باید و نبایدهای لیزر موهای زائد

باید و نبایدهای لیزر موهای زائد

گاهی یک اقدام ساده و ظاهراً بی‌ضرر، می‌تواند اثرگذاری فرآیند لیزر موهای زائد را تحت تاثیر قرار دهد. گاهی نیز نه تنها اثرگذاری این تکنیک به دلیل یک حرکت اشتباه مختل می‌شود، بلکه سلامت و زیبایی پوستتان در خطر می‌افتد.

اینجاست که اهمیت آگاهی از باید و نبایدهای لیزر موهای زائد و البته پایبند بودن به آنها مشخص می‌شود. اینجا دو فهرست برای شما ارائه خواهد شد. فهرست اول بایدهای قبل و بعد از لیزر موهای زائد و فهرست دوم نبایدهای قبل و بعد از این تکنیک زیبایی است.

اگر می‌خواهید جلسات لیزر خود را بدون آسیب و با موفقیت به اتمام برسانید، لازم است هر دوی این فهرست‌ها را با دقت بخوانید، در لیست مورد علاقه‌های گوشی هوشمند خود ذخیره کنید و البته به آن عمل کنید.

بایدها

  • بایدهای قبل از لیزر

o   انتظارات معقولی داشته باشید

درست است که لیزر یک تکنیک مؤثر در حذف موهای زائد از انواع گونه‌های پوستی است، اما ممکن است شما در طی این فرآیند نتیجه‌ای متفاوت از فرد دیگر به دست آورید. پس بهتر است قبل از اینکه ناامید شوید، انتظارات خود را در حد معقولی نگه دارید.

در ضمن با وجود اینکه لیزر، ماندگارترین روش حذف موهای زائد است، اما یک تکنیک دائمی نیست. در واقع بعد از اتمام جلسات، لازم است هر شش تا دوازده ماه یکبار جلسه لیزر را تکرار کنید.

o   تمام سوالات خود را در مورد لیزر موهای زائد بپرسید

اگر احتمال می‌دهید که در جلسه مشاوره قبل از لیزر، سؤالات خود را فراموش می‌کنید، آنها را بنویسید. فهرستی از سوالات خود تهیه کرده و از درمانگرتان بخواهید پاسخ آنها را برایتان توضیح دهد.

 

  موها را شیو کنید

روز قبل از جلسات، موهای ناحیه تحت درمان را با یک تکنیک سطحی مانند تیغ یا ژیلت شیو‌ کنید. این اقدام به منظور بالا رفتن دقت و عملکرد لیزر لازم است.

 

  • بایدهای بعد از لیزر

o   پوستتان را درمان کنید

پوست ناحیه تحت درمان بعد از جلسات حساس و آسیب‌پذیر است. بنابراین باید این ناحیه را با استفاده از روش‌های طبیعی درمان کنید. برای این کار یک لایه نازک از پماد آلوئه‌ورا را چند بار در روز روی ناحیه تحت درمان قرار دهید تا به خوبی آبرسانی شود.

همچنین اگر تورم سطحی یا حالت پوسته پوسته در ناحیه تحت درمان مشاهده کردید، از لمس آن خودداری کرده و اجازه بدهید خود به خود التیام یابد.

 

o   از کمپرس یخ استفاده کنید

این کار ضروری نیست. اما در صورت مشاهده هر گونه نشانه حساسیت، خارش و التهاب می‌توانید از استعمال کمپرس یخ بر روی ناحیه مورد نظر بهره ببرید.

 

o   جلسه بعدی لیزر را مشخص کنید

برای اینکه این تکنیک برای شما اثرگذار باشد، باید جلسات خود را در زمان تعیین‌شده به انجام برسانید. به این منظور بهتر است قرار بعدی را با مشورت پزشکتان در ۴ تا ۶ هفته بعد ثابت کنید.

باید و نبایدهای لیزر موهای زائد

نبایدها

  • نبایدهای قبل از لیزر

o   از آفتاب دوری کنید

دو هفته قبل از جلسات، در معرض نور خورشید قرار نگیرید. حتی اگر لازم است که در محیط‌های باز حضور داشته باشید، لازم است از ضد آفتاب با اس‌پی‌اف بالای ۵۰ استفاده کنید.

 

o   اپیلاسیون نکنید

از شش هفته قبل از شروع جلسات، وکس و اپیلاسیون را کنار بگذارید. در فرآیند لیزر موهای زائد، وجود ریشه و رنگدانه ضروری است. بنابراین شما نباید موها را از ریشه حذف کنید. به علاوه بلیچینگ موهای ناحیه تحت درمان نیز، می‌تواند در اثرگذاری این تکنیک اختلال ایجاد کند.

 

o   برنزه نکنید

از چند هفته قبل از جلسات از تکنیک‌ها یا محصولات برنزه کننده استفاده نکنید. همچنین استعمال لوسیون‌های سنگین و کرم‌های شیمیایی قوی قبل از جلسات مجاز نیست.

 

  • نبایدهای بعد از لیزر

o   صبور باشید

حداقل دو تا سه جلسه طول می‌کشد تا اولین نتایج لیزر بر روی موهای شما محسوس باشد. بعد از این مدت زمان موها کم کم نازک و کرکی شده و پس از آن به میزان قابل توجهی حذف می‌شوند.

برای دیدن نتایج کمی صبر کنید و به هیچ عنوان زودتر از زمان مشخص شده برای تکرار جلسه درمانی مراجعه نکنید.

 

o   پوستتان را دستکاری نکنید

پوست دو تا سه هفته پس از جلسات لیزر، فرآیند درمانی را از سر می‌گذراند. اگر عادت دارید مدام به پوستتان دست بزنید، باید این عادت را ترک کنید. دست زدن، مالیدن، خراش دادن و فشار دادن پوست‌ ناحیه تحت درمان می‌تواند به سلامت و زیبایی پوستتان آسیب بزند.

 

o   دئودورانت را کنار بگذارید

حداقل تا ۳ روز بعد از هر جلسه، از استعمال دئودورانت در محل تحت درمان بپرهیزید.

 

o   ورزش یا فعالیت سنگین نکنید

تا دو روز بعد از جلسات از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش خودداری کنید. هر چند که پیاده‌روی سبک در این دوران توصیه می‌شود.

 

o   از آسپرین و مسکن استفاده نکنید

اگر احساس درد، سوزش یا التهاب دارید، به جای استفاده از دارو می‌توانید روش‌های طبیعی مانند خنک کردن محل مورد نظر را به کار بگیرید.

 

o   در محیط‌های خیلی گرم قرار نگیرید

به مدت ۲ تا ۳ روز بعد از جلسات حمام نکنید، دوش آب داغ نگیرید و از حضور در حمام بخار و یا سونا خودداری کنید. همچنین در این مدت در آب حاوی کلر شنا نکنید.

 

o   در معرض اشعه‌های آفتاب قرار نگیرید

بی‌توجهی به این موضوع علاوه بر ایجاد آسیب‌های جدی، می‌تواند رنگ پوست شما را تیره‌ کند.

 

o   از محصولات شیمیایی استفاده نکنید

۴۸ ساعت تا ۱ هفته بعد از جلسات لیزر از هیچگونه سفید کننده‌های پوست، لایه‌بردارها و البته خوش‌بو کننده‌ها استفاده نکنید.

 

o   لباس تنگ نپوشید

حداقل تا یک هفته بعد از هر جلسه لباس تنگ نپوشید. پوشیدن لباس‌های تنگ احتمال ایجاد عفونت را در ناحیه تحت درمان افزایش می‌دهد.

 

o   در صورت لزوم با پزشکتان تماس بگیرید

اگر نوعی عارضه حاد را مشاهده کردید و یا نشانه‌های عفونت در نواحی تحت درمان بروز پیدا کرد، به درمانگرتان اطلاع داده و یا به پزشک مراجعه کنید.

باید و نبایدهای لیزر موهای زائد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط