بهترین لیزر برای پوست‌های سبزه و تیره

بهترین لیزر برای پوست‌های سبزه و تیره

استفاده از دستگاه لیزر چه برای رفع موهای زائد باشد و چه برای درمان عارضه‌های پوستی، بر اساس تناژ پوست، انجام می‌گیرد. بنابراین بهترین لیزر برای پوست‌های سبزه و تیره تفاوت‌های اساسی با بهترین لیزر برای پوست‌های سفید و روشن دارد. اما برای اینکه بدانید کدام دستگاه لیزر برای پوست‌های سبزه و تیره مناسب است، باید شناختتان را در مورد این نوع پوست افزایش دهید.

پوست‌های تیره یا سبزه چه نقاط ضعفی دارند؟

شاید برایتان جالب باشد بدانید که همه انواع پوست، واکنش یکسانی به اعمال لیزر از خود نشان نمی‌دهد. در واقع مقدار ملانین یا همان رنگدانه در هر پوستی، مشخص می‌کند که پاسخ‌گویی آن به لیزر چگونه است. اگر انواع پوست را بر اساس تناژ یا رنگ آن در ۶ دسته مختلف جا بدهیم، دسته اول و دوم شامل پوست‌های رنگ پریده و روشن می‌شود. از دسته سوم که گندمی است، پوست‌های سبزه و تیره محسوب می‌شوند. به این ترتیب پوست زیتونی تا قهوه‌ای، قهوه‌ای تیره و قهوه‌ای متمایل به سیاه دیگر انواع پوست‌های سبزه و تیره هستند. پس در واقع پوست‌های سبزه و تیره یعنی پوست‌هایی که در دسته سوم تا ششم قرار می‌گیرند. فرآیند لیزری که با اهداف زیبایی به کار می‌رود؛ آب، گلبول قرمز و یا ملانین را مورد هدف قرار می‌دهد. از آنجایی که غلظت ملانین در این چهار دسته پوست تیره بیشتر است، احتمال آسیب دیدن آن در صورت اعمال نادرست لیزر نیز بیشتر خواهد بود. این آسیب‌ها گاهی جدی و همیشگی است و از سوختگی و اسکار گرفته تا هایپو و هایپر پیگمنتیشن متفاوت است. همچنین پوست‌های تیره انرژی بیشتری را از اشعه‌های لیزر جذب کرده و بیشتر در معرض عوارض پوستی مانند هیپرپیگمانتاسیون قرار دارند. البته در صورتیکه برای لیزر پوست سبزه خود به یک کلینیک حرفه‌ای لیزر مراجعه کنید، هیچکدام از این عوارض پیش نخواهد آمد. اپراتور یا پزشکی که قرار است با دستگاه لیزر بر روی پوست بدن شما کار کند نیز، باید تبحر و تخصص کافی در این زمینه داشته باشد. در واقع لیزر برای انواع طیف‌های پوستی قابل استفاده است، فقط و فقط باید در انتخاب کلینیک و مرکز لیزر مورد نظر دقت به خرج داد. بهترین لیزر برای پوست‌های سبزه و تیره

نیازهای مراقبتی پوست‌های سبزه و تیره کدام است؟

پوست‌های سبزه و تیره همانطور که گفتیم، بیشتر از پوست‌های روشن تحت تأثیر لیزر قرار می‌گیرند. پس اگر آسیبی از جهت این فرآیند بر پوست وارد شود، حتی اگر خیلی کوچک باشد نیز، در پوست‌های تیره عمیق‌تر است. بنابراین بهتر است بعد از انجام لیزر نکات مراقبتی زیر را مد نظر داشته باشید: از هر فعالیتی که ممکن است به گرم شدن پوستتان منتهی شود، پیشگیری کنید. این فعالیت‌های شامل؛ شنا، ورزش، فعالیت سنگین و استفاده از سونا و جکوزی می‌باشد. پوست شما در جریان لیزر حساس‌تر شده است، بنابراین سعی کنید حداقل تا ۴۸ ساعت از وسایل آرایشی استفاده نکنید. تا جایی که امکان دارد در معرض تابش نور خورشید قرار نگیرید.

بهترین روش‌های روشن سازی پوست‌های تیره

مطمئناً استفاده از لیزر یکی از روش‌های کاربردی و مؤثر در روشن کردن پوست تیره است. البته انتخاب بهترین روش روشن‌سازی پوست تیره به شرایط و دغدغه‌های شما بستگی دارد. اما دستگاه لیزر هایی که به عنوان بهترین‌ها در جهان شناخته می‌شوند عبارتند از:

بهترین دستگاه‌های  لیزر برای برطرف کردن تیرگی‌های پوست سبزه:

o   دستگاه لیزر non-ablative: این دستگاه بدون اینکه به لایه‌های بیرونی پوست آسیب بزند، به عمق آن نفوذ می‌کند. این دستگاه قابل تنظیم بر اساس درجه تیرگی پوست است و هیچگونه درد و ناراحتی به شما وارد نمی‌کند. کارایی لیزر non-ablative در برطرف کردن عوارض پوستی مانند چین و چروک، ملاسما، هایپرپیگمنتیشن، جوش‌ و آکنه، کراتوز اکتینیک و استرچ مارک یا خطوط کششی است. o   لیزر پیکو سکند یا همان picosecond: این دستگاه نیز در برطرف کردن کک و مک، انواع خال‌های مادرزادی، خالکوبی‌ها، آفتاب سوختگی‌ها و انواع لکه‌های قهوه‌ای بر روی پوست به کار می‌آید.

بهترین دستگاه لیزر موهای زائد برای پوست‌های سبزه و تیره

قبلاً لیزر موهای زائد برای افرادی با پوست روشن و موی تیره، بهتر نتیجه می‌داد تا برای افرادی با پوست تیره و موی روشن. در واقع دستگاه‌های لیزر قدیمی‌تر قابلیت تشخیص رنگدانه را از سلول‌های پوستی پوست تیره نداشتند. بنابراین عوارض لیزر موهای زائد و احتمال آسیب دیدن در این نوع پوست زیاد بود. به خصوص وقتی نوبت به نقاط حساس بدن مانند لیزر زیر بغل می‌رسید، خطرات بیشتر نیز تخمین زده می‌شد. اما در سال‌های اخیر دستگاه‌هایی با پیشرفته‌ترین تکنولوژی روی کار آمده است، که دقیقاً به لایه درم پوست نفوذ کرده و قطعاً فولیکول مو را مورد هدف قرار می‌دهد. به این ترتیب کم خطرترین لیزر موهای زائد برای پوست‌های سبزه و تیره عبارتند از: o   لیزر کیو سوئیچ یا همان Q-switched: استفاده از این دستگاه علاوه بر برطرف کردن لیزر موهای زائد، ملاسما، خال‌های مادرزادی، تتو و خالکوبی و آثار باقیمانده از آکنه و جوش را تا حدود زیادی محو می‌کند. o   لیزر دکا موتوس AX یا همان Deka Motus AX: این دستگاه بدون درد است و در تعداد جلسات کمتری نسبت به دیگر دستگاه‌ها، نتیجه می‌دهد. سیستم خنک کننده‌ای به منظور کاهش اثرات جانبی لیزر مانند سوزش، تورم، قرمزی و التهاب در این دستگاه تعبیه شده است.

کدام دستگاه لیزر پوست‌های سبزه و تیره را روشن می‌کند؟

بهترین دستگاه‌های لیزری که در زمینه روشن کردن پوست تیره به کار می‌آیند عبارتند از: لیزر کربن دی اکسید یا: carbon dioxide laser این دستگاه از انرژی نوری پالسی بسیار کوتاه (معروف به اولتراپالس) یا پرتوهای نوری مداوم استفاده می‌کند، تا لایه‌های نازک پوست را با کمترین آسیب و با استفاده از گرما از بین ببرد. از بین رفتن بافت‌های مرده و لایه‌های سطحی، به معنای روشن شدن پوست است. پروسه بهبودی در این روش دو هفته طول می‌کشد. لیزر :Erbium Laser این نیز یکی از بهترین لیزرها برای روشن کردن پوست‌های تیره است. چرا که کمترین میزان سوختگی را در بافت‌های اطراف ایجاد می‌کند. به طور کلی عوارض جانبی این دستگاه بسیار کم است و بهبودی کامل آن تنها یک هفته طول می‌کشد.

آیا لیزر می‌تواند نقش وایتنینگ را برای پوست‌های تیره بازی کند؟

انواع دستگاه‌های لیزر که در بالا به شما معرفی کردیم، با برطرف کردن تیرگی‌ها و لکه‌های پوستی هم به عنوان وایتنینگ ناحیه واژن و هم به عنوان روشن کننده برای سایر قسمت‌های بدن کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط