میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

[vc_row][vc_column][vc_column_text] میکرونیدلینگ بر خلاف اسم غلط ‌اندازی که به خاطر وجود کلمه نیدل به معنای سوزن دارد، یک روش کم‌تهاجمی برای درمان پوست محسوب می‌شود. این روش با ضخیم و سفت کردن پوست، صورتی شاداب و درخشان برای شما به ارمغان می‌آورد. ایده فرو کردن سوزن در پوست، در ابتدا ترسناک به نظر می‌رسد.  اما اگر تصویر قبل و بعد کسانی که تحت این درمان قرار گرفته‌اند را مشاهده کنید، هیچ تردیدی برای انجامش نخواهید داشت. در اصل این فرآیند برای برطرف کردن علائم افزایش سن به کار گرفته می‌شود. اما عارضه‌های پوستی فراوانی وجود دارد، که از طریق این روش بهبود پیدا می‌کنند. این روش از درمان با لیزر ارزان‌تر بوده و حداقل میزان تهاجم را دارد.  ما در اینجا یک شناخت جامع از  این فرآیند جوان‌سازی به شما می‌دهیم، تا با آگاهی کامل نسبت به انجام آن اقدام کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

میکرونیدلینگ چیست؟

این یک فرآیند و درمان القایی کلاژن است، که به منظور جوان‌سازی پوست طراحی شده‌است. در این درمان از سوزن برای ایجاد حفره‌های کوچک در لایه سطحی پوست استفاده می‌شود‌. این کار باعث ایجاد کلاژن و الاستین تازه در بدن می‌شود.  ابزاری که در این درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای تعدادی سوزن است. این سوزن‌ها طولهای متفاوتی داشته و از نیم تا دو نیم میلی‌متر قابل تنظیم است. کوتاهترین سوزن موجود در این ابزار به لایه سطحی پوست نفوذ می‌کند. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مکانیسم

پوست شما خاصیتی دارد که زخم کوچک یا بزرگ را با مکانیسم مشابهی درمان می‌کند. زمانیکه سوزن‌ها بر سطح پوست شما فرو می‌روند، جراحت کوچکی در بافت پوست به وجود می‌آید. این جراحت باعث می‌شود که فیبروبلاست‌ها به سوی ناحیه سوراخ‌ شده توسط سوزن حرکت کند. این فرآیند به تولید کلاژن  توسط پوست ختم می‌شود. در واقع بدن فکر می‌کند که پوست خراش برداشته‌است، در حالی که سوزن‌ها مشغول سفت و متراکم کردن بافت پوست هستند. این فرآیند همچنین کارایی منافذ پوست را بهبود می‌بخشد.

کاربرد میکرونیدلینگ

کاربرد های میکرونیدلینگ

همانطور که درمتن مقاله مطالعه کردید، یکی از اصلی ترین کاربرد میکرونیدلینگ دروواقع جوانسازی پوست و از بین بردن چروک های پوست می‌باشد. این روش با افزایش سطح کلاژن و تحریک کلاژن سازی، بافت های پوست را تمیم کرده و سبب رفع چین و چروک های سطحی و عمقی پوست می‌شود. این تکنیک حتی افتادگی هاییکه در اثر افزایش سن برای افراد رخ می‌دهد را از بین می‌برد و زیبایی را مجددا به چهره باز می‌گرداند. بسیاری از افراد را در اطرافان می‌بینید که دارای فرورفتگی هایی در اثر جای زخم ها در سطح پوست خود هستند یا حتی جای جوش و آکنه فراوان دارند، که میکرونیدلینگ برای بهبود همه این موارد نیز موثر است. یکی از بزرگترین دغدغه بانوان در رابطه با باارداری و زایمان، ایجاد ترک های پوستی در اثر افزایش وزن و کاهش آن پس از زایمان می‌باشد که این تکنیک بهترین راه حل موجود برای این نازیبایی می‌باشد و این مورد را برای بانوان حل کرده است. جای سوختگی ها اغلب به دلیل از بین رفت کلاژن آن ناحیه از پوست، بر سطح پوست ماندگار می‌شود و به خودی خود نیز ترمیم نمی‌شوند اما با انجام چندین جلسه میکرونیدلینگ بسته به میزان سوختگی موجود، تمامی لک و جای آن نیز از بین می‌رود.

سایر مزایای میکرونیدلینگ

از آنجا که این فرآیند از گرما استفاده نمی‌کند و سازوکاری مکانیکی دارد، برای درمان انواع پوست قابل استفاده است. البته در پوست‌های روشن، این روش بهتر جواب می‌دهد. نتیجه استفاده از این روش، پوستی صاف و یکدست است. متداول‌ترین کاربردهای این روش عبارتند از:

 • ترمیم جای زخم و خراش
 • محو کردن جای جوش
 • درمان آکنه پوستی
 • روشن سازی پوست
 • برطرف کردن لکه‌های پوستی
 • برطرف کردن علائم پیری در پوست
 • برطرف کردن علائم آفتاب‌سوختگی و بهبود آن
 • برطرف کردن چین و چروک‌ها و منافذ غیر طبیعی پوست
 • محو ترک‌های پوستی ناشی از بارداری یا کاهش و افزایش ناگهانی وزن

آیا میکرونیدلینگ برای بدن نیز کارایی دارد؟ 

بله این فرآیند فقط مختص صورت نیست. این روش را می‌توان در هر ناحیه‌ای که پوست بدن که به افزایش کلاژن نیاز دارد، مانند ساق پا، سینه و باسن، انجام داد.

قبل از جلسات چه اقداماتی لازم است؟

قبل از شروع جلسه اصلی باید یک جلسه مشاوره با درمانگر خود داشته‌باشید. در این جلسه شما ملزم به ارائه اطلاعات کافی در مورد داروهای مصرفی و همچنین هدفی که از انجام این فرآیند دنبال می‌کنید، هستید. علاوه بر این:

 • چند روز قبل از جلسه به مقدار کافی آب بنوشید؛
 • در معرض آفتاب قرار نگیرید؛
 • از چند ساعت قبل از جلسه از مواد آرایشی استفاده نکنید؛

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

شیوه انجام میکرونیدلینگ

 این درمان با پاکسازی صورت و سپس استفاده از کرم بی‌حس‌کننده موضعی آغاز می‌شود. ده تا بیست دقیقه بعد، درمانگر نوعی سرم را برای اثرگذاری بیشتر اعمال می‌کند. سپس ابزاری که مجهز به تعدادی سوزن  است، بر روی پوست به حرکت درآمده و بالا و پایین می‌شود. این فرآیند در سطوح مختلف انجام  می‌شود. پس از آن درمانگر از سرم دیگری برای ترمیم جای سوزن‌ها استفاده می‌کند. کل مدت زمان یک جلسه میکرونیدلینگ حدود نیم ساعت است. پس از اتمام جلسه، پوست شما سریع برای جوان سازی و ایجاد بافت جدید دست به کار می‌شود. از نظر تئوری، باید طی دو هفته نتایج محسوسی در پوست شما مشاهده شود. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

عوارض جانبی میکرونیدلینگ

اگر فکر می‌کنید که سوزن‌های فرو رفته در پوستتان ممکن است باعث ایجاد عارضه یا جراحتی بشود، یا احساس درد و سوزش را برای شما به دنبال داشته‌باشد، لازم نیست نگران باشید. کرم بی‌حس‌کننده‌ای که درمانگر پیش از اعمال سوزن‌ها بر روی پوست شما ماساژ می‌دهد، از بروز هر گونه درد و سوزش جلوگیری می‌کند. تنها عارضه‌ای که این فرایند دارد صورتی شدن رنگ پوست است. در حادترین مورد ممکن است چند دانه قرمز بر روی پوستتان ظاهر شود. در ضمن تمام این عوارض ظرف چند روز کاملاً از بین می‌روند.

احتیاط

اگر دچار اگزما، پسوریازیس، روزاسه یا پوست بسیار حساس هستید، نباید از این فرآیند استفاده کنید. همچنین در صورتیکه از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌کنید، بکارگیری این روش به شما توصیه نمی‌شود. همچنین برای افراد باردار، کسانی که به تازگی پرتو درمانی کرده‌اند و همچنین افرادی که سابقه اسکارهای پوستی دارند، استفاده از این فرآیند مجاز نیست.

بعد از میکرونیدلینگ صورت زخم می‌شود؟

تمامی افراد قبل از انجام این کار باید بدانند که طی روند میکرونیدلینگ، سوزن های ریزی مداوم وارد پوست می‌شود و به همین دلیل مسلما زخم هایی بعد از این تکنیک ایجاد می‌شود و به دلیل پیدایش روزنه ها در سطح پوست، کلاژن سازی نیز شروع می‌شود. 

ضد آفتاب بعد از میکرونیدلینگ

خانم ها و آقایانی که از روش میکرونیدلینگ استفاده می‌کنند، باید حتما روزی 4 بار چه در مکان های سربسته و  همچنین مکان های خارج از منزل نیز از کرم ضدآفتاب و همچنین پماد دارویی زینک استفاده نمایند. بهترین پزشک تمامی این موارد را بعد از پایان این تکنیک برای شما بازگو خواهد کرد تا به بهترین نحو موارد مراقبتی را رعایت فرمایید. 

نکات قبل از انجام میکرونیدلینگ

 1. به مدت یک ماه قبل از میکرونیدلینگ از هیچگونه لایه بردار استفاده نکنید.
 2. در صورت حساسیت به داروهای بی‌حسی پزشک را مطلع سازید و پنهان نکنید.
 3. مصرف رقیق کننده های خون را قبل از انجام میکرونیدلینگ با مشورت پزشک، موقتا قطع نمایید.
 4. دو هفته قبل از میکرونیدلینگ، از انجام هرگونه تزریقات زیبایی اعم از فیلر و بوتاکس و … خودداری نمایید.

میکرونیدلینگ هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

پاسخ این سؤال بستگی به شدت عارضه پوستی شما دارد. شما می‌توانید در این زمینه با یک درمانگر پوست مشورت کنید. اما چنانچه پوستتان مشکل خاصی نداشته و تنها می‌خواهید از آن مراقبت کنید، می‌توانید هر ۶ تا ۱۲ ماه یکبار از درمان با میکرونیدلینگ استفاده کنید.

ماندگاری میکرونیدلینگ چقدر است؟

ابتدا باید این نکته را یادآور شد که نتایج حاصل از میکرونیدلینگ، بسیار ماندگار هستند اما در هر صورت شیوه مراقبت های پس از انجا این تکنیک در افزایش اثر آن تاثیرگذار هستند. در صورتی که تمامی موارد مراقبتی بهد از میکرونیدلینگ را رعایت کنید، میزان ماندگاری و دوام آن را بسیار افزایش می‌دهید. در هر حال همه افراد علاقمند هستند تا نتایج حاصل از انواع تکنیک های زیبایی و درمنی نیز برای مدت طولای باقی بمانند اما قطعا افزایش سن نیز بر این مسئله تاثیر خود را می‌گذارد اما می‌توان این اطمینان را داد که حدود 2 الی 5 سال نتایج این روش را مشاهده خواهید کرد.

میکرونیدلینگ برای چه افرادی ممنوع است؟

در حقیقت میکرونیدلینگ در دسته روش های غیر تهاجمی قرار دارد اما با این حال برای برخی افراد به ئلیل آسیب های پوستی موجود خاص، مناسب نیست. برای انجام این روش به هیچ وجه نباید به سالن های زیبایی مراجعهکنید زیرا ابتدا پوست شما حتما باید توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرد. تمامی افرادی که دارای سلامت پوست از نظر بیماری هستند و یا از چین و چروک، ترک های پوستی خفیف، آکنه و جای سوختگی و جوش و … برخوردار هستند می‌توانند از این روش بهره ببرند. اما بعضی اشخاص، به انواع بی‌حسی حساسیت دارند یا دارای بیماری های مزمن پوستی یا تحریک کننده مانند حساسیت های پوستی، دیابت بالا، سرطان پوست و … هستند که کاندید مناسبی برای میکرونیدلینگ نیستند. نکته: افرادی که تصمیم به انجام میکرونیدلینگ دارد، نباید دو هفته قبل از انجام این تکنیک از تزریق بوتاکس، ژل، چربی و … استفاده کنند.

مراقبت‌های بعد از جلسات

از آنجاییکه این فرآیند پوست شما را کمی قرمز و ملتهب می‌کند، بهتر است تا دو هفته بعد از جلسه درمان از یک ضدآفتاب ملایم و بدون مواد شیمیایی استفاده کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

گیف اینستاگرام

آیا میکرونیدلینگ با بی حسی انجام می‌شود؟

تکنیک پیشرفته میکرونیدلینگ با استفاده از بی حسی موضعی انجام می‌شود و به همین دلیل اغلب افراد پس از پایان این فرآیند اظهار دارند که هیچگونه دردی احساس نکرده اند. 

تعداد جلسات مورد نیاز میکرونیدلینگ برای درمان اسکار

برای درمان اسکار با استفاده از تکنیک میکرونیدلینگ حدودا میانگین بین 3 الی 7 جلسه نیاز است. ناگفته نماند تعداد جلسات مورد نیاز به میزان عمق اسکار در سطح پوست بستگی دارد و اغلب این جلسات با فاصله هر دو الی دو ماه و نیم یک بار انجام می‌شود. 

میزان هزینه میکرونیدلینگ در سال 1401

همانطور که می‌دانید میکرونیدلینگ از تکنیک هایی است که نیاز به چندین جلسه برای حصول بهترین نتیجه دارد که البته این مسئل به میزان شدت آسیب پوست فرد مراجعه کننده بستگی دارد. میزان هزینه به همین دلیل برای افراد متغیر است زیرا این عوامل و هزینه های آزمایش برای افراد مختلف، متغیر است. برای عدم عوارض جابی پس از این تکنیک حتما بهترین مرکز پزشکی با پزشک باتجربه را برای خود برگزینید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط