هایفو تراپی

هایفو تراپی

هایفوتراپی، جوان‌کننده و لیفتینگ پوست بدون نیاز به جراحی

خوشبختانه فناوری جدیدی که در دستگاه هایفو یا به اصطلاح انگلیسی HIFU به کار گرفته می‌شود، به شما فرصت این را می‌دهد که ظاهری زیبا برای خود بسازید، بدون اینکه نیاز باشد فرآیندهای جراحی لیفتینگ و زیبایی پوست را از سر بگذرانید. با این فناوری شما می‌توانید عارضه‌های پوستی خود را برطرف کرده و علاوه بر لیفت صورت، با یک روش امن و مؤثر پوستتان را به طور طبیعی سفت و جوان کنید.

با استفاده از این تکنیک شما می‌توانید با چین و چروک، خطوط پیشانی، پف و سیاهی زیرچشم و همچنین نشانه‌های پیری پوست خداحافظی کرده و به یک پوست باطراوت، خوش رنگ و جوان سلام بگویید. البته شما این نتیجه را بدون نیاز به بیهوشی و تحمل درد و یا صرف هزینه‌های سنگین جراحی به دست می‌آورید.

هایفو تراپی

اعتبار و مجوزها

هایفو از سال‌ها پیش که توسط امریکایی‌ها طراحی و ساخته شد، برای درمان تومور به کار می‌رفت. اما در سال ۲۰۰۸ برای اولین بار از آن در فرآیندهای زیبایی استفاده شد. به این ترتیب در سال ۲۰۰۹ وزارت غذا و داروی امریکا یا همان Food and Drug Adminstration (FDA) اثرگذاری این دستگاه را به عنوان لیفت پیشانی، ابرو و به طور کلی صورت تأیید کرد. همچنین در سال ۲۰۱۴ همین سازمان تأیید کرد که خط و خطوط گردن نیز از طریق این دستگاه قابل رفع و درمان هستند. پس از آن کلینیک‌های سراسر جهان شروع به بکارگیری این روش کرده و همگی امن و مؤثر بودن آن را در لیفتینگ صورت و رفع چین و چروک تأیید کردند.

نتایج همگی تحقیقاتی که بر روی تأثیر این تکنیک انجام گرفته‌، امیدوارکننده بوده‌است. برای مثال یک تحقیق که در این زمینه و در سال 2017 بر روی سی و دو شخص کره‌ای انجام گرفت نشان داد که، HIFU پس از 12 هفته به طور قابل توجهی قابلیت ارتجاعی پوست گونه‌ها، شکم و ران‌ها را بهبود می‌بخشد. همچنین در یک مطالعه بزرگتر بر روی نود و سه نفر انجام گرفت، مشخص شد که شصت و شش درصد از کسانی که تحت درمان با HIFU قرار گرفتند پس از نود روز بهبود قابل توجهی در ظاهر صورت و گردن خود مشاهده کرده‌اند.

سازمان FDA بعدها جوان‌سازی صورت، لیفتینگ، سفت‌کننده و کانتورینگ بدن را نیز به کاربردهای دستگاه هایفو اضافه کرده و کارکرد این تکنیک را در فرآیندهای نام برده مورد تأیید قرار داد.

کسانی که برای اولین بار از این روش برای زیبا و جوان شدن پوستشان و بر طرف کردن عارضه‌ها استفاده می‌کردند، چند ماه پس از درمان نتایج قابل توجهی به دست می‌آوردند، بدون اینکه حتی نیاز باشد که تیغ جراحی را تجربه کنند. به این ترتیب روز به روز به تعداد کسانی که خواستار استفاده از تکنیک HIFU یا همان High-Intensity Focused Ultrasound Treatment بودند، اضافه می‌شد.

هایفو تراپی

سازوکار هایفوتراپی

در این روش از وسیله‌ای به نام ULFIT استفاده می‌شود که ماهیت و کارکردی مانند دستگاه‌های سونوگرافی دارد. طراحی و تولید دستگاه ULFIT  یکی از پیشرفت‌های قابل توجه در زمینه لیفت صورت و عمل سفت شدن پوست بدون جراحی محسوب می‌شود. سیستمی که در این دستگاه تعبیه شده‌است، امواج فراصوت یا اولتراسوند متمرکز با شدت بالا را برای لیفتینگ پوست و صورت به کار می‌گیرد.

HIFU از انرژی اولتراسوند متمرکز برای هدف قرار دادن لایه‌های زیرین پوستی استفاده می‌کند. انرژی که توسط این دستگاه تولید می‌شود، بافت پوستی را به سرعت گرم می‌کند. هنگامی که سلول‌های منطقه مورد نظر به دمای مشخصی رسیدند، نوعی از آسیب سلولی را تجربه می‌کنند. این فرآیند، سلول‌ها را به تولید کلاژن بیشتر تحریک می‌کند. و همانطور که می‌دانید کلاژن همان پروتئینی است که ساختار پوست را تشکیل می‌دهد.

از آنجاییکه پرتوهای فراصوت با فرکانس بالا بر روی یک نقطه مشخص و در زیر لایه سطحی پوست متمرکز می‌شوند، خوشبختانه هیچ آسیبی به لایه‌های بالایی و یا نقاط مجاور ناحیه مورد نظر نمی‌رسد.

فناوری فراصوت و تأثیری که بر سلول‌ها می‌گذارد، حالت ارتجاعی پوست را بهبود بخشیده، کلاژن‌سازی را در پوست به طور کاملاً طبیعی تحریک کرده و همچنین جریان گردش خون را به نفع جوان‌سازی پوست تحریک می‌کند. به عبارتی این سیستم اثرات گذر زمان و جاذبه را بر پوست، خنثی می‌کند.

کاربرد

هایفوتراپی در هر بخشی از بدن که عارضه‌ای پوست آن را درگیر کرده است و یا نیاز به جوان‌سازی دارد، به کار می‌آید. به این ترتیب می‌توان در ترمیم و زیباسازی بخهایفو تراپیش‌های زیر از این وسیله استفاده کرد:

 • پیشانی
 • چشم‌ها
 • گونه‌ها
 • خط فک
 • غبغب
 • گردن

این روش با بازدهی بالا شلی پوست را در هر یک از بخش‌های بالا درمان کرده و بهبود میبخشد.

مزایا

طبق اعلام انجمن جراحی پلاستیک زیبایی آمریکا، هایفو و دیگر روش‌های بدون جراحی برای لیفت صورت در طی چند سال گذشته محبوبیت چشمگیری به دست آورده‌اند. استفاده از این تکنیک‌ها بین سال‌های 2012 و 2017 به میزان 64.8 درصد افزایش یافته است.

این موضوع دلیلی ندارد مگر مزیت‌های بیشماری که روش‌هایی مانند درمان با هایفو نسبت به جراحی یا دیگر متدها دارد. به این ترتیب مزیت‌هایی که در درمان با HIFU به اثبات رسیده‌است عبارتند از:

 • کاهش چین و چروک پوست
 • درمان افتادگی پوست در ناحیه صورت گردن
 • لیفت گونه‌ها، ابروها و پلک‌ها
 • ترمیم خط فک
 • جوان‌سازی بخش بالایی سینه
 • صاف و یکدست کردن پوست
 • برطرف کردن نشانه‌های پیری
 • برطرف کردن ترک‌های پوستی

هایفوتراپی در چه افرادی مناسب است؟

بر اساس مطالعات انجام شده اثربخشی هایفو در موارد شلی و افتادگی های خفیف تا متوسط پوست اثربخشی قابل ملاحظه‌ای دارد ولی انجام آن در موارد شلی و افتادگی‌های شدید پوست در سنین بالاتر که کلاژنسازی به شدت افت کرده و پوست و عضلات تحلیل زیاد پیدا کرده‌اند شاید کمتر موثر باشد.

در موارد افتادگی‌های شدید پوست، براساس وضعیت عمومی مراجعه کننده مانند سن، بیماری‌های زمینه‌ای و ترجیح فرد مراجعه کننده باید در مورد انجام لیفت جراحی، لیزر اندولیفت یا هایفو و سایر روش‌های جوان‌سازی و لیفت تصمیم گرفت و معمولا ترکیبی از درمان‌ها برای حصول بهتر نتیجه بکار می‌رود.

مقایسه هایفوتراپی و جراحی لیفت صورت

باوجود اینکه HIFU نسبت به لیفت صورت خطرات و هزینه‌های کمتری دارد، نتایج این فرآیند ممکن است ماندگاری کمتری نسبت به جراحی داشته‌باشد. در واقع این نوع درمان را باید هر چند وقت یکبار تکرار کرد. در ادامه این درمان را با عمل جراحی لیفتینگ از جنبه‌های مختلف مقایسه می‌کنیم:

 • میزان تهاجمی بودن: هایفو یک تکنیک غیر تهاجمی بوده و عمل جراحی لیفتینگ صورت کاملاً تهاجمی است.
 • دوران نقاهت: این تکنیک نیاز به دوران نقاهت نداشته ولی جراحی زیبایی بین دو تا چهار هفته نقاهت دارد.
 • عوارض: عوارض اعمال این دستگاه بر روی پوست قرمزی و تورم خفیف است در حالیکه عوارض جراحی شامل؛ عوارض بیهوشی، خون‌ریزی، عفونت، لخته شدن خون، درد، زخم و ریزش مو در محل برش می‌شود.
 • ماندگاری نتایج؛ بر طبق تحقیقات و بررسی‌هایی که در این زمینه انجام گرفته، جوان‌سازی و لیفتینگ هایفو حداقل تا یک سال دوام دارد و در بیشتر موارد پس از یک سال نیاز به تکرار فرآیند است. و اما عمل جراحی لیفتینگ و زیباسازی به طور معمول حداقل تا شش سال دوام دارد.

 

قبل از جلسات چه اقداماتی لازم است؟

تنها کاری که لازم است شما قبل از حضور در جلسات انجام دهید، پاک کردن پوست صورتتان از مواد آرایشی است. 

 

در جلسات HIFU چه می‌گذرد؟

اقداماتی که توسط درمانگر در این جلسه انجام می‌گیرند، شامل مراحل زیر است:

 1. ابتدا یک پزشک یا تکنسین ناحیه مورد نظر را تمیز می‌کند.
 2. قبل از شروع کار یک کرم بی‌حسی موضعی بر روی ناحیه اعمال می‌شود.
 3. پزشک یا تکنسین ژل فراصوت را بر روی پوست ناحیه می‌مالد.
 4. دستگاه HIFU در برابر پوست قرار می‌گیرد.
 5. تکنسین دستگاه را بر روی تنظیمات مناسب نوع پوست و عارضه پوستی شما تنظیم می‌کند.
 6. انرژی اولتراسوند با پالس کوتاه به مدت تقریبی 30 تا 90 دقیقه به ناحیه مورد نظر منتقل می‌شود.
 7. دستگاه برداشته شده و درمان به اتمام می‌رسد.
 8. در صورت نیاز به تکرار درمان، نوبت جلسه بعدی برای شما تعیین می‌شود.

 

عوارض

تنها عارضه این جلسات احساس گرما و سوزن سوزن شدن پوست است. این احساس ممکن است برای چند هفته ادامه داشته باشد.خیلی از افرادی که این فرآیند را تجربه کرده‌اند، احساس خود را در جلسات به پالس‌های کوچک الکتریکی بر روی پوست خود تشبیه می‌کنند.

اگر شما نگران احساس درد در حین این فرآیند هستید، این موضوع را با درمانگر خود در میان بگذارید. در این صورت به احتمال زیاد استامینوفن یا داروی ضد التهاب غیراستروئیدی برای شما تجویز می‌شود. همچنین بلافاصله پس از درمان، ممکن است قرمزی یا تورم خفیفی داشته باشید که طی چند ساعت آینده به تدریج از بین می‌رود.

همچینی در موارد نادر به ندرت ممکن است دچار بی حسی یا کبودی موقت شوید، اما این عوارض معمولاً پس از چند روز برطرف می شوند.

 

نقاهت

این فرآیند دوران نقاهت ندارد. شما آزادید که بلافاصله پس از این فرآیند به خانه بروید و فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید.

هایفو تراپی

هایفو برای چه کسانی توصیه نمی‌شود؟

این روش مناسب‌ترین تکنیک زیبایی برای افراد بالای سی سال است که می‌خواهند زیبایی را به پوست خود هدیه بدهند. اما در کسانی که سن خیلی بالایی داشته و چین و چروک صورت آنها بسیار عمیق و زیاد است، شاید نتیجه مورد نظر را به دنبال نداشته‌باشد. در این شرایط فقط عمل جراحی کارساز خواهد بود. از طرفی این تکنیک زیبایی برای افراد مبتلا به عفونت و ضایعات پوستی باز در ناحیه هدف، افراد دارای آکنه شدید یا کیستیک و کسانی که در ناحیه مورد نظر دارای ایمپلنت هستند توصیه نمی‌شود.

خدمات ترمه

گروه پزشکی ترمه یک مجموعه تخصصی زیبایی است که در بخشی از خدمات خود به انجام فرآیند هایفودرمانی می‌پردازد. پزشکان و متخصصان زبده، دستگاه‌ها و ابزار پیشرفته و همچنین جدیدترین متدهای زیبایی در این مجموعه و در جهت زیباسازی و جوان‌سازی شما به کار گرفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط