تزریق بوتاکس به زیر بغل روشی برای درمان تعریق شدید

تزریق بوتاکس به زیر بغل روشی برای درمان تعریق شدید

آنچه می خوانید...

[vc_row][vc_column][vc_column_text]تزریق بوتاکس به زیربغل با هدف درمان تعریق شدید در این ناحیه، چند سالی است که رواج چشمگیری پیدا کرده است. علت این استقبال اثرگذاری قابل توجه تکنیک بوتاکس در بهبود عارضه ناخوشایند تعریق حاد است. اما  آیا می‌دانید که علت تعریق شدید زیر بغل چیست و تزریق بوتاکس چطور آن را درمان می‌کند؟

اگر مایلید اطلاعات جالبی در مورد عملکرد بوتاکس در درمان تعریق زیربغل به دست آورید، و پاسخ تمام سؤالات خود در این زمینه را بیابید، با ما به خواندن ادامه بدهید.

 عارضه ناخوشایندی به نام هایپرهیدروزیس یا تعریق شدید در زیر بغل

هایپرهیدروزیس عارضه‌ای است که در اثر فعالیت بیش از حد غدد تولید کننده عرق ایجاد می‌شود. در این عارضه ممکن است زیر بغل، کف دست، کف پا، صورت، گردن، بینی و … درگیر شوند. علت بروز این عارضه استرس بیش از حد و یا بیماری‌هایی مانند تیروئید می‌باشد. همچنین مصرف بعضی از داروها ممکن است به اختلال هایپرهیدروزیس منتهی شود.

تزریق بوتاکس به زیر بغل روشی برای درمان تعریق شدید

عملکرد بوتاکس در کاهش تعریق زیر بغل

سم بوتولینوم A یک نوروتوکسین است که توسط باکتری Clostridium botulinum  ساخته می‌شود. نوروتوکسین‌ها موادی هستند که بر ساختار و عملکرد سیستم عصبی تأثیر می‌گذارند. بوتاکس عبارتست از تزریق سم بوتولینوم A به زیر پوست و تغییر دادن عملکرد تعدادی از انتقال دهنده‌های عصبی. انتقال‌دهنده‌های عصبی در واقع ترکیبی از مواد شیمیایی در بدن شما هستند که به ارگان‌ها دستور می‌دهند به شیوه خاصی واکنش نشان دهند.

تزریق سم بوتولینوم A انتقال‌دهنده عصبی را متوقف می‌کند. انتقال‌دهنده‌ای که متوقف می‌شود در واقع به غدد تولید عرق دستور می‌دهد که فعال شود و تعریق را در ناحیه تزریق کنترل کند. بنابراین دستور توقف برابر است با کاهش تعریق در ناحیه مورد نظر.

قبل از جلسه تزریق چه اقداماتی لازم است؟

قبل از جلسه اصلی تزریق بهتر است با پزشک خود در مورد بیماری‌هایتان و داروهایی که احتمالاً مصرف می‌کنید، صحبت کنید. همچنین لازم است در مورد انتظارات خود از نتایج این تکنیک با پزشک خود مشورت کنید. در ضمن ۲ تا ۴ روز قبل از جلسه تزریق، موهای زائد ناحیه زیر بغل را اصلاح نکنید.

 

در جلسه تزریق بوتاکس زیر بغل چه اتفاقی می‌افتد؟

در این جلسه ابتدا زیر بغل شما بوسیله کمپرس یخ یا لوسیون خنک کننده، به صورت موضعی بی‌حس می‌شود. این اقدام به کاهش درد و التهابات حین یا بعد از تزریق کمک خواهد کرد. سپس یک متخصص پوست یا پزشکی که دارای مجوز تزریق است می‌تواند تزریقات را در هر دو زیر بغل و فقط در مدت ۱۰ دقیقه یا حتی کمتر انجام می‌دهد. در این عمل مقادیر بسیار کمی از سم بوتولینوم A در زیر پوست شما تزریق خواهد شد. پزشک متخصص معمولاً تزریق را به صورت شبکه‌ای و با فاصله 1 تا 2 سانتی‌متر انجام می‌دهد.

 

اقدامات لازم بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل کدام‌اند؟

بعد از انجام این کار می‌توانید فوراً به امور روزانه معمول خود بپردازید. امام لازم است تا چند روز ورزش و فعالیت سنگین نکنید، در معرض نور خورشید قرار نگیرید و از حمام داغ استفاده نکنید. به علاوه تا چند روز به هیچ عنوان از محصولات آرایشی و بهداشتی مانند ضد عرق یا خوشبو کننده استفاده نکنید.

همچنین یک تا دو هفته بعد از تزریق یک قرار ملاقات با پزشک خود بگذارید تا در مورد نتیجه کار و عوارض جانبی احتمالی بررسی‌هایی انجام شود.

تزریق بوتاکس به زیر بغل روشی برای درمان تعریق شدید
اثرگذاری تزریق بوتاکس در درمان تعریق شدید زیر بغل چقدر است؟

به گفته انجمن بین‌المللی هایپرهیدروزیس، تزریق بوتاکس زیر بغل می‌تواند تعریق این ناحیه را از 82 تا 87 درصد کاهش دهد. شما پس از انجام این تکنیک و در ظرف ۲ تا ۴ روز تغییرات محسوسی در میزان تولید عرق زیر بغل خود احساس خواهید کرد. اما با گذشت ۲ هفته نتایج کامل این درمان قابل مشاهده است.

ماندگاری درمان تعریق شدید زیربغل با استفاده از تزریق بوتاکس چقدر است؟

بوتاکس یک درمان دائمی برای تعریق حاد زیر بغل نیست. این فرآیند نیاز به تمدید و تکرار درمان دارد. بهبودی از بیماری هایپرهیدروزیس بوسیله بوتاکس معمولاً 4 تا 12 ماه یا در برخی موارد تا 14 ماه به طول می‌انجامد. بنابراین فرد به تزریق مداوم نیاز دارد.

 

آیا تزریق بوتاکس زیربغل برای درمان تعریق ایمن است؟

اثرگذاری و البته بی‌خطر بودن تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق در زیربغل و درمان اختلال  هایپرهیدروزیس توسط سازمان غذا و داروی امریکا FDA مورد تأیید قرار گرفته است. بنابراین به جزء عوارض جانبی معمول بوتاکس، هیچ عارضه دیگری در این تکینک سلامت شما را تهدید نخواهد کرد.

 

آیا تزریق بوتاکس در درمان تعریق دیگر بخش‌های بدن نیز کاربرد دارد؟

این تکنیک بیشتر در درمان عرق کردن غیرعادی زیربغل کاربرد دارد. اما در سال‌های اخیر دانشمندان تحقیقات زیادی در زمینه کاربرد بوتاکس در کاهش تعریق دیگر نقاط بدن انجام داده‌اند. محققان ادعا کرده‌اند که این درمان ممکن است در کاهش تعریق دست‌ها، پاها، سر و صورت مؤثر واقع شود.

 

آیا تزریق بوتاکس زیربغل عوارض جانبی دارد؟

کاهش تعریق زیربغل از طریق بوتاکس یک روش ایمن و بدون عارضه است. اما در مورادی ممکن است عوارضی مانند ضعف شدید یا واکنش آلرژیک به سراغ بیمار بیاید.  در ضمن فردی که هر کدام از عوارض زیر را بعد از تزریق بوتاکس احساس می‌کند، باید فوراً به پزشک مراجعه کند:

  • مشکل در تنفس، بلع یا صحبت کردن
  • بثورات پوستی یا کهیر
  • ضعف عضلانی
  • مشکلات بینایی
  • سرگیجه
  • از دست دادن کنترل مثانه

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

گروه زیبایی ترمه

ارائه دهنده خدمات پوست، زیبایی و تناسب اندام، دندانپزشکی، زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.