رفع چین و چروک اطراف چشم، افتادگی پلک و پف زیر چشم در یک جلسه کاربرد مهم دستگاه پلکسر است  که برای جوانسازی پلک‌ها و اطراف چشم به بازار عرضه شده است.

دستگاه پلکسر در واقع برای جوانسازی پلک‌ها به بازار عرضه شده اما کاربردهای دیگری مثل برداشتن انواع خال‌ها از جمله خال‌های عروقی، اسکین تگ، زگیل، بهبود اسکار جراحی، بهبود کلوئید، درمان استرچ مارک و چروک و خطوط اطراف دهان نیز دارد.

کار با پلکسر برای جوانسازی اطراف چشم و رفع چین و چروک پلک‌ها معمولا طی یک جلسه انجام می‌شود ولی در افتادگی‌های پلک بخصوص مواردی که افتادگی شدید باشد ممکن است نیاز به دو یا سه جلسه درمان باشد که به فاصله حداقل شش هفته‌ایی می‌تواند انجام شود.

دستگاه پلکسر نخستین میکروپلاسمای استاندارد با انرژی کنترل شده میباشد که توسط شرکت GMV ایتالیا ایجاد و ثبت شده است.

مکانیسم پلکسر

در پلکسر برای جوانسازی پوست از فاز چهارم ماده یعنی پلاسما استفاده می‌شود. بدین منظور از یونیزاسیون گازهای موجود در هوا برای ایجاد قوس‌های الکتریکی کوچک استفاده می‌شود با ایجاد قوس بدون آسیب به بافت‌های اطراف ناحیه مورد نظر درمان می‌شود.

دستگاه پلکسر در واقع با استفاده از ذرات گاز موجود در هوا بین نوک دستگاه و پوست بیمار پلاسما ایجاد میکند.

پلاسما سبب تصعید بافت یعنی تبدیل مستقیم جامد به گاز می‌شود در نتیجه بدون ایجاد هیچ برشی پوست اضافه برداشته می‌شود.

پلکسر درواقع یک ابزار جراحی مدرن میباشد که برای انجام کار با آن نیاز به هیچ برشی وجود ندارد و بدون خونریزی و عارضه‌ی جانبی و با سهولت بسیار میتوان درمان مورد نظر را انجام داد.

کاربردهای پلکسر

1) رفع چین و چروک پلک بالا و پایین
2) رفع خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم
3) رفع چروک و خطوط اطراف دهان
4) درمان استرچ مارک (ترک‌های پوستی)
5) بهبود کلویید
6) کاربردهای گسترده در زمینه‌ی دندانپزشکی

روش انجام کار با پلکسر

برای برداشتن پوست اضافه اطراف چشم و رفع چین و چروک‌های پلک با استفاده از پلکسر از نیم ساعت قبل برای بیمار کرم بی‌حسی استفاده می‌شود سپس این کرم پاک شده و کار شروع می‌شود کل کار نهایتا نیم ساعت زمان می‌برد.

در مورد استرچ مارک‌ها (ترک‌های پوستی) نیز پوست اضافه در قسمت میانی ترک با همان مکانیسمی که برای پلکسر گفته شد برداشته می‌شود و این کار می‌تواند سبب باریک شدن ترک و سفتی پوست در این ناحیه شود.

مراقبت‌های پس از انجام پلکسر

پس از انجام کار با پلکسر توصیه می‌شود برای مدت یک تا دو هفته از کرم‌های ترمیم کننده و برای پوشاندن موضع کار شده از کرم‌های آرایشی (کرم پودر) استفاده شود.

دو تا سه روز اول ممکن است بیمار ورم اطراف چشم داشته باشد که بعد از روز سوم شروع به کاهش می‌کند، تقریبا از روز سوم زخم‌های کراسته شده شروع به ریزش می‌کنند (از ساییدن و کندن زخم‌ها باید پرهیز شود).

استفاده از لوازم آرایش مخصوص چشم و رفتن به استخر بعد از رفع التهاب تقریبا از چهارده روز بعد بلامانع است. به طور کلی این درمان هیچ عارضه جانبی ندارد.

نتایج قطعی درمان یک ماه پس از انجام کار کاملا مشخص است و بین یک تا چند سال باقی می‌ماند. ژنتیک، سبک زندگی، روند افزایش سن و تابش طولانی مدت نور آفتاب می‌تواند در کاهش ماندگاری موثر باشد.