معرفی انواع بوتاکس

انواع بوتاکس که لازم است بشناسید!

انواع بوتاکس غالباً بر اساس برند ماده تزریقی، دسته‌بندی می‌شود. در واقع واژه بوتاکس یکی از برندهای تولید کننده این ماده تزریقی است، که در میان مردم برای اشاره به کل فرآیند استفاده می‌شود. اولین بار در سال ۱۹۹۲ بود که از تزریق بوتاکس برای برطرف کردن خطوط اخم استفاده شد. سپس در سال ۲۰۰۲ سازمان غذا و داروی آمریکا یا همان FDA، اثربخشی و ایمنی بوتاکس را در برطرف کردن چین و چروک پوست تأیید کرد.

البته با گذشت چند سال، کاربرد این تکنیک در برطرف کردن عارضه‌های دیگری نیز به اثبات رسید. مثلاً در سال ۲۰۱۰ سازمان FDA اثربخشی و ایمنی این فرآیند را در درمان میگرن نیز تأیید کرد. در طول این سال‌ها، دستگاه‌ها، متریال و البته علم به کارگیری بوتاکس، پیشرفت‌های زیادی کرده است. در حال حاضر انواع مختلفی از این برندهای تولید کننده متریال تزریقی وجود دارد، که بهتر است قبل از هر اقدامی بشناسید.

معرفی انواع بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس به فرآیندی می‌گویند که در آن، اسپاسم یا انقباض عضلات توسط تزریق ماده‌ای به نام سم بوتولینوم یا همان Botulinum toxin  به طور موقت برطرف می‌شود.

شاید در ظاهر به نظر نرسد ولی این کار با اهدافی که به نفع انسان است، انجام می‌گیرد. تزریق بوتولینوم باعث فلج شدن موقت عضله یا به اصطلاح ریلکس شدن آن می‌شود. جوانسازی پوست و در نتیجه چین و چروک موجود بر روی پوست بوسیله بوتاکس برطرف می‌شود.

بوتاکس چه کاربردی دارد؟

در واقع درمان درد در ناحیه پیشانی و میگرن و همچنین برطرف کردن اسپاسم عضلات از جمله کاربردهای این اقدام است. اما کاربرد گسترده‌تر تزریق سم بوتولینوم، برطرف کردن چین و چروک پوست است.

در واقع تزریق سم و فلج شدن عضلات صورت به طور موقت، منجر به ریلکس شدن پوست و محو شدن خط و خطوط می‌شود. این فرآیند سال‌ها است که به طور گسترده توسط متقاضیان زیادی انجام می‌گیرد.

انواع بوتاکس کدام است؟

انواع بوتاکس به طور عمده بر اساس برند متریال تزریقی دسته‌بندی می‌شود. البته در همه این محصولات سم بوتولینوم نوع A یا همان botulinum toxin type A  مشترک است. دیگر عناصر به کار رفته در تهیه هر کدام از این محصولات با هم فرق دارد. و همین موضوع باعث دسته‌بندی انواع مختلف بوتاکس شده است. این تفاوت باعث اعمال مقدار متفاوتی از هر کدام از این محصولات نیز شده است. در بعضی از این محصولات از پروتئین‌هایی استفاده شده است، که اثربخشی آن را بیشتر می‌کند.

به این ترتیب شناخته شده ترین این برندها عبارتند از:

  • برند Botox یا همان بوتاکس

بوتاکس معروف‌ترین برند در این زمینه بوده و محصول کمپانی داروسازی ایرلندی به نام Allergan می‌باشد. هشتاد درصد از تزریقاتی که در سراسر جهان انجام می‌گیرید، با استفاده از این محصول است. به جز سم بوتولینوم A که عنصر تشکیل دهنده اصلی این محصول است، پروتئین‌های پلاسما و کلرید اسید از دیگر عناصر موجود در آن می‌باشند.

تزریق این ماده برای برطرف کردن خطوط معروف به پنجه کلاغی در پیشانی، بسیار موثر است. همچنین اثرگذاری این محصول در رفع چین و چروک و همچنین درمان میگرن، تعریق زیاد و اسپاسم چشم توسط سازمان غذا و داروی آمریکا FDA تایید شده است.

سه تا پنج روز زمان نیاز است که نتایج بوتاکس قابل مشاهده باشد. البته برای دیدن صد در صد نتایج باید دو هفته صبر کنید. هر چند در بعضی از افراد این پروسه سه تا چهار هفته طول می‌کشد.

معرفی انواع بوتاکس

  • برند Dysport یا همان دیسپورت

این محصول همانطور که از اسمش مشخص است، تولید کمپانی Dysport می‌باشد. خطوط بین ابروها یا خط اخم توسط این تزریق به خوبی برطرف می‌شود. همچنین نتایج این تزریق زودتر از بوتاکس قابل مشاهده است. تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا FDA در سال ۲۰۰۹ برای این محصول صادر شد. تاثیرگذاری دیسپورت به دلیل وزن مولکولی آن، از بوتاکس بیشتر است. چرا که به طور کلی این محصول قدرت بیشتری نسبت به بوتاکس دارد.

این محصول علاوه بر سم بوتولینوم A در ترکیبات خود دارای لاکتوز و پروتئین شیر گاو نیز می‌باشد. اگر چه نتایج تزریق با این محصول زودتر قابل مشاهده است، اما با سرعت بیشتری نیز از بین می‌رود. در واقع ماندگاری این محصول از محصول شرکت Allergan کمتر است.

 

  • برند XEOMIN

در سال ۲۰۱۱ سازمان غذا و داروی آمریکا FDA ایمنی و اثربخشی این محصول را در فرآیندهای زیبایی و درمانی تأیید کرد. به جزء سم بوتولینوم A، پروتئین‌های پیچیده‌ای در این محصول وجود دارد که به منظور اثربخشی بیشتر به کار رفته‌اند. این محصول در دمانی اتاق نیز قابل نگهداری است و قیمتی مشابه با Botox دارد. از طرفی برای تزریق این محصول به دوز کمتری نیاز است. نتایج این تزریق ظرف پنج تا هفت روز قابل مشاهده است.

 

  • برند JEUVEAU

این محصول که متعلق به برندی با همین نام است، از جدیدترین متریال تزریقی حاوی سم بوتولینوم محسوب می‌شود. سازمان غذا و داروی آمریکا FDA در سال ۲۰۱۹ تاییدیه رسمی اثرگذاری و ایمنی این محصول برای اهداف زیبایی را صادر کرد. به جزء سم بوتولینوم A، عناصری مانند  آلبومین انسانی و کلرید سدیم در این محصول وجود دارد. وزن مولکولی و عناصر تشکیل دهنده این محصول شباهت زیادی به محصول برند Botox دارد. نتایج و میزان اثربخشی این دو محول نیز بسیار به هم شبیه است. اما محصول شرکت JEUVEAU بیست تا سی درصد ارزان‌تر از آن یکی محصول در بازار عرضه می‌شود. دلیل این موضوع رویکرد رقابتی است که مدیران این کمپانی با کمپانی Allergan در پیش گرفته‌اند.

تزریق با این محصول سه تا پنج روز بعد اثر می‌کند و نتایج آن تا شش ماه ماندگارند.

 

  • برند Bocouture : این متریال که اولین دریافت کننده تاییدیه FDA است، توسط Merz Pharma تولید شده‌است. ماده شل کننده عضله که توسط این برند تولید می‌شود، نوعی سم بدون پروتئین‌های پیچیده است. بنابراین خطرات احتمالی در تزریق این ماده به حداقل رسیده است. همچنین اثربخشی این برند، بسیار زیاد است.

معرفی انواع بوتاکس

جدول مقایسه ویژگی‌های انواع برندهای تزریق بوتولینوم A

برند محصول BOTOX DYSPORT XEOMIN JEUVEAU
فاصله تزریق تا مشاهده نتایج ۳ تا ۵ روز ۲۴ ساعت ۵ تا ۷ روز ۳ تا ۵ روز
ماندگاری نتایج ۳ تا ۴ ماه ۳ تا ۴ ماه ۳ تا ۴ ماه ۳ تا ۴ ماه
مزایا مناسب برای تزریق در مناطق کوچک مناسب برای تزریق در مناطق بزرگتر مناسب برای بیمارانی که دیگر به بوتاکس جواب نمی‌دهند قیمت به صرفه
معایب بیمار ممکن است به مرور زما آنتی بادی آن را تولید کرده و تزریق بی ‌اثر شود. احتمال حساسیت بیمار طولانی بودن زمان اثربخشی تازه کار بودن کمپانی در این زمینه

 

از دیگر انواع برندهای متریال تزریقی بوتاکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Vistalbel, Azzulure Bocouture, Xeomin, Dysport,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط