بیشتر است یا تزریق ژل؟» نیز، از جمله پرسش‌های پر تکرار متقاضیان عمل‌های زیبایی است.

البته ماندگاری نتایج هر نوع فرآیند زیبایی به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما به طور معمول بوتاکس ۳ تا ۶ ماه و تزریق تزریق ژلهایی از جنس هیالورونیک اسید بین ۶ تا ۱۸ ماه ماندگاری دارد.

مزایا و معایب بوتاکس کدام است؟

بوتاکس معروف‌ترین فرآیند غیرتهاجمی و عمل زیبایی بدون نیاز به جراحی در جهان است. مزایا و معایبی در انجام این فرآیند وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

  •       مزایا

o    مورد تایید FDA  یا همان سازمان غذا و داروی آمریکا است؛ به این ترتیب می‌توان با خیال راحت از آن استفاده کرد.

o   در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می‌شود؛ در واقع کل پروسه مشاوره، آماده‌سازی و تزریق در این فرآیند، نیم ساعت طول می‌کشد.

o   علاوه بر زیبایی، کاربرد درمانی نیز دارد؛ کاهش درد، کاهش عرق کردن و بهبود عوارض میگرن از جمله کاربردهای درمانی آن است. همچنین کسانی که دندان‌های خود را در طول شب بر روی هم می‌سابند، با استفاده از این تکنیک تا حدود زیادی درمان می‌شوند.

o   یک فرآیند بدون درد است؛ چرا که این عمل از طریق تزریق سوزن‌هایی بسیار ریز و ظریف انجام می‌شود.

o   یک فرآیند امن محسوب می‌شود؛ سالیان زیادی است که از این تکنیک برای جوانسازی صورت و گردن میلیون‌ها نفر استفاده می‌شود. آمار نشان می‌دهد که معدود افرادی که از طریق این فرآیند دچار عارضه شده‌اند، از قبل دارای بیماری یا اختلال خاصی بوده‌اند.

o   نتایج آن فوری هستند؛ تنها دو تا هفت روز زمان نیاز است تا پوست خودتان را در آینه صاف و بدون هیچ چین و چروکی ببینید. البته برای دیدن صد در صد نتایج، باید دو هفته صبر کنید.

o   امکان منصرف شدن از آن وجود دارد؛ در حالت ایده‌آل این تزریق به صورت سالانه یا شش ماه یکبار باید تمدید شود. پس اگر از ادامه این کار منصرف شدید، کافی است که دیگر آن را تکرار نکنید. ظرف چند ماه اثرات آن بر پوستتان فروکش کرده، و ناحیه مورد نظر به حالت قبل برمی‌گردد.

تزریق ژل بهتر است یا بوتاکس

  •       معایب

o   بوتاکس دائمی نیست؛ ماندگاری بوتاکس سه تا شش ماه است. بنابراین اگر می‌خواهید صافی پوست خود را حفظ کنید، باید دو بار در سال آن را تکرار کنید.

o    در صورت مراجعه به مرکز نامعتبر، ممکن است نتیجه قابل قبولی به دست نیاید؛ گاهی شاهد مراجعه متقاضیان به مراکز نامعتبر هستیم. در این شرایط نه تنها صورت زیباتر نمی‌شود، بلکه فرم ناخوشایندی به خود می‌گیرد.

o   هزینه آن ممکن است در توان همه توسط همه نباشد؛ البته این هزینه در مقابل هزینه عمل‌های جراحی زیبایی بسیار ناچیز است. اما وقتی هر شش ماه یکبار نیاز به پرداخت هزینه باشد، روی هم رفته مبلغ قابل توجهی می‌شود.

o   در بعضی افراد اثرات جانبی دارد؛ گاهی قرمز شدن و حساسیت در محلی که این فرآیند انجام شده، اتفاق می‌افتد. اما در مواقع نادر عوارضی مانند تهوع، سردرد، گردن درد، از دست دادن تکلم، افتادگی پلک و رخ می‌دهد.

مزایا و معایب تزریق ژل کدام است؟

ژل یک فرآیند زیبایی غیر تهاجمی است که به خصوص برای رفع چین و چروک پیری بر روی پیشانی عالی عمل می‌کند. این فرآیند شامل تزریق موادی مانند هیالورونیک اسید در قسمت مورد نظر و صاف و لیفت کردن آن است. گاهی از این فرآیند برای حجم دادن نیز استفاده می‌شود. مزایای و معایب این فرآیند عبارتند از:

  •       مزایا

o   کاربرد آن گسترده است؛ بر روی بخش‌های مختلف صورت مانند گونه، پیشانی، بینی و چانه قابل تزریق است.

o   قابلیت ریمو کردن دارد؛ اگر احساس کردید که از انجام این کار پشیمانید و یا نتیجه مورد نظرتان را به دست نیاورده‌اید، به راحتی می‌توانید فیلر مورد نظر را تخلیه کنید.

o   عوارض جانبی آن ناچیز است؛ تنها در بعضی مراجعه کنندگان، عوارضی همچون؛ کبودی، تورم و خونریزی جزئی مشاهده می‌شود.

o   درد بسیار کمی احساس می‌کنید؛ تزریق ژل با استفاده از سوزن‌های ظریفی انجام می‌گیرد، که حداقل درد را به ناحیه مورد نظر اعمال می‌کنند.

o   نیاز به دوران نقاهت ندارد؛ این یک فرآیند کم تهاجمی و بدون نیاز به جراحی است. بنابراین پس از خروج از جلسه تزریق می‌توانید به امور روزانه خود مشغول شوید.

  •       معایب

o   دائمی نیست؛ نتایج این نوع تزریق دائمی نیست و نهایتاً ۶ تا ۱۸ ماه ماندگاری دارد. برای ماندگار شدن نتایج باید این تزریق را تکرار کرد.

o   ممکن است گران باشد؛ هزینه این فرآیند در مقابل جراحی‌های زیبایی بسیار کم است.اما به هر حال خیلی از افراد از عهده پرداخت این هزینه ناچیز نیز برنمی‌آیند.

o   ممکن است خطرناک باشد؛ این فقط در صورتی است که تزریق را، یک شخص آماتور انجام دهد. در این صورت به ندرت اتفاق می‌افتد که مراحعه‌کننده دچار توده زیر پوستی یا تزریق در رگ خونی شود. هر چند احتمال این اتفاق نزدیک به صفر است اما به هر حال صفر نیست.

تزریق ژل بهتر است یا بوتاکس

کدامیک بهتر است؟

ما همه اطلاعات ضروری در زمینه تفاوت‌های این دو تکنیک زیبایی را بیان کردیم. حالا نوبت شماست که تصمیم بگیرید. با توجه به مطالبات، دغدغه‌ها، شرایط جسمی، میزان و شدت عارضه پوستی و البته بودجه‌تان، تصمیم بگیرید که کدامیک از این دو روش را انتخاب می‌کنید. خوشحال می‌شویم که ما را نیز در جریان تصمیم تان قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط